Jos toimii omaishoitajana kahdelle samassa taloudessa asuvalle vanhukselle. Esimerkiksi omalle isoäidille ja isoisälle. Saako omaishoidon tukea heistä molemmista erikseen?
Voiko omaishoitajana toimia henkilölle joka ei ole verisukulainen? Esimerkiksi isoäidin puoliso joka ei kuitenkaan ole oma isoisä suvullisesti.
Voidaanko omaishoitajaksi luokitella henkilö, joka lähinnä auttaa omaa isoäitiä esim. kaupassa käymisessä, pankkiasioiden hoitamisessa, kirjeiden lukemisessa, sellaisissa pienissä päivittäisissä arjen askareissa jne. koska hän ei itse enää kykene tähän apuvälineistä huolimatta, mutta pystyy muutoin olemaan omillaan?
Olen kyllä lulkaissut nuo omaishoidon verkkosivut läpi, mutta kiinnostaisi tietää konkareiltä että mitä se käytännössä on. Ja missä vaiheessa omaishoitoa tulee se raja vastaan, että voisi olla aiheellista hakea omaishoidon tukea koska läheinen tarvitsee apua arjessa niin usein.
Muutama kysymys omaishoidosta noin yleisesti
3
519
Vastaukset
- Anonyymi
Näin taviksen ajattelumuodolla jos antaa apua kahdelle ihmiselle niin eikö silloin olisi myös korvaus kahden auttamisesta , toisinaan sekin voi olla oikein kokopäivä työtä kun asiat jumittuu jotenkin . Kiva seurata miten osaavat antavat sinulle vastauksia miten nämä asiat käytännössä hoituu
- Anonyymi
Omasta mielestäni kaikista mainitsemisestasi töistä kuuluisi saada omaishoitajan palkkaa. Asiasta päättää kuitenkin byrokraatti, joka tulee kotiin arvioimaan tilannetta. Hän päättää tarvitaanko omaishoidon tukea vai ei. Perustulon kaltainen järjestelmä olisi tietysti parempi, mutta sellaista maassamme ei ole. Joten voi olla että vaikka omaista haluaisikin auttaa, työtä voi joutua tekemään nollatuloilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812946Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka582338Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151747
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261709Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661327
- 591263
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781203