Kun pääministeri ei halua kuunnella eikä nähdä, hän ei myöskään voi ymmärtää, että järjettömän ja tarkoituksettoman turvallisuuspoliittisen yksikön perustamiseen tähtäävä asetus ei tarvitse valmistelua. Jostain vaikeasti perusteltavasta syystä hän haluaa kuitenkin jatkaa turhaa valmistelua.
Meillä on pääministerille tarjolla laajaa ja syvällistä turvallisuuspoliittisen tilannekuvan raportointia ja tulkitsemista. Erityisen arvokasta on meillä Suomessa se, että pääministeri saa luotettavaa tulkintaa ilman poliittisin intressein tehtyä vääristelyä.
Ymmärtääkö Marin, että politiikka ei kuulu tilannekuvan luomiseen eikä tulkintaan. Edelleen, ymmärtääkö hän, että politiikka yhtyy vasta tulkinnan jälkeen alkavaan päätöksentekoon sen yhtenä osaelementtinä.
Hämmästelen valtiojohdon vakiintuneen ja toimivan työnjaon sotkemispyrkimyksiä. Mutta ollen rehellinen, ilmaisen ymmärtäväni Marinin osaamattomuudesta, vastuuntunnottomuudesta ja urapyrkyryydestä versovien tekojen taustan.
Lopettakaa hyvät ihmiset tuon turhan asetuksen valmistelu.
Marinin turvallisuuspoliittinen ajattelu soveltuu kylätappelutason selvittelyyn
6
176
Vastaukset
- Anonyymi
Ulko ja puolustus ministeriös on myös persu ja muita putinimielisii virkamiehiä!! Voipi siellä olla ihan Putinin mies tai nainen !!
Asioista on saatava täysin puolueetonta tietoa!!! Näin ollen seuraava pääministeri kyllä katsoo oman turvallisuusyksikön tarpeelliseksi!! Huoli on aito, vaikka Supo tutkii tilannetta !!- Anonyymi
Marin ei ymmärrä turvallisuuspolitiikkaa ja haluaa siksi juuri sitä varten itselleen selittäjän
Marinin avustajalaumalla menee aika somepalstoilla kun poistattavat Marinia kritisoivia kommentteja ja kirjoittelevat tilalle kymmennittäin häntä ylistäviä viestiketjuja!!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Marin ei ymmärrä turvallisuuspolitiikkaa ja haluaa siksi juuri sitä varten itselleen selittäjän
Marinin avustajalaumalla menee aika somepalstoilla kun poistattavat Marinia kritisoivia kommentteja ja kirjoittelevat tilalle kymmennittäin häntä ylistäviä viestiketjuja!!!Ilmaiset oikein hyvin valitettavan totuuden. Hänen ominaisuuksiaan maasutetaan veronmaksajien rahoilla. Ihan turhaan ja vielä valheellisesti. Ärsyyntynyttä vastustusta herättäen. Uskon kyllä, että hän yltää keskimääräisen suomalaisen akateemisen ihmisen suoritustasoon, mutta sitä enempää minä en hänestä usko vaikka kuinka paljon avustajavoimin maasutettaisiin.
Taitamattomasti. Koen, että kyläkauppamme viestintä on totuudenmukaisempaa, paremmin rakennettua ja puhtaammin tarkoitusperin aikaansaatua.
- Anonyymi
Demarit yrittävät väkisin saada edustajan keskeiselle paikalle, kun vaalien jälkeen sellaista ei tule olemaan. Todellinen demokraattinen puolue, "eikö teitä hävetä".
- Anonyymi
Niin, alkaa olla viimeinen mahdollisuus demareilla kuluttaa veronmaksajien rahoja ja saada omia kavereita töihin kalliille paikoille.
Kohta se onneksi loppuu, valtion menojen kasvattaminen, vaalit on tulossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3792453IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk651890- 1541459
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten131287Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021221Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48965- 90884
- 71862
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla43845- 28833