Ei kai nyt sota?

Anonyymi-ap

Torstaina kääntyi uusi luku Vladimir Putinin rakentaman diktatuurin laajentumishalun pysäyttämisessä, eli kohta rytisee tai sitten ei.
Britannia lähettää Ukrainalle 14 raskasta taistelupanssarivaunua. Panssareiden ja panssaroitujen tykistöajoneuvojen lisäksi Britannia lähettää 600 uutta Brimstone-ohjusta sekä avustaa Ukrainaa muun muassa sotilaskoulutuksessa, lista on pitkä. Yhdysvallat lähtee mukaan Ukrainan taistelukentille toimittamalla Bradley-rynnäkköpanssarivaunuja, USA:n budjettiin on lisätty aluksi vain 2,5 miljardia dollaria Ukraina operaatioon. Myös Puola antaa Leopardeja ukrainalaisille, vaikka Saksa ämpyilee vasta, miksi Saksa tekee niin? koska Leopard 2 on saksalaisen Krauss-Maffei Wegmann -yhtiön valmistama taistelupanssarivaunu, joten niitä ostaneet maat ei saa ilman Saksan lupaa siirtää niitä kolmansiin maihin. Suomesta on virallisen tiedon mukaan toimitettu Ukrainaan muun muassa panssaritorjunta-aseita, kertasinkoja ja sotilasvarusteita. Niinistö on luvannut myös muutaman panssarivaunun, mutta ei montaa, koska Suomi tarvitsee vaununsa itse, jos/ja/kun, näin Niinistö on todennut. Ukrainassa on kuitenkin väitetysti havaittu muun muassa suomalaisia Pasi-panssariajoneuvoja? Myös Monet muut maat kuten Ruotsi osallistuu talkoisiin lähettämällä 50 rynnäkköpanssarivaunua Ukrainaan. Vaunujen lisäksi Ruotsi toimittaa kertakäyttöisiä NLAW-panssaritorjuntaohjuksia sekä muita panssaritorjunta-aseita, automaattiaseita. Eli se on jo muutakin kun vain Putinin ja Ukrainan välinen kina.
Britannian puolustusministeri Ben Wallace on suitsuttanut puheissaan Sanna Marinia, mutta kuitenkin siinä suitsutuksen lomassa saanut sanotuksi jo aikaisemmin kertomansa, että Britannian puolustaisi Suomea jos tänne hyökättäisiin, lisäksi ovat myös Yhdysvallat, Saksa ja Ranska ovat luvanneet tukea Suomea sotilaallisesti jo ennen Nato-jäsenyyden virallista alkamista, jos tarvetta siihen tulisi. Olen tästä sodan vaarasta puhunut nuorisolle, itse olen 71v. Se on hyvä vitsi kuulemma, kysyin mikä on vitsi, no sota, oli vastaus, ei kai nyt sotaa, oletko sinä vaari höpsähtänyt. Niin olenko?

4

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tukilanka palaa palaa ja palaa...

      • Anonyymi

        ”Ukraina on häviämässä sodan” – Tyly näkemys amerikkalaiselta konservatiivilta.
        Sodasta on jo käytännössä saattanut tulla Yhdysvaltain ja Venäjän välinen, väittää Christopher Caldwell.
        https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/other/ukraina-on-häviämässä-sodan-tyly-näkemys-amerikkalaiselta-konservatiivilta/ar-AA17qkAm?ocid=msedgntp&cvid=83a429123bdc45a3bb8e892b2027613e

        Venäjällä ja Ukrainalla on kannustimia neuvotella. Yhdysvalloilla on muita suunnitelmia.
        Yhdysvaltojen äskettäinen lupaus toimittaa kehittyneitä M1 Abrams -panssarivaunuja Ukrainaan oli nopea vastaus vakavaan ongelmaan. Ongelmana on, että Ukraina häviää sodan.
        https://www.nytimes.com/2023/02/07/opinion/russia-ukraine-us-tanks.html

        Naton johtajat ovat olleet huolissaan Ukrainan suurista uhreista ja massiivisesta ammusten käytöstä. "Tämän sodan laajuus on suhteeton kaikkeen viimeaikaiseen ajatteluumme", Naton ylin kenraali sanoi tammikuussa.
        Nyt Ukrainan taistelujen laajuus ja intensiteetti on herättänyt kysymyksiä allianssin kyvystä käydä suuryksikkösotaa Venäjää vastaan.
        https://www.businessinsider.com/ukraine-war-scale-out-of-proportion-with-nato-planning-cavoli-2023-2?op=1&r=US&IR=T


    • Anonyymi

      Tuollaisilla määrillä ei ole mitään merkitystä. Vuoden 1943 Kurskin mutkan taisteluun Saksa lähetti yli 1000 panssaria eikä niilläkään päästy ratkaisuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3534
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2498
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2414
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2274
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2158
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      101
      1214
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1097
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1006
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      969
    Aihe