Tulevaisuuden sodat siirtyvät avaruuteen?

Anonyymi-ap

Vieraiden Nato-taisteluvoimien tuonti maahamme on suora ja selvä vaara maamme rauhankehitykselle ---
- otsikon tie on Suomelle uhka; suuri jopa sotaan ajava uhka!

Uhka tiedetään, se olisi Naton myötä saattamassa Suomen Naton ydinasetodellisuuden myötä sen toisen ydinasesuurvallan Venäjän ydinasemahdollisuusvierusvaltioksi.

Suomea ei saateta ratifioida Natoon, sillä Turkki ja Unkari odottavat Suomen valtiojohdon järjestävän Natosta kansanäänestyksen kansalaisilleen, jotta aikuisten oikeasti tiedetään kansakuntamme todellinen tahto Natosta.



Unkari ja Turkki eivät myöskään halua tulla sotimaan Suomeen -

- Venäjää vastaan tilanteessa, jossa Nato Yhdysvaltojen johdolla hamuaa lisää elin- ja vaikutustilaa (Lebensraum auf Deutch) idästä - Venäjältä, sen valtavien maarikkauksien ja ravintopotentiaalin vuoksi |1 - unohtamatta ehkä eräitä maailman suurimpia hiilinieluvarastoja ---

|1 ~ https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vieraskolumni-venajastako-maailman-ruoka-aitta/4a4029a7-096d-3193-807c-2e129878a44a -



MUTTA!

Entä tulevaisuuden sodat, joita varmasti tulee, kuten on aina tullut, nytkin käydään ja huomenna jatketaan - tuleeko yllättäen pelastus avaruudesta!

- robotiikka, teko- ja keinoäly ja automaatio yhdistettynä kone- ja ohjelmateknisesti autonomiaan* toimia ilman ihmisohjausta - (avaruudellisten) lennokkien keskenään operoiden, sotien ja löytäen tuhottavia ja tapettavia tarkkuuskohteita!

Entä parviälyisten autonomia-lennokkien "ihmismielinen päättelykyky?" (!)



Käydäänkö sodat tulevaisuudessa robottien kesken?

Uutisointi toi jo vuosia sitten esille Etelä-Korean suunnittelevan taistelurobotteja tulevaisuuden armeijoiksi.

USA lensi jo Serbia-Kosovo-Bosnian sodassa "ilotikku" ohjattuina kauko-ohjauslentokoneita suorittamaan elävien ihmisten ja varustusten vakoiluoperaatioita - ehkä myös pommitusoperaatioita?

[20U13] - Sotaa käydään myös virusrintamalla, jossa yhteiskunta säätää kovenevia lakeja virustehtailijoiden pään menoksi. Sotako on siirtymässä tieteisfantasioiden tasolle ihmisten katsomoista ja sohvilta seuratessa kuinka juuri meidän robotit ja virukset pärjäävät.



Ihminen on kisailija ja haluaa olla voittaja

Ihminen on fanaattisuudessaan, jopa jalkapallossa - hävitessään, valmis julistamaan sodan (Case: Honduras-Nicaragua).

Ihminen on tottunut käymään eloonjäämiskamppailua läpi historiansa. Nykyisessä demokratiassa elojäämiskamppailu on turvayhteiskunta sekä sen vahva tunnetilojakin nostattava armeija. Viime vuosisadan sodat olivat maailmanhistorian pahimmat ja uhreja syntyi ennätysmäärät.

Mikäli ihminen nokkeluudessaan siirtää sodat peliohjaimiin ja kuvaruutuihin sohvalta seurattaviksi - on uhriluku lähinnä henkinen ja noloutta aikaansaava.

Jatkojalostettuna ei sitten tarvita enää robottejakaan, vaan koko sotatouhuilu siirretään virtuaaliseksi. Ennen yksilöhenkistä loppuamme "uppoamme" sinne itsekin, kuten Matrix operoi elokuvassaan |*.

|* ~ https://fi.wikipedia.org/wiki/Matrix_(elokuva) -



EKSTRA

~ https://en.wikipedia.org/wiki/Space_warfare -
Avaruussodat


Ihmiskunta on sotinut fyysisesti aina, ja aina sodan päätyttyä on toiveikkaasti sanottu:

"Ei enää ikinä"

33

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiina testasi satelliitin tuhoamista maasta käsin - laserilla ja se onnistui.

      • Anonyymi

        Satelliitista toiseen?


    • Anonyymi

      Kaikilla ydinasesuurvalloilla on jo avaruustaistelujoukot.

    • Anonyymi

      Kiina on pisimmällä avaruusteknologioissa.

      • Anonyymi

        Kävi Kuussakin sen "väärällä" puolella - autonomiarobotiikalla ensimmäisenä!


    • Anonyymi

      Putin voitaisiin lähettää jo avaruuteen. Saisi sotia purkissa yksinään.

      Venäjä tosiaan on ikuinen uhka ihmiskunnalle. Toivottavasti siitä päästään.

    • Anonyymi

      Pelisota tietsikoilla, hienoa, ei ruumiita oikeasti!

      • Anonyymi

        Samoin yleisö voi seurata "sotaa" virtuaalisesti ruutujen välityksellä - reaaliajassa!


    • Anonyymi

      Entä virtuaaliset mielikuvitussodat, voisimmeko kehittyä noin pitkälle, jolloin väkivaltaa fyysisesti eikä henkisesti enää ole? Vain omassa mielikuvissa käyty "sota"!

    • Anonyymi

      Ainakin, jos insinöörit saavat tahtonsa läpi :-)

    • Anonyymi

      Suurvallat ovat jo asemoituneet avaruuteen, myös asein!

    • Anonyymi

      Joko nyt? Onneksi meille?

    • Anonyymi

      Toivottavasti aina Auringon taakse!

    • Anonyymi

      "Ei enää ikinä" -onko se toiminut? Ei ole!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Miten olisi pelkät virtuaalisodat katsomoineen?!

    • Anonyymi

      Avaruuteen...Putin...hyvää matkaa ja kivisiä asteroideja !

      • Anonyymi

        "Puskien" seuraksi?


    • Anonyymi

      Toivottua toiveajattelua!?

    • Anonyymi

      Aloittamalla vakoilusatelliittien tuhoamisella.

    • Anonyymi

      Mahdollisimman kauas - Marsin taakse!

    • Anonyymi

      puhut 2300- luvusta 🤣

    • Anonyymi

      Toivottavasti!

    • Anonyymi

      Mielellään Auringon höyrystävälle vaikutusalueelle, jolloin Aurinko tekee varman lopun ihmisten väkivaltakoneistolle!

    • Anonyymi

      Kertokaahan miksi ihminen sotii?

    • Anonyymi

      Mielellään Andromedaan galaksiin!

    • Parviälyisten autonomia-lennokkien keskinäisyyttä!?

      • Anonyymi

        Joku mietti ja copypastesi , olisiko Yhdysvallat maailma sotinein kansakunta. Näyttä siltä, että ennen Yhdysvaltojen perustamista Venäjä oli sotinut jo yli tuhat vuotta naapureittensa kanssa.
        https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_involving_Russia
        Alkumetreillä Bysanntti oli tutuin vastustaja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joku mietti ja copypastesi , olisiko Yhdysvallat maailma sotinein kansakunta. Näyttä siltä, että ennen Yhdysvaltojen perustamista Venäjä oli sotinut jo yli tuhat vuotta naapureittensa kanssa.
        https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_involving_Russia
        Alkumetreillä Bysanntti oli tutuin vastustaja.

        Jeps, USA valkoisena valtiona on kovin nuori, pitäisikö intiaanisodat ottaa ylivoimaiseen luetteloon mukaan?

        Täältä voit tehdä vertailun tuohon Russia luetteloon

        https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_involving_the_United_States


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jeps, USA valkoisena valtiona on kovin nuori, pitäisikö intiaanisodat ottaa ylivoimaiseen luetteloon mukaan?

        Täältä voit tehdä vertailun tuohon Russia luetteloon

        https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_involving_the_United_States

        Nykyinen Venäjä on vielä nuorempi - syntynyt 1991 - ja se on sotinut koko ajan, joka ikinen päivä.

        Tappoluvuin mitattuna USA on pyhökoulupoika, tsaarin Venäjä ja Neuvostoliitto yhdessä Kiinan kanssa ovat pahimmat.


        https://military-history.fandom.com/wiki/List_of_wars_by_death_toll


    • Anonyymi

      Sodat voitaisiin käydä etäohjattuna kaukana avaruudessa ja yleisö voisi katsoa ottelua kännyköistään maan pinnalla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      52
      3779
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      118
      2807
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      642
      2460
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      20
      2107
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      87
      2081
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      44
      1781
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1723
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1665
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      97
      1526
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1486
    Aihe