Tiedän että tämä ei ole oikea paikka purkaa tuntojaan mutta annan tulla kuitenkin ja haluan asiasta keskustelua.
Onko todellakin niin, että isovanhemmat ovat hoitovastuussa lastensa lapsista? Miten voi olla, että mummut ja papat joutuu hakemaan lapset päiväjoidosta ja odottelemaan kotiin eskarista. Syöttämään ja huolehtimaan. Järjestämään omat menonsa lastenlasten hoidon mukaan.
Ja miten nämä nykyajan äifit ovat niin huonoa tekoa, että tarvitsevat "omaa aikaa" ja " lapsivaoaata" vaikka makaavat päivät pitkät toimettomana kotona
Olen pian 70 v. Juuri työelämästä pois jäänyt eikä itselläni ole koskaan ollut aikaa lähteä hotelliin juhlistamaan jonkun kissanristiäisen vuosipäivää tai uittamaan puotaan kylpylään saati aikaa risteilyille. Nyt kun siihen olisi aikaa tungetaan kälkikasvu kysymättä hoitoon. Nakellaan niskojaan jos on lääkärissä tai muu välttämätön käynti. Eikä ymmärretä jos kieltäytyy hoitovastuusta, jos ei jaksaisi. Ja miksikö teen ja otan lapset? Sitä ihmettelen itsekin, miksi minulta ei edes kysytä, olen itsestään selvyys ja joka päivä tuntuu vain, että hyväksikäytetään herkkää luonnettani.
Eikö näistä asioista nykyään jutella neuvolassa ja kiinnitetä huomiota esim. äidin kykyyn olla vanhempi. Minusta ihmisen joka hankkii lapsia pitää olla kypsä vanhemmaksi. ajatella lapsen hyvinvointia eikä kynsilakan väriä, pystyä hoitamaan talous, raha-asiat srkä ruoka muillekin perheenjäsenille kuin itselleen.
Mistä näitä itsekkäitä prinsessoja sikiää?
Mitä ajatuksia?
Nuoret äidit
Anonyymi-ap
3
1250
Vastaukset
- Anonyymi
On ihmeellistä, jos melkein 70-vuotias ei uskalla sanoa suoraan mielipiteitään asianomaisille. Kärsi sitten, äläkä valita. Terveisin 65-vuotias ukki.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1307749Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?987276Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t196588Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195585Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa765334Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190