Jalostusoikeus

Anonyymi-ap

Onko kenelläkään tietoa, onko minkäänlaisia mahdollisuuksia purkaa purkaa jalostusoikeuden luovutussopimusta kasvattajan kanssa? Emme pentua ostaessa huomanneet vaatia määräaikaa sopimukselle. Nyt näyttää siltä, että kasvattaja tekee tällaisen sopimuksen jokaisen narttupennun ostajan kanssa estääkseen pentujen tekemisen hänen kasvateillaan.

Olemme maksaneet koirasta täyden kauppahinnan ja myös omalla kustannuksella tehneet tarvittavat terveystutkimukset. Haluaisimme tehdä koiralla pennut, mutta emme voi, koska kasvattajalla on jalostusoikeus. Hän voi siis “pantata” pentujen tekemistä siihen asti kunnes pentuja ei voi enää iän puolesta koiralla tehdä. Osaako kukaan sanoa, voiko tällaista sopimusta katsoa kohtuuttomaksi koiran omistajan kannalta? Nyt jälkikäteen soimaan itseäni omasta tyhmyydestä. Olisi pitänyt hälytyskellojen soida. Kasvattaja ei käyttänyt Kennelliiton sopimuspohjaa, vaan hänellä oli itse tehty sopimus. Hän myös pyysi, että sopimusta ei saa näyttää ja esitellä kenellekään.

12

635

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tietenkin se on kohtuuton, sillä kasvattaja rajoittaa koiran käyttöoikeuksia ilman korvausta. Nyt nimenomaan otat ja näytät sopimusta kennelliitolle. Sieltä ollaan yhteyksissä kasvattajaan, jos kyse on virallisesta kasvattajasta.

      Ja jatkossa sitten mietit millaiseen sopimukseen nimesi alle laitat. Hyvähän se on jälkikäteen voivotella. Jos kasvattaja heittäytyy hankalaksi jopa kennelliiton puuttuessa peliin, niin eipä sopimuksista irti pääse kuin käräjillä, jossa ne tuomitaan lopullisesti kohtuuttomiksi.

      • Anonyymi

        Kiitos neuvoista. On kyse virallisesta kasvattajasta. Pitää yrittää vielä keskustelua kasvattajan kanssa, mutta jos ei suostu pentuja tekemään, niin pitää viedä asiaa eteenpäin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos neuvoista. On kyse virallisesta kasvattajasta. Pitää yrittää vielä keskustelua kasvattajan kanssa, mutta jos ei suostu pentuja tekemään, niin pitää viedä asiaa eteenpäin.

        Se on hyvä sinun kannalta, sillä kennelliitto valvoo virallisia. Toivottavasti eivät pese käsiään sanomalla, että juurikin käräjät on ainoa paikka saada virallinen tuomio kohtuuttomuudelle.


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        💋 ­­N­y­­m­f­­­o­­m­­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#177114522

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Kuluttajaviranomaisiin yhteys myös

      • Anonyymi

        Koskee koirankauppaa vain, jos kasvattaja on elinkeinonharjoittaja.


    • Anonyymi

      Mikä rotu?

      Ja Suomessa on sananvapaus.

      • Anonyymi

        Miten sananvapaus tähän liittyy? Jos tarkoitit kuitenkin sopimusvapautta, niin sitä koskee kuitenkin vaatimus kohtuullisuudesta. Eli toisen osapuolen kannalta kohtuuttomia sopimuksia ei voi solmia ihan miten huvittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten sananvapaus tähän liittyy? Jos tarkoitit kuitenkin sopimusvapautta, niin sitä koskee kuitenkin vaatimus kohtuullisuudesta. Eli toisen osapuolen kannalta kohtuuttomia sopimuksia ei voi solmia ihan miten huvittaa.

        Tarkoitan, ettei kukaan voi vaatia ketään olemaan vaiti jostain koiran kauppansa aivan kahjosta kauppakirjasta.


    • Anonyymi

      Minkä ikäisestä koirasta kyse. Kennelliiton sopimuksissa mm. sijoitusnarttu on viiteen vuoteen asti kasvattajan käytössä, sen jälkeen sitten siirtyy sijoituskodin omistukseen. Mihin ikään asti teillä on tuo jalostusoikeus kasvattajalla, ja mikä oli koiran kauppahinta/mikä hänen normaali kauppahintansa koirille ilman jalostusoikeutta? Ja alkoiko koirasi kiinnostaa vasta terveystulosten jälkeen? Kaikesta kun Kennelliitolle osaat näyttää ajankohtaiset tulokset jne., se edesauttaa sinua. Eli onko tuo kasvattaja muutenkaan itse välittänyt rodun terveydestä jne.?

      Rotukin kiinnostaa, koska yhden bichon-kääpiökoirakasvattajan kanssa oli vastaavaa ongelmaa aikoinaan, kun tyhmänä olin antanut koirieni rekkarit kasvattajalle, joka halusi molemmat tytöt viedä näyttelyyn (vaikkakin tytöt olivat minun nimissäni kokonaan, mutta kasvattajalla heräsi jälkikäteen harmi siitä, että oli pitänyt kotona "väärän" nartun, ja yritti kiristää minua myöhemmin noilla rekkareilla, joita ei palauttanutkaan, vaikka koirat olivst jopa Koiranetiin laitettu nimiini. Onneksi oli todisteet kaikesta, mutta tuohon aikaan ei vielä ollut internet niin yleinen eikä tietoa samalla tavalla saatavilla, joten vaikeaksi meni).

    • Anonyymi

      tämä vuosi aloitti niin sekavan tilanteen koiran kasvattajalle että muuta vaihtoehtoa
      lopuksi jää lopettaa pennut.
      Kun pennut syntyneet ja kaikki luulee olevan kunnossa niin ET VOI MYYDÄ
      YHTÄÄN PENTUA!
      ja koton ei kellään ole tarkoitusta pitää 5uutta pentua.
      maahaan on saatu sellainen laki joka on torso joka kohdalta.
      kasvattaja maksaa 2x ja jos on ostaja hän vielä kerran.

      yleiset ilmoitusp. on ulkotuotantoa mutta me muut ei saada ilmoittaa mitään.
      ei mainita rotua TOISET MÄÄRÄÄ HINNAN.

    • Anonyymi

      jos haluat jonkserinterrierin ikä kaksi ja puoli kuukautta vanhoja kaikki asiat hoidettu kuntoon.
      ovat pohjoisessa löytyy ilm.myyntipalsta neljäntenä
      olen valmis laskemaan hintaa kolmes,
      ei jaksa tehdä sataa kertaa ilmoitusta k-liiton kautta viipyy on hidasta ehtii pennut täyttä kolme kuukautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      91
      4003
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      413
      1461
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1147
    4. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      246
      983
    5. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      72
      953
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      294
      855
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      832
    8. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      26
      752
    9. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      43
      736
    10. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      731
    Aihe