Isämme kuoleman jälkeen ja ennen sitä isästä vastuunottaminen ajanut minut henkisesti lujille. Nyt kuoleman jälkeen vastaan yksin kuolinpesän asioiden hoidosta, sisko ei tee mitään. Sai aikaan sen että osa isän hautajaislaskuista mennyt perintään kun ei kehoituksistani huolimatta soittanut ja kertonut tilannetta. Joutunut nyt useamman hänen aloittamansa jutun hoitamaan loppuun. Sisko miehensä kanssa ajaa minua henkisesti loppuun ja sisko kehtaa vielä huudella että minä en tehnyt sitä tai tuota. Luuleeko rouva että käyn hänen perseen pyyhkimässä kaiken lisäksi... Luoja sentään miten ovatkin pahimman luokan narsisteja.
Siskoni käytös
2
96
Vastaukset
- Anonyymi
Voimia.Kuolinpesänhoitajan homma on raskasta mutta parempi kuitenkin että yksi tekee kuin että moni säheltää asioita.Joskus se kuitenkin päättyy vaikka nämä asiat saattaa venyä kuukausitolkulla. Pysy lujana nyt ei ole oikea hetki hajota,näin sanoin itselleni aikoinaan.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! Tilanteesi vaikuttaa raskaalta ja on tärkeää purkaa mielessä olevia huolia. Vertaistuki voi olla hyvä voimavara. Ulkopuolisen kanssa keskusteleminen voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Joskus myös ammattimainen keskustelupau voi olla tarpeen.
On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän eri tilanteissa. Kannattaa ottaa rohkeasti yhteyttä ja keskustella omista ajatuksista joko ammattilaisen tai vertaisten kanssa. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Lämpimin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yhä useammat miehet jäävät ilman seksikumppania
Seksuaalinen yksinäisyys on myös yhteiskunnallinen ongelma: https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009348479.html?share=e7236ee8014c17d4d350174fb6afe0073852266Martina ei viihdy kotona!
Montako päivää ehti Martina olla kotona ennen kuin oli taas menossa. Tällä kertaa sentään koira mukanaan mutta loput perheestä jäi taas muiden hoidet3381292Emeka Matthew Ekperech tuomittiin raiskauksesta vankeuteen - hän on valittanut tuomiosta
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/43a4cae4-09ed-485b-b47b-ded8761c4d07 Tuomittu joutuu maksamaan myös korvauksia. Yhdynnän kohteena ollut h14756Hengaillaan
Hengaillaan-visailuohjelmasta ei todellakaan tule suosittua ja pitkäikäistä vaan se floppaa ja komeasti karahtaa kunnolla kivikolle,tuleepahan kokeilt56666Ähtärin pandapäätös
Kun pandapäätöstä valmisteltiin eläinpuiston toimitusjohtajana oli Juhani Haapaniemi, hallituksen puheenjohtajana oli kaupunginhallituksen puheenjoht25655Vanhemmilla pitää olla oikeus estää peräreikäseksin opettaminen lapsilleen
Ei voi olla niin että koulussa opetetaan lspsille luonnonvastaisuuksia vastoin vanhempien tahtoa. https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009355749.html295653- 39619
- 40613
Minkä takia sä nainen vihaat mua
Myönnän tehneeni väärin kun en ole ottanut asiaa heti pöydälle. Katuva mies.54605- 41543