Leopardeja? miksei T72

Anonyymi-ap

Noita pitäisi olla suomessa rasvassa vaikka kuinka?

Pikkasen voi olla väärä foorumi, mutta miksei tästä
vaihtoehdosta julkisesti puhuta mitään?

Annetaan sieltä vanhimmasta päästä varastosta vaikka kuinka paljon
T72, eikä mitään Leopardeja

No, politiikka tässäkin ohittaa järjen.

Leopardeja haluttaissin ja T-72 ei kelpaa vaikka ilmeisesti
Ukrainalaiset osaisivat sellaisilla nuijia ryssiä saman tien
eikä vuoden päästä

15

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ukraina on pellevaltio ja kansalaiset periaatteessa venäläisiä. Ei sinne voi aseita antaa. Ne hyökkäävät naapuriin, jos saavat tarpeeksi tulivoimaa.

      • Anonyymi

        Nyt oli suoli24 historian typerääkin typerämpi kommentti!! Onnittelut siitä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt oli suoli24 historian typerääkin typerämpi kommentti!! Onnittelut siitä!

        Jos olisit käynyt peruskoulun, niin ymmärtäisit kommentin sisällön.


      • Anonyymi

        Pressana sekopäinen näyttelijä, joka esittää sekopäisiä vaatimuksia.


    • Anonyymi

      Eikös Suomi myynyt noita vanhempi pois?
      Toisaalta ei Suomi kerro ihan mitä kaikkea varastoista löytyy ja mitä lähetetään Ukrainaan.
      Tampereella Pyynikin luolissa on paljon sellaista sotakalustoa mistä ei tiedä kuin hyvin pieni piiri.

      • Anonyymi

        Kuinka ISIS tuhosi yhden maailman tehokkaimmista taistelutankkeista Leopard 2:n Syyriassa?
        Saksalaisia ​​Leopard-2-tankkeja pidetään usein yhtenä maailman tehokkaimmista panssarivaunuista. Mutta miten Turkin operoimat Leopard-2-tankit pärjäsivät ISIS:iä vastaan ​​Syyriassa?
        "2A4 säilyttää vanhemman laatikkomaisen tornikokoonpanon, joka tarjoaa vähemmän suojaa nykyaikaisilta panssarintorjuntaohjuksilta, erityisesti yleensä haavoittuvammille taka- ja sivupanssarille.
        https://eurasiantimes.com/how-one-of-worlds-most-powerful-main-battle-tanks-leopard-2-were-decimated-by-isis-in-syria/

        Leopard 2 oli yksi maailman parhaista tankkeista (kunnes se lähetettiin Syyriaan).
        https://nationalinterest.org/blog/the-buzz/the-leopard-2-was-considered-one-the-worlds-best-tanks-until-24971

        Der Spiegel: Isis tuhonnut useita taistelupanssareita – Suomen panssarivoimien pääaseesta löytyi heikkous.
        Asiantuntijoiden mukaan Leopard 2A4 on suunniteltu perinteiseen panssaritaisteluun, joka käydään avoimella alueella ja vihollinen on kilometrien päässä. Tällöin vaunun erittäin hyvin panssaroitu etuosa on viholliseen päin.
        Isisin käytössä on tiettävästi ollut neuvosto- tai venäläisvalmisteisiä panssarintorjuntaohjuksia. Ne ovat läpäisseet vaunun tornin ja sytyttäneet sisällä olleet ammukset.
        https://yle.fi/a/3-9400329

        Leopard-panssarivaunut ovat "oikea" ase Ukrainan lähettämiseen, mutta älä odota "hopealuotia", sotilasasiantuntija sanoo.
        Eräs sotilasasiantuntija sanoi, että kysytyt panssarit ovat "oikeita" panssarivaunuja Ukrainaan lähetettäväksi tällä hetkellä ja ne olisivat "sotilaallisesti hyödyllisiä" riippuen siitä, kuinka monta lähetetään, mutta älkää odottako niiden olevan "hopealuoti". ."
        https://www.businessinsider.com/leopard-tanks-are-right-weapon-to-send-ukraine-military-expert-2023-1?r=US&IR=T

        Vanhempi Naton komentaja varoitti torstaina, että länsimaiset panssarivaunut eivät olisi "hopealuoti" Ukrainalle sen taistelussa Venäjää vastaan, "Ei ole olemassa erityistä asejärjestelmää, joka olisi hopealuoti. Kaikkien järjestelmien välinen tasapaino tarvitaan", sanoi Yhdysvaltain kenraali Christopher Cavoli, liittoutuneiden ylikomentaja Euroopassa Naton sotilaspäälliköiden kokouksen jälkeen.
        https://www.tbsnews.net/worldbiz/europe/western-tanks-no-silver-bullet-kyiv-nato-commander-571142


    • Anonyymi

      En muista nähneeni Leopardeja takseina. Onko niin vaikeaa löytää oikea keskustelualue?

    • Anonyymi

      Tuohan uppoaa viljapeltoon, joissa on kaksmetriä muhevaa multaa, Aasiassa olisi kevyempiä Tiger vaunuja!💂🦃🤠

    • Anonyymi

      Yhtä hyödytön laite sodassa kuin mersu taksissa. Painavia ylihintaisia paskakasoja.

    • Anonyymi

      Joo, tankkeja tolpille ja välitykseen.

    • Anonyymi

      No nyt olis leopard 2 -tankkeja tarjolla tolpille.

    • Anonyymi

      Mitä helvettiä tää kuuluu takseihin?

    • Anonyymi

      Miksi Yangot ovat täällä? No jossan vaiheessa ne aihdetaan Putinin päätöksellä Sotkiin.

    • Anonyymi

      Ameriikas on lyhyempiä ne pitäs ehkä kromata ensin kukkaan ei huomaisi niitä enää.☠️☠️

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3533
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2164
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1819
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1579
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1538
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      14
      1518
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1225
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      86
      1174
    Aihe