Thaimaahan eläkkeellä.

Anonyymi-ap

Thaimaahan vaaditaan 2000 dollaria kuukaudessa eläke tuloja. Tai sitten pankkitalletus 800 000 Bahtia.
Tai sitten sekoitus näistä.

Suomessa ei kansalaiseläkeläinen voi koskaan muuttaa asumaan kehitysmaa Thaimaahan. Hänen tulonsa ei yksinkertaisesti riitä. Lisäksi kansalaiseläkeläinen vuokralla PK-seudulla ei voi koskaan edes säästää tai tienata siihen vaadittavaa summaa rehellisesti. Mikäli hän ilmoittaa lisää tuloja, niin se otetaan pois, kuten keskitysleirillä.

Ruotsin keskieläke riittää Thaimaassa Asumiseen ja ovathan ne myös jo oppineet kansainvälisyyteen. Minä itse en ole koskaan ollut alisteinen ja hyväksynyt suomalaisen nimeä ja olen tehnyt varani pimeästi veroja kiertäen ja maksanut jotakin, jotta minua ei kytätty. Olikin hyvin yleistä, että kyseltiin mistä nämä varat on peräisin aina pankissa. Maksoin kaiken mahdollisen käteisellä. minulla oli sairasvakuutus ja käytin sitä runsaasti. Nyt tässä lämpimässä ja terassilla sitä huokailen, että voi sitä aikaa.

Nyky nuoret eivät myöskään voi nauttia niistä ajoista mitä me elettiin, kun käteinen oli raha. Nykyään moni joutuu kumarassa menemään sosiaaliin ja esittämään pankkikirjansa ja tositteet mitä on sosiaalin rahoilla hankkinut. Moni vieläkin eläkkeellä maksaa esim. Elatusmaksuja. Ei ei raha ei riitä asumiseen ja edes yhdessä asumiseen nuorena. Vanhana sitten pitäisi asua, jotta saisi edes ruokaa.

Eläkkeellä edes ulkomaan muutto ei auta, kun ulosottoa vie silloin lähes koko eläkkeen. Moni yrittää pitää postilaatikko-osoitteen ja siten saada edes jonkinlaista elintasoa halpismaassa ja säilyttää oman ihmisarvon. Moni kaveri on hypännyt parvekkeelta Thaimaassa ja tehnyt sen ratkaisun. Jos ei ollut Suomessa rahan perässä, niin kyllä on huonosti käynyt sitten eläkkeellä.

Niin, itsekin olen muuttanut Kambodzaan ja olen, kuitenkin saanut maksettua juuri alhaisten hintojen vuoksi lähtömaksuja lähes 10 tuhatta euroa viidessä vuodessa Suomen kolhoosiin, tosin siinä on perintövero myös. Saa nähdä, milloin metsää päästään myymään, kun siellä ollaan niin kateellisia minun täällä olostani ja itse ovat kiinni Suomessa kuntonsa ja kansalaiseläkkeiden suhteen. Toisaalta en oikein tällä hetkellä edes tarvitse sellaisia rahoja.

Eläkkeellä on kiva matkustaa ja olisi kiva käydä etelä Amerikassa. Yhdensuuntainen lento ja siellä sitten. Matkustelkaa tekin, jotka voitte eläkkeellä sitä tehdä. Voitte olla yli vuodenkin reissussa ja elellä missä elätte.

5

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No eihän siinä mennyt kuin jokunen päivä, kun teit uuden avauksen noista pinttymistäsi, julistuksistasi.

      Näinhän joku jo ennustikin jossain noissa lukuisissa edellisissä avauksissasi.
      Samaa julistusta samoine tarinoineen, joita on jo kymmeniä kertoja kommentoitu ja oikaistu noissa edellisissä avauksiesi keskusteluissa.

      Tämä lienee jo kymmenes avaus samasta asiasta samoine höpinöineen.

      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        🍑 ­­­N­y­­­m­­f­­­o­­m­a­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17715797y

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Wittuilu ja nälvintä vaan jatkuu, sieltä onnen tyyssiasta.

      • Anonyymi

        Ja kovaa


    • Anonyymi

      Löysin etelästä halpismaasta kaksion terveestä taloyhtiöstä halvalla energiaratkaisulla ja siihen vielä vuokralaisenkin, kunnes eläköidyn. Ehkä myyn sitten nykyisen kaksioni, tai sitten en. Eläkekämppäni läheltä löytyy edullinen ruokakauppakin. S-market holkerintiellä Toijalassa. Täällä Hammerfest jäämeri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      198
      6367
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      251
      4280
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3545
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      53
      3365
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      103
      3353
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2846
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2417
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2377
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2346
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1927
    Aihe