Sikamaista peliä hallituskauden päättyessä

Anonyymi-ap

Pääministerin turvallisuuspoliittinen neuvonantaja toimistoineen on turha. Täysin turha. Meillä on hyvä ja toimiva asiantuntijaverkosto, johon presidentti, pääministeri ja ulkoministeri voivat keskinäisen toimivan työnjakonsa puitteissa tukeutua.
Toisena sikamaisuutena on pakko nostaa esiin hallituksen sählääminen sähkötukien kanssa. Mikä tekee sen sikamaiseksi on yhteys puolueen ja ehkä puolueiden vaaliargumentointiin, mikä kytkentä on itsestäänselvyys. Jokainen tietää miten vastaavat etujen tyrkyttämiset on kerta kerran jälkeen härskisti kytketty puolueen vaaliargumentointiin.
Mihin kaikkeen pääministeri Marin ehtiikään hallituksensa koplata. Eikö Marin todellakaan tajua, että Suomen hallitus ei ole kylätoimikunta.

9

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskomatonta. Sikaa leikitään silloin kun osaaminen puuttuu ja narsistinen uran rakentaminen on poliitikolle kaikki kaikessa.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🔞 ­­­N­­­y­­­m­f­o­m­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17716822V

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Ois pitäny olla jo ennen Davosia palkattuna, josko olisi nuokin möläytykset jääneet sanomatta?

    • Anonyymi

      Sähkötuki on uusi vappusatanen, ei sitä ole tarkoituskaan maksaa.

      • Anonyymi

        Maksetaanhan sitä, mutta ei tavallisille ihmisille. Floridasssa ja Aurinkorannikolla löhöävät saavat täällä Suomessa oleviin tyhjänä oleviin suuriin taloihin ja mökkeihinsä. Samoin lomamökkejään lämmittävät kepulaiset.


      • Anonyymi

        Ja keskustan lapsilisien korotus sekä dieselin käytyövoimaveron poisto. Hyviä lupauksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Maksetaanhan sitä, mutta ei tavallisille ihmisille. Floridasssa ja Aurinkorannikolla löhöävät saavat täällä Suomessa oleviin tyhjänä oleviin suuriin taloihin ja mökkeihinsä. Samoin lomamökkejään lämmittävät kepulaiset.

        Huomioi, että näistä kylmillään olevista taloista sekä vapaa-ajan asunnoista maksetaan
        Kiinteistövero. Vapaa-ajan asunnoista tuplaten.


    • Anonyymi

      Varmaan ,jolekkin puoluepampulle hyväpalkkasta hommaa!

    • Anonyymi

      Tilannehan on aivan uskomaton!! Ei voi kuin kummeksua kuinka Marin on valmis käyttämään valtaansa ulkopolitiikan hoidon vaikeuttamiseksi!!!!
      Jonkun täytyy voida pysäyttää hänet!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      183
      2570
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      37
      2430
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      58
      2129
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      108
      2083
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2034
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2030
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      63
      1384
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      125
      1205
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1117
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      968
    Aihe