akku tyhjenee

vm-91 405Sri

joku osannee sanoa syyn tai useamman. auto on käyttämättä noin viikon niin akku on tyhjä.
siinä on kasettisoitin, olisiko se mahd. tai onko yleisesti näissä joku muu..

6

2637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sähkölaite siinä on päällä, ei se muuten tyhjene. Paha sanoa mikä, kun tuo telepatia tahtoo toimia minulla huononlaisesti.

      • Apiina

        syökö se sähköä? Jos se tyhjentää akun?


    • 405gl

      Tarkastaa että lataus on 13,5-14V Kuinka vanha akku on, nykyään se ei kestää enemmän kuin 5 vuotta

    • mieleen sellainenkin asia, että akku saattaa olla tullut tiensä päähän. Massaa karissut kennojen pohjalle niin paljon, että yhdessä kennossa on alkava oikosulku, jonka kautta yksi kenno purkautuu hitaasti tyhjäksi asti. Täysin tyhjän kennon läpi ei sähköä kulje niin paljon (muistakaan kennoista), että startille riittäisi. Minulla akut ovat kestäneet noin 6 vuotta, sitten yksi kenno oikosulkuun ja akku uusiksi. Mittaamalla se selviää... Siis joko sähkön kulutus tai jo tyhjästä akusta ominaispainomittaus joka kennosta jos vain on avattavia korkkeja enää. Joissakin on, joissakin ei.

      • vm-91 405 Sri

        akun ikä on alle kaksi vuotta, se on Motonetistä ostettu. Eikö sitä(kuullut) voi mitata jotenkin; -yleismittari navan ja plus -johdon väliin ja kaikki sähkölaaitteet pois päältä. Sitten näkee onko virtausta?
        Sanokaa tarkemmin -en ole näin ennemmin tehnyt.


      • Joakim
        vm-91 405 Sri kirjoitti:

        akun ikä on alle kaksi vuotta, se on Motonetistä ostettu. Eikö sitä(kuullut) voi mitata jotenkin; -yleismittari navan ja plus -johdon väliin ja kaikki sähkölaaitteet pois päältä. Sitten näkee onko virtausta?
        Sanokaa tarkemmin -en ole näin ennemmin tehnyt.

        Mittaus tapahtuu juuri noin, mutta siihen tarvirtaan tietysti mittari, jolla voi mitata virtaa (A-alue). Kannattaa olla sellainen mittari, joka kestää isomman virran, mutta jolla voi mitata piemenpiäkin esim 10A:n alue ja 300 mA:n alue. Ensin kanntaa mitata isomalla alueella ja katsoa, ettei virta ole enempää kuin piemepi alue kestää.

        Kun johdon irrottaa akun navasta ja tähän väliin laittaa virtamittarin, saa mitattua vuotovirran. Jos esim. joku rele on vetäneenä, se ottaa n. 120 mA eli 0,12A. Tämä on liikaa, mutta radio ja kello voivat viedä yhdessä n. 50 mA, joka on normaalia.

        Jos autossa olisi huono akku (sinullahan ei), voisi 50 mA:n vuotovirtakin tyhjentää akun.

        Akun kapasiteetti puolestaan pitäisi mitat niin, että esim halogiinilamppu (60W) laitettaisiin palamaan ja mitattaisiin akun jännitteen laskua. Kun akun jännite on laskenut 9.5 V:iin, katsotaan kuinka kauan lamppu on palanut. 60 W:n lamppu ottaa 5 A virtaa 12V:n jännitteestä. Jos se palaisi esim. 10 tuntia -> 5A x 10h = 50 Ah. Eihän virta enää 9,5 V:sta ole viitta ampeeria, eikä akku tällöin ole aivan tyhjä, mutta tällä mittausmenetelmällä pääsee hehtaarille. Akkuliikkeessä mitattaan isolla virralla muutaman sekunnin, mutta tämä kertoo hiukan eri asiasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1369
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      987
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      370
      818
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      769
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      707
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      604
    Aihe