NYT STOP TYKKÄNÄÄN, KUKA VIHELTÄISI PELIN POIKKI!?

Anonyymi-ap

Nyt vaikuttaa siltä, että mopo karkaa käsistä, jonkun pitää viheltää peli poikki ja heti. Nyt satelee joka puolelta neuvoja siitä, kuinka säästetään SÄHKÖÄ!! Sammuta se ja se vähennä lämmitystä, vähennä ilmastointia, vähennä sitä ja tätä. Kohta Suomessa on miljoona homeista omakoti-taloa ja rivitalohuoneistoa lisää. Älkää hyvät ihmiset koskeko ilmanvaihtokoneisiin ja ruvetko säätelemään venttiileitä. Lämmitystä voitte laske 25asteesta 23asteeseen ja sammutella valoja tyhjistä huoneista ja vaihdella hehkulamput Led lamppuihin. Mutta jättäkää lämmöt päälle ja tosiaan älkää koskeko ilmastointiin. Muutoin tulossa on todella iso lasku, jonka rinnalla muutaman 100€kohonnut sähkölasku on pennosia. Jos jo olette menneet säätämään ilmastointia, kannattaa ottaa yhteyttä isännöitsijään tai ilmastointiasentajaan, joka tulee säätämään ilmastoinnin kohdalleen.

1

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmamäärä nyt on lähinnä asukasluvusta kiinni, ei niinkään huoneiston koosta. Isossa talossa jos pari ihmistä ja poltetaan tulisijoissa valkiaa niin perus asetuksista voi vähän tinkiä. Talo jos päivät tyhjä niin poissa tila tai manuaalisesti ykköselle. Hommat jos tuntee niin ei ongelmia. Samalla periaatteella tehty muovikoppeja jo pitkät ajat ja muutama venttiili vain taloissa, tosin moni niistä on huonokuntoisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      748
    3. 47
      654
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      623
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      623
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      611
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      567
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      496
    Aihe