Siitä mikä todellisuudessa on todennäköisemmin Ukrainan sodassa ukrainalaisten sotilaiden kuolin määrä, tähän asti kuulostanut media-politiika siltä että on luotu tahallisesti kuvitelma ukrainalaisten selvinneen suhteellisen pienillä ihmismenetyksillä. Nyt hivenen oikaistu sen todellisuudessa olevan vain noin yhdeksän kertaa enemmän kuin "virallisesti" Ukrainasta ilmoitettu?
Mikähän tuohon totuudenmukaisempaan tiedottamiseen nyt näinä aikioina vaikuttaa? Jos Venäjällä kapinoidaan niin onko Ukrainassa vähintää tyytymätyömyyttä Ukrainan sotilasjohtamiseen vaimojen, tyttöystävien, äitien, isien taholta jotka menettäneet tyttärensä, poikansa rintamalla?
No viimeinki todennäköisyyden totuudensiemeniä?
8
65
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä on mutta tuntuu olevan "tabu" jos ottaa puheeksi tai yrittää kirjoittaa niistä,niinkuin se eilinen helikopteri onnettomuus,taisi olla heidän omaa valtataistelua mutta venäjästä tehdään täysillä syyllistä siihenkin.
- Anonyymi
Sinä taidat itse olla venäjämielinen kun puolustelet sitä? Muuta venäjälle kun sitä niin rakastat!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä taidat itse olla venäjämielinen kun puolustelet sitä? Muuta venäjälle kun sitä niin rakastat!
Saattaa olla että sinäkin asut vielä venäjän suurvallassa suomalaisena,änkytä sitten!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattaa olla että sinäkin asut vielä venäjän suurvallassa suomalaisena,änkytä sitten!
Oliko tuo olevinaan uhkailua?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko tuo olevinaan uhkailua?
Tällä menolla se voi olla todellisuutta jo muutaman vuoden sisällä,ei mitään uhkailua,pelkkä toteaminen vain,voithan uhriutua tietysti jos haluat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällä menolla se voi olla todellisuutta jo muutaman vuoden sisällä,ei mitään uhkailua,pelkkä toteaminen vain,voithan uhriutua tietysti jos haluat.
Millä menolla - Venäjä on jumittunut kuukausien(/vuosien?) asemasotaan Ukrainassa jonka piti olla vain muutaman päivän "erikoisoperaatio"?
- Anonyymi
Mielenkiinoista miten YLE ei muista uutisoida Ruotsin moniosaajien monikulttuurisia toimia aseitten ja räjähteitten kanssa. Mikähän siinä on että YLE, joka on luotettava media, ei muista uutisoida näistä ihanista tapahtumista Ruotsissa.
- Anonyymi
En tiedä mitä "ihanaa" noissa on, mutta eivätkö nämäkin ole tuoreita Ylen uutisia aiheesta?
https://yle.fi/a/74-20014021
https://yle.fi/a/74-20013914
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911929Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781761Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051560Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1801442Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881038- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941