Moi! Haluaisin kysyä sydänkohtauksista. Millaisiin toimenpiteisiin lääkärit ryhtyvät jos noin 55-vuotias entinen alkoholisti mies saa sydänkohtauksen. Aloitetaanko tällöin lääkitys. Onko realistista ajatella, että tämä sama ihminen voisi saada sydänkohtauksen jo noin kuukauden kuluttua ensimmäisestä kohtauksesta? Kiitos.
Tunnetko sydänkohtauksen saaneita?
8
385
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmiset hoidetaan tässä sydänkohtaus-asiassa kyllä samalla tavalla, huolimatta siitä onko entinen tai nykyinen alkoholisti, raitis, tai mitä tahansa.
Ei ne anna ihmisen kuolla ainoastaan sen takia, jos on ollut alkoholisti.
Kai se sydänkohtaus aina jostain johtuu, eli sen jälkeen jotain lääkitystä joutuu luultavasti käyttämään. Ja usein niitä käytetään sitten lopun elämän ajan.
Kohtauksen uusiutumista ei varmaankaan ole helppoa ennustaa, joillekin saattaa tulla jossain vaiheessa uusi kohtaus, joillekin taas ei.
Tunnen/olen tuntenut joitain alkoholisteja, ja entisiäkin sellaisia, jotka ovat sydänkohtauksen saaneet. Osa on selvinnyt hengissä, valitettavasti osa ei.
Kyllä henkiin jääneet ovat asiallisen hoidon saaneet, sitä ei voi kieltää.
Vaikka alkoholisteille ja ex-alkoholisteille, mt-ongelmaisille, ym. terveyden hoito onkin aika haasteellista juurikin mahdollisen sairauden tai menneisyyden takia ( asennekysymys ), niin ainakin mahdollinen sydänkohtaus hoidetaan, jos se on hoidettavissa.
Ei tuollaisia kannata etukäteen oikein pelätä, koska eihän sitä voi tietää, saako mitään kohtausta ikinä.
Ja jos kohtauksen saakin, niin siitä mahdollisesti selvitessään huomaa, että on apua saanut ja selvinnyt hengissä. Kaikkein toivottavin lopputulos tietenkin. - Anonyymi
Mitähän aloittaja tarkoittaa sydänkohtauksella? No, olkoon mitä vain, kaikki hoidetaan taustoihin katsomatta, jos hoitaa voidaan.
Sydänkohtauksen laadusta sitten riippuu, mitä se hoito on. Mutta sanottakoon nyt kuitenkin, että vaikkapa vaikeasti muistisairaalle ei tehdä ohitusleikkausta infarktin sattuessa.
Eteisvärinäkohtaus jysäytetään normaaliin rytmiin ja verenohennuslääke päälle. Jokainen tapaus on omanlaisensa.
Pahasti alkoholisoitunut tuskin hyötyy paljoakaan oikein mistään, kun elämänhallinta on täysin puutteellista. Mutta entinen alkoholisti, jolla on pysyvä koti ja säännölliset elämäntavat, ehkä työkin, on tietysti kuin kuka tahansa.
Sydänkohtauksen, millainen se sitten onkin, jälkeen on itsekin osallistuttava omaan hoitoonsa ja otettava tauti huomioon arkena ja pyhänä.- Anonyymi
Ongelmana vaan usein on se, että sydänkohtaus ei näy ekg:ssa, joten saattaa jäädä hoitamattakin, jos oireisiin ei uskota. Itselläni oli veritulpan hyytymien aiheuttamia sydänveritulppia sydämen tärkeimmässä valtimosuonessa, mutta ei kiinnostanut ketään sairaalassa, koska ei näkynyt ekg:ssa. Verikoekin vaatii sydämen vaurioitumisen, jotta osoittaa sydänkohtauksen.
- Anonyymi
Usein on niin, että kun on kerran saanut sydänkohtauksen (infarktin?), toinen on vain ajan kysymys. Riippuu tietysti kohtauksen laadustakin jonkin verran.
Infarktin taustalla on sepelvaltimotauti, se ei parane koskaan millään. Mutta hyvää elämää saadaan vielä pallolaajennuksella tai vaikeimmissa tapauksissa ohitusleikkauksella. Sen jälkeen mahdollisesti joitain lääkkeitä tapauksesta riippuen. Terveet elintavat kuuluvat asiaan aina.- Anonyymi
Okei kiitos tätä juuri hain, eli käytännössä on realistista ajatella että se tulee vaikka kuukauden päästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Okei kiitos tätä juuri hain, eli käytännössä on realistista ajatella että se tulee vaikka kuukauden päästä.
Ajoitusksymys siis, tuo kuukausi on ihan hyvä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Okei kiitos tätä juuri hain, eli käytännössä on realistista ajatella että se tulee vaikka kuukauden päästä.
Niin. Jos mitään ei tehdä, uusi infarkti voi tulla jo viikon päästä tai voi mennä vuosi tai voi mennä kaksi vuotta tai enemmänkin.
Yleensä infarktit saa hakeutumaan hoitoon. Hoito on pallolaajennus tai joskus ohitusleikkaus. Tällöin yleensä kuluu vuosia, jopa parikymmentä vuotta ennen uutta infarktia, jos elää terveellisesti. Ellei sitten menehdy johonkin muuhun sitä ennen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Okei kiitos tätä juuri hain, eli käytännössä on realistista ajatella että se tulee vaikka kuukauden päästä.
Realistista on ajatella, että sydänkohtauksen voi saada kuka vain ja milloin vain.
Ei ole hyvä alkaa elää pelossa, ajatella ja odotella, että nyt se tulee kuukauden, kahden, vuoden, tms. kuluttua.
Toki, jos on kerran ollut, riski on varmaan korkeampi, mutta silti, ei voi sanoa tuleeko vai ei, ja jos tulee, niin milloin.
Terveelliset elämäntavat ehkäisevät varmaan ainakin jonkin verran mahdollista uusiutumista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2762530Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762429SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis191637- 1201598
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis521516Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj651397- 1341366
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821049Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli741039