Kekkonen oli juuri sitä, herroittelu ei kuulunut värkkeihinsä, kun osaaminen korkealla ei tarvita.Ei tarvitse näytellä johtajaa, kun on sitä.
https://www.hs.fi/kaupunki/helsinki/art-2000009330066.html
-siinä vain yksi esimerkki miten hommat etenee kun suitset oikeissa käsissä.
https://www.hs.fi/kaupunki/helsinki/art-2000009330066.html
-siinä vain yksi esimerkki miten hommat etenee kun suitset oikeissa käsissä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Persuputitrolli toivoo taas diktaattoria, vaikka Putinia!!!
Koska suomalainen politiikko uskaltaa sanoa ääneen , että persut haluaa Suomesta diktatuuri valtion !!
Olet nähnyt unta Halosesta.
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17709665S
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Olen monestikin, ja naisen päällä.
Tuskin Kekkosen kaltaista koskaan nähdään. Toinen on Mannerheim.
Punikit takertuu Haloseen. Ryti joutui sijaiskärijäksi. Myös legendaarinen Paasikivi
oli Suomen turva.
Eikö nykypresidentti Niinistö kelpasi?
Palstoillahan on huudettu jatkoaikaa hänelle vaikka perustuslakia muuttamalla.
Vihdoin on saatu demokratia, ja taas joku huutaa diktatuuria?
Suomen pitäisi tiettyjen ihmisten mielestä olla joko diktatuurimaa tai kuningaskunta.
Miksi?
Joillakin mutta onneksi enää hyvin harvoilla on kaipuuta diktatuuriin tai kuningaskuntaan. Sisällissodan jälkeenhän Suomi haluttiin oikeiston toimesta jättää saksalaisen kuninkaan valtaan. Tällaisia diktaattoreita kaivattiin juuri itsenäistyneessä Suomessa ja 1920-luvulla. Yllättävää oli, että eräs teollisuusjohtaja pyysi SDP:n puheenjohtajaa Väinö Tanneria Suomen diktaattoriksi. Siinä tapauksessa oli perusteena se, että Tanner oli mies, joka kykenisi yhdistämään kansaa ja laajat kansalaispiirit voisivat hyväksyä hänet diktaattoriksi.
Suomessa oli diktatorisia piirteitä presidentti Kekkosen kaudella. Presidenttiäkin sitoi laki, jonka rajoja hän kokeili, mutta ei syyllistynyt laillisuuden törkeään rikkomiseen. Silti hän saavutti NL:n tuella diktatorisen aseman Suomessa joiltakin osin. Presidentti Koivisto aikana tehtiin sitten paluuta normaaliin demokratiaan, joka EU-jäsenyyden myötä vahvistui Suomessa normaalitilaksi.
Kas kun et vaatinut liittymistä Neuvostoliittoon kun Halonenkin vaati.
Kullä Urkki oli meidän aikamme ehdoton ykkönen.
Niinistöstä ei ole edes Kekkosen varjoksi.
Niin karisnaatiton on Sauli
Pääsee pian eläkkeelle onneksi