Onko kenelläkään tietoa, onko minkäänlaisia mahdollisuuksia purkaa purkaa jalostusoikeuden luovutussopimusta kasvattajan kanssa? Emme pentua ostaessa huomanneet vaatia määräaikaa sopimukselle. Nyt näyttää siltä, että kasvattaja tekee tällaisen sopimuksen jokaisen narttupennun ostajan kanssa estääkseen pentujen tekemisen hänen kasvateillaan.
Olemme maksaneet koirasta täyden kauppahinnan ja myös omalla kustannuksella tehneet tarvittavat terveystutkimukset. Haluaisimme tehdä koiralla pennut, mutta emme voi, koska kasvattajalla on jalostusoikeus. Hän voi siis “pantata” pentujen tekemistä siihen asti kunnes pentuja ei voi enää iän puolesta koiralla tehdä. Osaako kukaan sanoa, voiko tällaista sopimusta katsoa kohtuuttomaksi koiran omistajan kannalta? Nyt jälkikäteen soimaan itseäni omasta tyhmyydestä. Olisi pitänyt hälytyskellojen soida. Kasvattaja ei käyttänyt Kennelliiton sopimuspohjaa, vaan hänellä oli itse tehty sopimus. Hän myös pyysi, että sopimusta ei saa näyttää ja esitellä kenellekään.
Jalostusoikeus
12
634
Vastaukset 12
- Anonyymi
Tietenkin se on kohtuuton, sillä kasvattaja rajoittaa koiran käyttöoikeuksia ilman korvausta. Nyt nimenomaan otat ja näytät sopimusta kennelliitolle. Sieltä ollaan yhteyksissä kasvattajaan, jos kyse on virallisesta kasvattajasta.
Ja jatkossa sitten mietit millaiseen sopimukseen nimesi alle laitat. Hyvähän se on jälkikäteen voivotella. Jos kasvattaja heittäytyy hankalaksi jopa kennelliiton puuttuessa peliin, niin eipä sopimuksista irti pääse kuin käräjillä, jossa ne tuomitaan lopullisesti kohtuuttomiksi.- Anonyymi
Kiitos neuvoista. On kyse virallisesta kasvattajasta. Pitää yrittää vielä keskustelua kasvattajan kanssa, mutta jos ei suostu pentuja tekemään, niin pitää viedä asiaa eteenpäin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos neuvoista. On kyse virallisesta kasvattajasta. Pitää yrittää vielä keskustelua kasvattajan kanssa, mutta jos ei suostu pentuja tekemään, niin pitää viedä asiaa eteenpäin.
Se on hyvä sinun kannalta, sillä kennelliitto valvoo virallisia. Toivottavasti eivät pese käsiään sanomalla, että juurikin käräjät on ainoa paikka saada virallinen tuomio kohtuuttomuudelle.
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177114522
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Kuluttajaviranomaisiin yhteys myös
- Anonyymi
Koskee koirankauppaa vain, jos kasvattaja on elinkeinonharjoittaja.
- Anonyymi
Mikä rotu?
Ja Suomessa on sananvapaus.- Anonyymi
Miten sananvapaus tähän liittyy? Jos tarkoitit kuitenkin sopimusvapautta, niin sitä koskee kuitenkin vaatimus kohtuullisuudesta. Eli toisen osapuolen kannalta kohtuuttomia sopimuksia ei voi solmia ihan miten huvittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten sananvapaus tähän liittyy? Jos tarkoitit kuitenkin sopimusvapautta, niin sitä koskee kuitenkin vaatimus kohtuullisuudesta. Eli toisen osapuolen kannalta kohtuuttomia sopimuksia ei voi solmia ihan miten huvittaa.
Tarkoitan, ettei kukaan voi vaatia ketään olemaan vaiti jostain koiran kauppansa aivan kahjosta kauppakirjasta.
- Anonyymi
Minkä ikäisestä koirasta kyse. Kennelliiton sopimuksissa mm. sijoitusnarttu on viiteen vuoteen asti kasvattajan käytössä, sen jälkeen sitten siirtyy sijoituskodin omistukseen. Mihin ikään asti teillä on tuo jalostusoikeus kasvattajalla, ja mikä oli koiran kauppahinta/mikä hänen normaali kauppahintansa koirille ilman jalostusoikeutta? Ja alkoiko koirasi kiinnostaa vasta terveystulosten jälkeen? Kaikesta kun Kennelliitolle osaat näyttää ajankohtaiset tulokset jne., se edesauttaa sinua. Eli onko tuo kasvattaja muutenkaan itse välittänyt rodun terveydestä jne.?
Rotukin kiinnostaa, koska yhden bichon-kääpiökoirakasvattajan kanssa oli vastaavaa ongelmaa aikoinaan, kun tyhmänä olin antanut koirieni rekkarit kasvattajalle, joka halusi molemmat tytöt viedä näyttelyyn (vaikkakin tytöt olivat minun nimissäni kokonaan, mutta kasvattajalla heräsi jälkikäteen harmi siitä, että oli pitänyt kotona "väärän" nartun, ja yritti kiristää minua myöhemmin noilla rekkareilla, joita ei palauttanutkaan, vaikka koirat olivst jopa Koiranetiin laitettu nimiini. Onneksi oli todisteet kaikesta, mutta tuohon aikaan ei vielä ollut internet niin yleinen eikä tietoa samalla tavalla saatavilla, joten vaikeaksi meni). - Anonyymi
tämä vuosi aloitti niin sekavan tilanteen koiran kasvattajalle että muuta vaihtoehtoa
lopuksi jää lopettaa pennut.
Kun pennut syntyneet ja kaikki luulee olevan kunnossa niin ET VOI MYYDÄ
YHTÄÄN PENTUA!
ja koton ei kellään ole tarkoitusta pitää 5uutta pentua.
maahaan on saatu sellainen laki joka on torso joka kohdalta.
kasvattaja maksaa 2x ja jos on ostaja hän vielä kerran.
yleiset ilmoitusp. on ulkotuotantoa mutta me muut ei saada ilmoittaa mitään.
ei mainita rotua TOISET MÄÄRÄÄ HINNAN. - Anonyymi
jos haluat jonkserinterrierin ikä kaksi ja puoli kuukautta vanhoja kaikki asiat hoidettu kuntoon.
ovat pohjoisessa löytyy ilm.myyntipalsta neljäntenä
olen valmis laskemaan hintaa kolmes,
ei jaksa tehdä sataa kertaa ilmoitusta k-liiton kautta viipyy on hidasta ehtii pennut täyttä kolme kuukautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1321563Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.143836Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois219795Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!34736- 72728
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47717- 49662
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä63588- 77570
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29551