Punainen Sanna ärhentelee.

Sannalla tekee tiukkaa luopua pm:n virastaan,tietoisena että korot nousee,syy on velkahallituksensa.
3190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

No kyllä korot nousee koko maailmassa kriisien takia. !!ei tullut yllätyksenä kuin pikkulapsille !!l, Toivottavasti Super Sanna ei lähde mihinkään huippuvurkaan ulkomaille!!
Totta puhuvaa huippupolitiikkoa tarvitaan Suomessa !!

Äänestä
  • Siksi Sanna pitäisi saada sivuun.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Siksi Sanna pitäisi saada sivuun.

    Sanna joutaa vaikka hevon vitt....

    Äänestä

  • Yrittää karata maailmalle pakoon töppejään.

    Äänestä

  • Kriisit nimenomaan pitivät korot alhaalla.

    Äänestä

  • Eiköhän ne valtion velkojen korot ala nousemaan, kun maa velkaantuu huimaa vauhtia kykenemättä tekemään mitään muuta asialle, kuin anomalla lisää lainaa?

    Nyt taritaan säästöpolitiikkaa velan tuhlailua harrastavan sijaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Siksi Sanna pitäisi saada sivuun.

    Sanna kuihtuu pystyyn.... huumeet...

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Yrittää karata maailmalle pakoon töppejään.

    Joo Sannalta menee hyvä bailut paikka , ja jos asuntovelkaa niin rivikansanedustajalle palkka on paljon pienempi. Lisäksi puuttuu ministeri auto turvamies lisäksi pitää maksaa aamiaiset itse. Mutta kyllä Kesärannassa kelpaa olla.

    Äänestä

Sanna meni saunaan, pisti laukun naulaan. Sanna tuli saunasta, otti laukun naulasta.

Äänestä

Hei boomerit, jäitä hattuun ja ottakaa coolimmin!

Äänestä
  • Ja maksakaa velat pois.

    Äänestä

  • Boomeri ei nyt ole oikeaa Suomen kieltä mutta se yleensä ottaen taitaa tarkoittaa niitä, jotka ovat tämän maan saaneet aikoinaan nousuun yöllään jota nykyiset nuoret eivät tajua saadessaan kaiken ilmaiseksi tai lähes ainakin.

    Boomereiden oppeja kannattaa käyttää, sillä ne ovat jotain mihin nykyinen nuoripolvi ei kykene ja siten on marssilla kohden ennenaikaisia hautojaan, noin virtuaalisesti ainakin.

    Nykyinen PM SS on osoittanut, ettei nuorempi polvi ymmärrä taloudesta höykösen pölähtävää, vaan elää kuin pellossa. Boomerit sentään pärjäävät itse mutta pennut eivät kuin muiden rahoilla!

    Äänestä

  • Ja älkää vain demareita äänestäkö. Nyt coolisti vaan.

    Äänestä

  • Extyökkäri kirjoitti:

    Boomeri ei nyt ole oikeaa Suomen kieltä mutta se yleensä ottaen taitaa tarkoittaa niitä, jotka ovat tämän maan saaneet aikoinaan nousuun yöllään jota nykyiset nuoret eivät tajua saadessaan kaiken ilmaiseksi tai lähes ainakin.

    Boomereiden oppeja kannattaa käyttää, sillä ne ovat jotain mihin nykyinen nuoripolvi ei kykene ja siten on marssilla kohden ennenaikaisia hautojaan, noin virtuaalisesti ainakin.

    Nykyinen PM SS on osoittanut, ettei nuorempi polvi ymmärrä taloudesta höykösen pölähtävää, vaan elää kuin pellossa. Boomerit sentään pärjäävät itse mutta pennut eivät kuin muiden rahoilla!

    Eikös boomerit olleet niitä jotka lähtivät lännessä valtaamaan maita (intiaaneilta viedyt) lähtömerkki oli tykin laukaus.

    Äänestä

Tänään Hesarissa kerrotaan, kuinka SAK osti viime Eduskuntavaaleissa tukirahoillaan demareiden ja vassareiden kansanedustajat. Tukea saaneet vakuuttivat ajavansa rahoittajansa etuja. Niinpä jo Rinteen hallitusneuvotteluissa olikin työryhmiä, joissa oli ennennäkemätön määrä ammattiliittojen edustajia kertomassa, miten asiat pitää hoitaa. Hallitusneuovottelujen lasku kohosi satoihin tuhansiin euroihin. Siinä oli ruokaa ja juomaa tarjolla ja palkkiotkin taisi olla suuret.

Sama meno on sitoutuneiden osalta jatkunut. Vaikka meillä on työvoimapula, niin eipä ole tehokkaita työllisyystoimia tehty, koska se ei sovi ay-liikkeelle. Valtio ei tienaa, kun työvoima on kustannuksena kortistossa. Niinpä otetaan demareiden talouspolitiikan mukaisesti lainaa. Sitä onkin kertynyt jo 40 miljardia. Siitä vain puolet on koronalainaa, loput rahanjakoa. Siitä pitää 19 ministeriä ja lähes 100 hengen avustuskaarti huolen. Ensi vuonna lainojen korkoihin menee 2,4 miljardia euroa. Se on sitä demareiden "talouspolitiikkaa".

Surkea byrokraattinen sote oli myös näiden sitoutuneiden vasemmistopoliitikkojen junttaama uudistus. Uutta oli se, että sote-valtuustoissa on puolen sataa valtuutettua. Puolueet saavat joka valtuutetusta tukea ja valtuutettujen ja puheenjohtajien palkkioita nostettiin oikein reilusti verrattuna aikaisempiin samoja asioita hoitaneisiin kuntayhtymiin. Joissakin sote-alueilla on palkattu uusia johtajia, kavereille kans-mentaliteetilla. Entisiä vanhoina työntekijöinä siirtyneitä on sitten sanottu irti antaen muhkeat kultaiset kädenojennukset. Kymsoten johtaja sai 186000 euroa käteen. Hallinto maksaa ekstraa noin 200 miljoonaa vuodessa. Rahanjakoa. Mitä se tarkoittaa. Palveluja pitää karsia.

Nyt on SAK taas organisoinut yhdistyksen, joka jakaa satoja tuhansia tukea sitoutuville Eduskuntavaaliehdokkaille. Onko kysymys lahjonnasta vai mahtipontisesta edustamisesta. Sitoutuville äänestäjille on luvassa ämpäreitä ja sirkushuveja.

Mitä demokratiaa tämä on? Suomi on SAK:n talutusnuorassa demareiden ja vasemmistoliittolaisten takia. SAK on suurin työttömyyden aiheuttaja ja tulevat lakot, joilla kiristetään ylisuuria palkankorotuksia saattavat hyvinvointiyhteiskunnan palvelut vaaraan. Pitää karsia lisää ja inflaatio kiihtyy, mikä heikentää ostovoimaa nykyisestä. Ei siitä ainakaan vähäosaiset hyödy.

Miksi ammattiliitot saavat nostaa miljoonaosingot ilmaiseksi? Miksi yhdistyksen jäsenmaksun saa osittain vähentää verotuksessa? Minkä muun yhdistyksen saa? Miksi lakkosakkoja ei nosteta, vaan laittomia lakkoja voi järjestää kymmeniä ellei satoja vuodessa? Sen takia, että kansanedustajat ovat sitoutuneet ajamaan ammattiliittojen etua. Ne on ostettu.

Äänestä
  • Ja tämän kaiken jälkeen Sanna Marin kieroilee ay liikettä vastaan,jotta saisi mahdollisimman suuret eläkerahat pm:n virastaan.
    Taitaa kassan tyttö päätyä,kuin Tanja Karpelammekin Totuuden tullessa ilmi,pitelemään pelkkää koirahoitolaa.

    Äänestä

Kylläpäs taas on melkoista lestadiolais maalaisisännän valitusta. Periaatteet sumentaa silmät näkemästä todellisuutta. Lisäksi naisviha on juurtunut selkärankaan.

Äänestä
  • Tuskin periaatteista tai naisvihasta on kyse? Sama vaikka pääministerinä on naapurin koira jos homma toimii, nythän se ei toimi ja on järjetöntä kehua ja ylistää Marinia.

    Äänestä

  • Todellisuus on sitä,että saamme Porvarihallituksen.
    Kaikki vain siksi,koska alle nelikymppinen nainen on aina liian kokematon sekä tietämätön pm:ksi.

    Äänestä

Kuin Red Bull, eli vihainen härkä!

Äänestä
  • Kun politiikassa kerran menettää malttinsa totaalisesti,vastustaja ottaa siihen jatkossakin kiinni.

    Äänestä

Punaset demarikommarit heiluttaaa punasta lippua ja huutaa kommunistisia iskulauseita.

Äänestä
  • Pitää paikkansa.
    Niin huutavatkin,mutta ainoastaan vappuisin.
    Vaalien allahan Sdo on tyypillisesti maailman konservatiivisin puolue.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Pitää paikkansa.
    Niin huutavatkin,mutta ainoastaan vappuisin.
    Vaalien allahan Sdo on tyypillisesti maailman konservatiivisin puolue.

    Nyt pois turha nillitys ja vaaliuurnille.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Nyt pois turha nillitys ja vaaliuurnille.

    Jep, mutta älkää demareita äänestäkö.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Jep, mutta älkää demareita äänestäkö.

    Kuka hullu demukomua äänestää?

    Äänestä

Uskossa Punaiseen Vapahtajaan, hän päästää meidät rahasta.

Äänestä
  • Sanna kompastui Nato neuvontaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Sanna kompastui Nato neuvontaan.

    Pitäisikö tehdä nato infopiste sinne Musiikkitalon puolelle.
    Siihen kahvimyynti ja samalla keskustelukatos.
    Sanna voisi neuvoa tavallista kansaa naton osalta.

    Pitääkö pääministeriä neuvoa nato asioissa?

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Pitäisikö tehdä nato infopiste sinne Musiikkitalon puolelle.
    Siihen kahvimyynti ja samalla keskustelukatos.
    Sanna voisi neuvoa tavallista kansaa naton osalta.

    Pitääkö pääministeriä neuvoa nato asioissa?

    Kohta on vaalit,saadaan uuso pm.

    Äänestä

Saimmekin Sannan ja vieläpä oikein korkojemmekin kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sannalla tekee tiukkaa luopua pm:n virastaan,tietoisena että korot nousee,syy on velkahallituksensa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu