Lennokista tiputettavaksi tarkoitetut ammukset?

Anonyymi-ap

Ukrainan armeija tiputtelee improvisoituja ammuksia hyökkääjän niskaan, mutta siihen tarvitaan varta vasten suunniteltuja ja alusta asti valmistettuja ammuksia. Ainakin nämä tyypit:

Sirpalekranaatti, ontelopanos panssarintorjuntaan, sirpaleeton muovikuorinen painekranaatti, savuammus, valaisuammus, etälaukaistava miina, harjoitusammus ja harha-ammuksia säikyttelyyn jos epäselvä tilanne ja siviilejä lähellä.

Ohjaussiivekkeet pitää ontelopanoksen ja sirpalekranaatin oikein suunnattuna ja tarkkana. Suurin osa sirpaleista leviää vaakatasoon, vähän alas eikä yhtään ylös.

Valaisuammus neljää tyyppiä: magnesium-palo, laskuvarjon varassa tippuva 100 tai 1000 lumenin (laajasti) suunnattu LED kondensaattorilla joka antaa virtaa sekunneiksi, merkintään ja kiintopisteeksi 10 lumenin LED+akku eri väreillä, 1000 lumenin LED+akku puolen tunnin palolla.

Pudotettava säteilymittari joka kertoo lukemat vain ledillä tai radiolla (ilman nappuloita, näyttöä, viisaria yms).

Myös kiinteäsiipinen lennokki voi pudottaa joitain ammuksia parabolisessa kaaressa.

Pienempään tarkkuuteen riittää lieriö. Tarkempi mutta suuntaamaton lento tulee pallon muodolla, joka ei sovellu ainakaan ontelopanokselle.

Monissa lennokeissa häirinnän sietoa ei ole edes yritetty vielä. Radiolähetys voi olla nykyistä useammalla taajuudella, voimakkaampi ja suunnattu (joko phased array, vaiheohjattu tai sukua harava-antennille ). Datavirtaa voi pienentää tekemällä erilaisia kompromisseja videokuvan laadun suhteen.

Lisänä voi olla myös tämä:


https://fi.wikipedia.org/wiki/Optinen_tiedonsiirto_vapaassa_tilassa

1

212

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei käy sääliksi sitä miestä

        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävä
        179
        1672
      2. Muistakaa pojat tämä.

        Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
        Ikävä
        107
        859
      3. En ehkä onnistu siinä

        Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
        Ikävä
        58
        735
      4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

        Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
        Ikävä
        207
        634
      5. Mies,oletko koskaan...

        Käyttänyt maksullista naista?
        Ikävä
        133
        608
      6. Mitä mieltä olet?

        Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
        Ikävä
        89
        595
      7. Oletko päättänyt

        Että luovutat minun suhteeni
        Ikävä
        48
        556
      8. Pahoin pelkään nainen

        että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
        Ikävä
        50
        548
      9. Kirjoita kolme sanaa

        mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
        Suhteet
        37
        536
      10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

        hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
        Ikävä
        15
        510
      Aihe