Ulkoministeriön "maakuvatutkimus" venäjällä = suomettumisen piirre

Anonyymi-ap

Meidän suomen valtion edustajat ovat venäjällä tehneet tutkimusta kuinka venäläiset = venäjän kansalaiset suhtautuu suomeen.

Tässä esimerkki epävarmuudesta, suomettuneisuudesta, pelosta.

Kun tuo tuli ensimmäisen kerran tietoon kun asian julkistivat niin ihmettelin. Tälläisellä asialla on lisäksi haittapuoli = suomalaisia joilla on geeneissä sitä "alistumista, ja ovat sairaalloisen varovaisia imevat mielistelyä enemmän.

1

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      2021 lopulla yle uutisoi
      PIETARI Mitä ne venäläiset meistä ajattelevat? Melkein pelkkää hyvää, selviää Suomen ulkoministeriön Venäjällä teettämässä kyselytutkimuksessa.Edelliset tutkimukset olivat vuosilta 2017 ja 2019.


      2000-2022 välinen aika oli aivan järkyttävää mielistelyä suomen valtion edustajien taholta ja laajasti mediassa, peruuttelijoita oli huimasti.

      Selvästi huomasi että yhteiskunnassa ei moni osannut toimia ja ajatella terveesti! Huomasin koko 2000 luvun alusta että meidän maassa asioista puhuttiin enemmän kierrellen samalla kun venäjällä tapettiin poliitikkoja, sananvapautta ajavia toimittajia, venäjä hyökkäsi 2008, aloitti ukrainaa vastaan toimet ja aloitti painostamaan puheilla.

      Suomen ja euroopan toimettomuus ja pehmeys paistoi läpi.

      Onneksi itse kuulun heihin jotka näki kaikin ja voisin luetella henkilöitä jotka ei kykene toimimaan oman korvien välin takia koska alistuvat ja pelkäävät kun heitä pelotellaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      116
      4775
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      184
      4492
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      117
      1932
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1701
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1472
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1229
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      371
      1185
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1110
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1055
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      998
    Aihe