Minulla on tällainen Rosenlew päältätäytettävä pesukone. Tuotetta ei ilmeisesti ole enää saatavilla. Osaisikohan joku heittämällä kertoa missä koneen nukkasihti sijaitsee?
https://www.gigantti.fi/product/kodinkoneet/pyykinpesu-ja-kuivaus/pyykinpesukoneet/rosenlew-pyykinpesukone-rtt61003/18277
En löytänyt manuaalista enkä itse koneesta tavanomaista nukkasihtiä joka kerää nukat pyykeistä ja joka pitäisi tyhjentää säännöllisesti.
Rosenlew pyykinpesukoneen nukkasihti?
16
31778
Vastaukset
- Anonyymi
Ongelma voi johtua vedenpoiston sihdin tukoksista. Ota yhteys valtuutettuun huoltoon. Eli kuluttajan ei oleteta puhdistavan sitä. Huomaa, että kone on Elektoluxin jota on myyty Rosenlew brandillä.
https://www.electrolux-medialibrary.com/scoop/public/659092?signature=43c04216df03c65519c768ca7aecbcdaed2fcf7d225cfc2541c69186da8dc164- Anonyymi
Kiitos!
- Anonyymi
Pesukoneen poistopumppu sijaitsee altaan kulmassa. Koneen oikeanpuoleinen sivupelti auki. Se lähtee ruuvaamalla ruuvit koneen takapaneelista sivupellin kohdalta. Sivupelti lähtee pois paikoiltaan sitä työntämällä koneen takaosaa kohti.
Näet poistopumpun siinä altaan kulmassa. Pumpussa on korkki, jonka takana on pumpun pesä ja siipipyörä. Avaa korkki ja poista pumpun pesään kertyneet roskat. Varmista sormella kokeilemalla, että siipiratas pyörii vapaasti.
Sulje pumpun pesän korkki takaisin kiinni tiiviisti. Nosta ja työnnä sivupelti paikoilleen. Ruuvaa sivupellin ruuvit koneen takaosassa.
Valmis.- Anonyymi
Eli Rosenlew pesumestari ei poista vettä. Joudunko tekemään noin
- Anonyymi
En tiedä mikä on poistopumppu
- Anonyymi00017
Ei ole välttämättä tuolla, voi olla myös tuolla (kts. video)
https://youtu.be/XIqboNk_AYY
- Anonyymi
Sama juttu,oisko niin viisasta naista joka kertoisi vihdoinkin tai piirtää missä se on
- Anonyymi
Tuskinpa tuota kukaan osaa esittää selkeämmin kuin edellisessä 2023-01-22 viestissä on kerrottu.
- Anonyymi
Moi. Minulla on Rosenlewin pyykinpesukone jossa nukkasihti löytyy rummun sisäpuolella. Rummun pohjassa on luunvärinen mötikkä, josta löytyy kolo, jossa on pieni klipsipainike. Kun klipsin painikkeen painaa tarpeeksi syvälle, mötikän kansi lähtee irti ja sisältä löytyy nukkasihti. Sihdin toisessa päässä on pieni klipsi ja siitä sihti irtoaa ja sen voi pestä ja laittaa taas paikoilleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moi. Minulla on Rosenlewin pyykinpesukone jossa nukkasihti löytyy rummun sisäpuolella. Rummun pohjassa on luunvärinen mötikkä, josta löytyy kolo, jossa on pieni klipsipainike. Kun klipsin painikkeen painaa tarpeeksi syvälle, mötikän kansi lähtee irti ja sisältä löytyy nukkasihti. Sihdin toisessa päässä on pieni klipsi ja siitä sihti irtoaa ja sen voi pestä ja laittaa taas paikoilleen.
Kiitos, löytyi täältä👍🏻
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos, löytyi täältä👍🏻
Niinpä löytyikin. Kiitos tiedosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos, löytyi täältä👍🏻
Ei löydy
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos, löytyi täältä👍🏻
Voisitko laittaa kuvan
- Anonyymi
Voisiko joku lIttaa kuvan missä kohtaa nukka sihti sieaitsee rosenlewissä kun en millään löydä päältä täytettävä kone
- Anonyymi
Meillä ollut monta vuotta.Ei ole löytynyt nukkasitiä.
Ikävä puute. Ei osattu liikkeessäkään neuvoa. Piti olla rummussa sisällä.Kokeiltu on ei mikään liiku eikä sihtiä löydy.
Pyykit pesty ja pian on varmaan vaihdon aika.
Muistan olla seuraavan kerran huolellisempi ja ostaa sihdillä koneen! - Anonyymi00016
Missä on ruusenlew pesumestarin Nukkasihti
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073015Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033- 1191806
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261729Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661359
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233