Minkä kokoinen lämppäri?

Suunnittelen lämppärin hankkimista 30-jalkaiseen veneeseen. Epäröin Webaston AT 2000 ja AT 3500 välillä. Onko suurempi turhankin tehokas, kun siinä pienin lämmitysteho on 1500 W? Pienempi ei sammuttaisi itseään liian helposti. Uudelleenkäynnistys vie aika paljon virtaa. Toisaalta huutaako pienempi sitten aina täysillä?
2714
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Omassa 31-jalkaisessa AT 2000 riittää mainiosti vielä yöpakkasillakin (-1 C, sisällä 19), mutta en uskoisin sen riittävän enää Bavaria 30 -tyyppisessä uudemmassa konstruktiossa, jossa sisätiloissa on kuutioita saman verran kuin vanhemmissa 40-jalkaisissa. Mikä 30-jalkainen on kyseessä?

Äänestä

Itsellä oli kanssa 30-jalkainen, johon ostin AT2000:n. Riittää oikein sitten erittäin hyvin. 3,5 kW on turhankin iso.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jjj kirjoitti:

Suunnittelen lämppärin hankkimista 30-jalkaiseen veneeseen. Epäröin Webaston AT 2000 ja AT 3500 välillä. Onko suurempi turhankin tehokas, kun siinä pienin lämmitysteho on 1500 W? Pienempi ei sammuttaisi itseään liian helposti. Uudelleenkäynnistys vie aika paljon virtaa. Toisaalta huutaako pienempi sitten aina täysillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu