Tiedän että tämä ei ole oikea paikka purkaa tuntojaan mutta annan tulla kuitenkin ja haluan asiasta keskustelua.
Onko todellakin niin, että isovanhemmat ovat hoitovastuussa lastensa lapsista? Miten voi olla, että mummut ja papat joutuu hakemaan lapset päiväjoidosta ja odottelemaan kotiin eskarista. Syöttämään ja huolehtimaan. Järjestämään omat menonsa lastenlasten hoidon mukaan.
Ja miten nämä nykyajan äifit ovat niin huonoa tekoa, että tarvitsevat "omaa aikaa" ja " lapsivaoaata" vaikka makaavat päivät pitkät toimettomana kotona
Olen pian 70 v. Juuri työelämästä pois jäänyt eikä itselläni ole koskaan ollut aikaa lähteä hotelliin juhlistamaan jonkun kissanristiäisen vuosipäivää tai uittamaan puotaan kylpylään saati aikaa risteilyille. Nyt kun siihen olisi aikaa tungetaan kälkikasvu kysymättä hoitoon. Nakellaan niskojaan jos on lääkärissä tai muu välttämätön käynti. Eikä ymmärretä jos kieltäytyy hoitovastuusta, jos ei jaksaisi. Ja miksikö teen ja otan lapset? Sitä ihmettelen itsekin, miksi minulta ei edes kysytä, olen itsestään selvyys ja joka päivä tuntuu vain, että hyväksikäytetään herkkää luonnettani.
Eikö näistä asioista nykyään jutella neuvolassa ja kiinnitetä huomiota esim. äidin kykyyn olla vanhempi. Minusta ihmisen joka hankkii lapsia pitää olla kypsä vanhemmaksi. ajatella lapsen hyvinvointia eikä kynsilakan väriä, pystyä hoitamaan talous, raha-asiat srkä ruoka muillekin perheenjäsenille kuin itselleen.
Mistä näitä itsekkäitä prinsessoja sikiää?
Mitä ajatuksia?
Nuoret äidit
Anonyymi-ap
3
1385
Vastaukset
- Anonyymi
On ihmeellistä, jos melkein 70-vuotias ei uskalla sanoa suoraan mielipiteitään asianomaisille. Kärsi sitten, äläkä valita. Terveisin 65-vuotias ukki.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt631237- 1071203
Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa146896Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv64873- 71810
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel109702- 56676
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto103672- 43596
- 78591