Valtion ja kunnan tähti lähti

Anonyymi-ap

Missä haavelisitte viettänne eläkepäivät ja jos olisi rahaa repullinen, niin missä sitten viettäisitte.

Varakkaat on menneet Espanjaan ja Portugaliin ja Monacoon. Jos jollain on nivelsairauksia, kuten kihti tai reuma, niin kyllä lämpö on hyvästä ja voin ihan sata varmasti sen vahvistaa. Ei lämpö luita riko.

Kuka tykkää istua meren rannalla ja olla vilvoittavassa tuulessa. Thaimaassa ja Kambodzassa on parempi elintaso eurooppalaisella eläkkeellä ja ei tarvitse pilkkihaalateita kauppa reissuun. Kohta kunnan tähti tulee, että sillä on happikone naapuri kunnassa.

8

342

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      lEläketurvakeskuksen tuoreen tilaston mukaan eläkeläisten työnteko on jatkanut tasaista kasvua vuosina 2007–2021. Kasvu on ollut isompaa varsinaisen eläkeiän saavuttaneiden ryhmässä. lVuoden 2021 lopussa 63–67-vuotiaista teki töitä yli 90 000 henkeä. Heistä puolet oli eläkeläisiä mukaan lukien osittaista vanhuuseläkettä saavat. Reilut 30 000 heistä oli varsinaisella vanhuuseläkkeellä. lOsittainen vanhuuseläke ja osa-aikaeläke pois lukien, vuonna 2021 työssä kävi yli 100 000 alle 68-vuotiasta eläkeläistä. Keskiansio työssäolokuukausilta oli noin 1 500 euroa/kk. Työeläkettä he saivat lisäksi keskiarvona noin 1 800euroa/kk. Töissä he olivat keskimäärin seitsemän kuukautta vuodesta. Mediaanipalkka oli 1 200 euroa/kk. Neljännes ryhmästä ansaitsi palkkaa alle 600 euroa/kk ja toinen neljäsosa yli 2 500 euroa/kk. lMyös eläkkeettä töissä jatkavien määrä on noussut. Tähän vaikuttanee vanhuuseläkkeen alaikärajan nousu, joka on Eläketurvakeskuksen mukaan lisännyt 63-vuotiaiden työntekoa. lVanhuuseläkkeellä voi työskennellä haluamansa määrän, ja työskentely kartuttaa työeläkettä. Ansiot eivät vaikuta maksussa olevaan eläkkeeseen. Tuloja verotetaan erillisen verokortin avulla.

    • Anonyymi

      Suomessa

    • Anonyymi

      Mitenkäs siellä kevätauringossa onnistuu pilkkiminen, hiihtoretket, laskettelut? Nämä ovat hyvinkin suosittuja eläkeläisten harrastuksia.

    • Anonyymi

      Olen reissannut vaikka kuinka monessa halvan hintatason maassa lämpimillä leveysasteilla aikanani. Jopa vajaat kolme kuukauttakin, joulu-helmikuu, viettänyt heti, kun jäin eläkkeelle. Kovasti oli jo kiire takaisin Suomeen maaliskuussa ja yhtenä syynä oli juuri hohtavat keväthanget ja alkava kevät. Sitä fiilistä, mitä noista tulee, ei korvaa yksitoikkoinen ja ikuinen kesä. Terassilla jaksaa istua muutaman päivän, mutta sitten jo kaipaa muutakin. . Muutenkaan tuo aika ei nyt ollut niin houkuttelevaa, että olisin edes muuttoa harkinnut. Tuo kokeiluni jäi yhteen kertaan.

      Onneksi työeläkkeeni on hyvinkin riittävä ja kaikki perusasiat on hoidettu, hankittu ja maksettu työelämäaikana , niinpä taloudellisia haasteita ei ole.

      • Anonyymi

        Sama juttu, mikäs sen ihanampaa, kun hiihtäminen maaliskuun keväthangilla ja laskettelut jossain Levillä.
        En jaksa istua jonkun olutlasin ääressä, muutenkin monet suomalaiset istuvat liian paljon ja lihoovat ja sairastuvat , liikkua pitää, koska vierivä kivi ei sammaloidu.


    • Anonyymi

      Valtion ja kunnan tähti ottaa nyt ja lähtee täältä.

      • Anonyymi

        Ei se lähde kulumallakaan, kun sillä on pakkomielle rekrytoida vanhoja mammoja ja pappoja Kampottiin.😂😂😂


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3854
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3718
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2669
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2594
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      32
      2324
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2266
    7. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2252
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1956
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1790
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1621
    Aihe