Siitä mikä todellisuudessa on todennäköisemmin Ukrainan sodassa ukrainalaisten sotilaiden kuolin määrä, tähän asti kuulostanut media-politiika siltä että on luotu tahallisesti kuvitelma ukrainalaisten selvinneen suhteellisen pienillä ihmismenetyksillä. Nyt hivenen oikaistu sen todellisuudessa olevan vain noin yhdeksän kertaa enemmän kuin "virallisesti" Ukrainasta ilmoitettu?
Mikähän tuohon totuudenmukaisempaan tiedottamiseen nyt näinä aikioina vaikuttaa? Jos Venäjällä kapinoidaan niin onko Ukrainassa vähintää tyytymätyömyyttä Ukrainan sotilasjohtamiseen vaimojen, tyttöystävien, äitien, isien taholta jotka menettäneet tyttärensä, poikansa rintamalla?
No viimeinki todennäköisyyden totuudensiemeniä?
8
102
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä on mutta tuntuu olevan "tabu" jos ottaa puheeksi tai yrittää kirjoittaa niistä,niinkuin se eilinen helikopteri onnettomuus,taisi olla heidän omaa valtataistelua mutta venäjästä tehdään täysillä syyllistä siihenkin.
- Anonyymi
Sinä taidat itse olla venäjämielinen kun puolustelet sitä? Muuta venäjälle kun sitä niin rakastat!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä taidat itse olla venäjämielinen kun puolustelet sitä? Muuta venäjälle kun sitä niin rakastat!
Saattaa olla että sinäkin asut vielä venäjän suurvallassa suomalaisena,änkytä sitten!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattaa olla että sinäkin asut vielä venäjän suurvallassa suomalaisena,änkytä sitten!
Oliko tuo olevinaan uhkailua?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko tuo olevinaan uhkailua?
Tällä menolla se voi olla todellisuutta jo muutaman vuoden sisällä,ei mitään uhkailua,pelkkä toteaminen vain,voithan uhriutua tietysti jos haluat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällä menolla se voi olla todellisuutta jo muutaman vuoden sisällä,ei mitään uhkailua,pelkkä toteaminen vain,voithan uhriutua tietysti jos haluat.
Millä menolla - Venäjä on jumittunut kuukausien(/vuosien?) asemasotaan Ukrainassa jonka piti olla vain muutaman päivän "erikoisoperaatio"?
- Anonyymi
Mielenkiinoista miten YLE ei muista uutisoida Ruotsin moniosaajien monikulttuurisia toimia aseitten ja räjähteitten kanssa. Mikähän siinä on että YLE, joka on luotettava media, ei muista uutisoida näistä ihanista tapahtumista Ruotsissa.
- Anonyymi
En tiedä mitä "ihanaa" noissa on, mutta eivätkö nämäkin ole tuoreita Ylen uutisia aiheesta?
https://yle.fi/a/74-20014021
https://yle.fi/a/74-20013914
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seiska: "Naimisissa oleva kansanedustaja Matias Mäkynen (SDP) iski nuoren opiskelijan"
https://www.seiska.fi/Kotimaa/Skandaalipaljastus-Naimisissa-oleva-kansanedustaja-Matias-Makynen-iski-nuoren-opiskelijan "Opiskelija on kertonut lähip7207323- 831494
Purra on täysin oikeassa: EU:sta voi ja pitää erota
Britannialle ei ole koitunut todellisuudessa mitään haittaa siitä, että se erosi EU:sta. Ei ainakaan Maailman Pankin tilastojen mukaan. Erilaiset "asi2261077"Haitta-poliitikko" Riikka Purra sai täyslaidallisen yritysjohtajilta
"Vastuutonta isänmaan vahingoittamista" Useat yritysjohtajat kritisoivat perussuomalaisten maahanmuuttolinjaa. Muun muassa sijoittaja ja yrittäjä Pet6691050Ilman heijastinta ?
Kauhavalla lenkkeilijä menehtyi auton törmättyä päin. Kyllä se heijastin on halpa henkivakuutus pimeällä, toki ei ole tietoa että onko heijastinta käy161018Martinan Emma gaala.
Luuleeko Martina olevansa koko Emmagaalan pääjehu vai mikä on? Monta päivää jo laittanut itseään gaalaa varten,ja tottakai, pois kotoa hotelliin pakko214945Olen tajunnut että tein virheen
Kun meidän yhteys katkesi. Olisit ollut se oikea nainen mulle, miten enää voisin asian korjata? Olen pahoillani.102896Ohjeita nettideittailun aloittaville
Voisin kuvitella, että tätä aihetta on palstalla suhteellisen paljon jo käsitelty, mutta en alkanut kaivella mitään arkistoja. Kertokaapa mitä vinkke135831Kiersin männä keänä entisiä tuttavia etsimässä
Pitkää Timppaa en löytänyt, enkä myöskään veljeksiä. Härkökankaalla oli joku kone edessä tutkailessani. Kaipa ne entiset tuttavani jossakin siellä ov56769Mies mikä on sun mielestä suurin
este sille ettei meidän tutustuminen ole edennyt? Ja uskotko vielä että tavataan?50749