Thaimaahan vaaditaan 2000 dollaria kuukaudessa eläke tuloja. Tai sitten pankkitalletus 800 000 Bahtia.
Tai sitten sekoitus näistä.
Suomessa ei kansalaiseläkeläinen voi koskaan muuttaa asumaan kehitysmaa Thaimaahan. Hänen tulonsa ei yksinkertaisesti riitä. Lisäksi kansalaiseläkeläinen vuokralla PK-seudulla ei voi koskaan edes säästää tai tienata siihen vaadittavaa summaa rehellisesti. Mikäli hän ilmoittaa lisää tuloja, niin se otetaan pois, kuten keskitysleirillä.
Ruotsin keskieläke riittää Thaimaassa Asumiseen ja ovathan ne myös jo oppineet kansainvälisyyteen. Minä itse en ole koskaan ollut alisteinen ja hyväksynyt suomalaisen nimeä ja olen tehnyt varani pimeästi veroja kiertäen ja maksanut jotakin, jotta minua ei kytätty. Olikin hyvin yleistä, että kyseltiin mistä nämä varat on peräisin aina pankissa. Maksoin kaiken mahdollisen käteisellä. minulla oli sairasvakuutus ja käytin sitä runsaasti. Nyt tässä lämpimässä ja terassilla sitä huokailen, että voi sitä aikaa.
Nyky nuoret eivät myöskään voi nauttia niistä ajoista mitä me elettiin, kun käteinen oli raha. Nykyään moni joutuu kumarassa menemään sosiaaliin ja esittämään pankkikirjansa ja tositteet mitä on sosiaalin rahoilla hankkinut. Moni vieläkin eläkkeellä maksaa esim. Elatusmaksuja. Ei ei raha ei riitä asumiseen ja edes yhdessä asumiseen nuorena. Vanhana sitten pitäisi asua, jotta saisi edes ruokaa.
Eläkkeellä edes ulkomaan muutto ei auta, kun ulosottoa vie silloin lähes koko eläkkeen. Moni yrittää pitää postilaatikko-osoitteen ja siten saada edes jonkinlaista elintasoa halpismaassa ja säilyttää oman ihmisarvon. Moni kaveri on hypännyt parvekkeelta Thaimaassa ja tehnyt sen ratkaisun. Jos ei ollut Suomessa rahan perässä, niin kyllä on huonosti käynyt sitten eläkkeellä.
Niin, itsekin olen muuttanut Kambodzaan ja olen, kuitenkin saanut maksettua juuri alhaisten hintojen vuoksi lähtömaksuja lähes 10 tuhatta euroa viidessä vuodessa Suomen kolhoosiin, tosin siinä on perintövero myös. Saa nähdä, milloin metsää päästään myymään, kun siellä ollaan niin kateellisia minun täällä olostani ja itse ovat kiinni Suomessa kuntonsa ja kansalaiseläkkeiden suhteen. Toisaalta en oikein tällä hetkellä edes tarvitse sellaisia rahoja.
Eläkkeellä on kiva matkustaa ja olisi kiva käydä etelä Amerikassa. Yhdensuuntainen lento ja siellä sitten. Matkustelkaa tekin, jotka voitte eläkkeellä sitä tehdä. Voitte olla yli vuodenkin reissussa ja elellä missä elätte.
Thaimaahan eläkkeellä.
5
366
Vastaukset
- Anonyymi
No eihän siinä mennyt kuin jokunen päivä, kun teit uuden avauksen noista pinttymistäsi, julistuksistasi.
Näinhän joku jo ennustikin jossain noissa lukuisissa edellisissä avauksissasi.
Samaa julistusta samoine tarinoineen, joita on jo kymmeniä kertoja kommentoitu ja oikaistu noissa edellisissä avauksiesi keskusteluissa.
Tämä lienee jo kymmenes avaus samasta asiasta samoine höpinöineen.- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17715797y
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Wittuilu ja nälvintä vaan jatkuu, sieltä onnen tyyssiasta.
- Anonyymi
Ja kovaa
- Anonyymi
Löysin etelästä halpismaasta kaksion terveestä taloyhtiöstä halvalla energiaratkaisulla ja siihen vielä vuokralaisenkin, kunnes eläköidyn. Ehkä myyn sitten nykyisen kaksioni, tai sitten en. Eläkekämppäni läheltä löytyy edullinen ruokakauppakin. S-market holkerintiellä Toijalassa. Täällä Hammerfest jäämeri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559168Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656284Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3805337Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724811Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014433Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664093SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1052145
- 1141568
- 531106