Onko tyypillistä

Anonyymi-ap

Autisteille että ei oteta kontaktia muihin ihmisiin ja sitä kautta jäädään yksin? Odotetaan että joku toinen ottaa yhteyden?

4

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun on tavannut yhden autistin, on tavannut vain yhden autistin. Osalle autisteista tuo on tyypillistä. Ei kuitenkaan kaikille. Autisminkirjo on hyvin laaja.

      Sinä olet jo tehnyt aika monta avausta, joissa kyselet autistien vaikeuksista puhua muille ihmisille. Minun mielestä sinun kannattaa laittaa mahdolliset jatkokysymykset johonkin jo olemassa olevaan ketjuun. Ei kannata täyttää tätä palstaa näillä avauksilla.

    • Anonyymi

      Ei tarvitse olla edes autisti jos ei ota yhteyttä toisiin ihmisiin, moni yksinäinen pelkää häiritsevänsä toisia ja ei uskalla edes soittaa, etenkin jos on soittanut joskus ja huomannut että se jolle soitetaan kiirehtii lopettamaan puhelun.
      Ja varmaan asia on autistisellakin saman lapsena koettu

      • Anonyymi

        Tää on taas näitä samantyyppisiä aloituksia.... mutta jos ajatellaan pelkkää kontaktin ottamattomuutta ja että toinen ottaa kontaktia kun asiaa niin onhan se autismissa tavallista mutta myös esim. vähänkään vaikeampi depis ja erilaiset ulosannin ongelmat niin itse puhumisessa kuin puheen sisällön tuotossa tekee myös tuota ja sitä mielellään puhuu vain se mikä ihan pakko. Varsinkin jos on jo päässyt syrjäytymään niin sitä voi olla ikään kuin orientuitunut kontaktin puutteeseen - mutta vastentahtoisesti. Autismin kirjossa lienee myös tyypillistä, että "puheongelmaa" ei niin paljon ole faktoista puhuttaessa, kun taas muu rupattelu koetaan tyhjänä ja tyhmänä.

        Itse olen jonkinlainen semimuoto eli en pidä aktiivisesti yhteyttä mutta tämä ei ole kumminkaan oma tahtotila. Itselle olisi myös helpointa puhua niistä, on ne sitten asiaa tai ei mitkä on itselle tuttuja ja mieluisia (vähän kuin ulkomuistista), kun taas muissa puheen tuotto ja ajattelu voi olla paljon vaikeampaa ja kuormittavampaa eri syistä. Kyllä minustakin joku voisi saada autistin vaikutelman mutta tätä ei ole eikä koskaan epäiltykään - no eipä kun ei nää puhumisen vaikeudet olleet koko ikää!Ja sitten mä en edes halua puhua ihan mistä vaan, kuten miettiä jonkun oikeesti tosi pientä ongelmaa.

        Monisairas


      • Anonyymi

        Niin mun piti tota aiempaa paremminkin laittaa aloittajalle. Mut on joo varmasti paljon heitä, joita ahdistaa soittaa etteivät häiritsisi toisia omilla ajankuluhöpötuksillään. Mä itse kyllä yleensä soitan, jos haluan ja koen tarvetta, mutta joskus ihmillä ollut kiire lopettaa ja varsinkin jos vähänkään hankalampi puheenaihe. No, mitä sitä sitten moisille vellihousuille edes soittaisi!
        Mä lopetan itse siinä vaiheessa, jos joku todella pakottava syy tai toisen puhe menee loputtomaksi jaaritteluksi. Olipa autismia tai ei, ylipäänsä jatkuvat negatiiviset kokemukset sosiaalisissa tilanteissa on omiaan vähentämään niitä.

        Monisairas


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      4644
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      20
      3785
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      408
      2474
    4. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      2201
    5. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2054
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      239
      1969
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      1858
    8. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      1738
    9. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1517
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1391
    Aihe