ruotasen kyläillassa tuli taas nähtyä mitä aiottu valitus tekisi työpaikat meni haapajärven laariin pitäs valittajien kattoo peiliin tv. yksi työikäinen työtön
työpaikat pyhäjärvellä
Anonyymi-ap
791747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Mitä meinaat, sitä uutta kaatopaikkaako?
Ei se mikään kaatopaikka ole! ProPersujen valitus säikäytti yrityksen ja sinne meni työpaikat taas naapuriin! Sillä laila!
Ei asu, häädetty ne on
Onko siellä natseja, ainakin ne koulun katoksessa olevat Suomenliput viittaisi siihen suuntaan?
Oijoi, vika lienee kuntalaisten.
"Tikanmäkeä tentattiin Ruotasella – Kiertotaloutta vai kaatopaikka?"
Kannattaa lukea tuo juttu sanomista, kuinka Tikanmäki selvittää kaikkea.
Tottahan toki vika ei päättäjissä, vaan tyhmissä alamaisissa.
Sitten vielä koronakin, 😉
Vaalit lähestyvät, puheet sitä myöten.
On aika olla esillä.
Ai, muuttuiko suunta Lagunasta sinne jätealtaalle, vai miten ne teidän jutut etenee?
Ota sikakaan noista tarinoista selvää.
Satujen saaret, utua täynnä, kevät koittaa, soppa sakenee.
Näistäkö työpaikoista aloittaja kirjoittaa.
"Biohiilitehdas, joka olisi tuonut 40 työpaikkaa, menee Haapajärvelle. Toinen osa GRK:n hommista menee Utajärvelle"
Eikai noista kukaan ole tiennyt mitään, en ole kuullutkaan että olisivat Pyhäjärvellä tulossa.
Milloin päättäjät on noista informaatiota antanut.
Aivan, aivan! Kuka tällaisesta on informoinut, että tällaista "hunajata, hunajata".
Päättäjien vika, kun kuurupiiloa kaupunkilaisten kanssa pelaavat. Taitaa olla joku "kvanttiyhtiö", joka on niin salainen, ettei naapuri tiedä, mikä laitos aamulla on pihapihlajan takana.
Nyt pitää ruotasen kylän edusmiesten kirjoittaa lehteen vastine tästä, että estivät sellaisen
laitoksen saapumista kaupunkiin. Laitoksen, josta kukaan ei tiennyt mitään. Ja nyt ilakoidaan, että haapajärvi nappasi! OK ja Onneksi Olkoon!
Tässä se totuus (jos on totta) nähdään, Pyhäjärvelle ei pysähdy kukaan.
Poliittinen kieroilu ja kikkailu on levinnyt tietona, yli maakuntarajojen.
Kukaan ei luota Pyhäjärven pikku pandojen päätelmiin, päätöksiin, sopimuksiin minulle, sinulle sepustuksiin.
Mennyt maailma on raskas taakka.
Valittivat asiasta mistä ei tietokaan ja työpaikat meni muualle ;)
Minä luulin heidän valittaneen tuosta " "kaatopaikasta "
Kyllä töitä tekevälle riittää!
Vetelä saa töitä mistä vaan
No, pysykäähän taas asiassa.
Vetelää sakkia edustat itse ja teidänlaisianne on Pyhäjärvi puolillaan.
Vetelä tilaa Kaksplus lehden verkossa tai naapurikunnan rajan takaa toisen vetelä hyllyltä
Vetelä olivat kaupungintalolla, kun pian kunta on Haapajärven sylissä, muhmaako mehma 🤣 Vetelä täällä vetelä siellä, vetelä oli aina paikanpäällä
Valtuuston pitkän aikavälin linjaus; käy töissä muualla - asu rannalla tuulipuistossa.
Ruotasen kylätalolla oli Ps lehtijutun mukaan Paikkakunnan Satusetä antamassa itse esittämiinsä kysymyksiin vastauksia.
Eipä hänen vetovoimaisuutensa päässyt vahvoille leveilelle,väki ei tainnut tykätä?
Mutta kuitenkin, tulevaisuuden arvovaltaa oli läsnä,istuihan siellä myös paikalliset kansanedustajaehdokkaatkin.
No he ovat tosin ihan muista puolueista kuin Keskusta.
Kiertotalousterminaali on kuulemma jo poistunut kunnan sijoitussuunnitelmista, myös aie- listoilta.Henrikki on varmaan tympiintynyt?
Kaupungin tiedotuksesta vastaavat voivat käydä kolkon yksinpuhelun valtuksista, miksi valitetaan ja kuinka ihmeessä kuntalaiset osaavatkin nähädä metsän puilta aiemmin, kun niistä ei kerrota--naurettavaa virkamies-ja poliittiselta johdolta. Sättiä ihmisiä, jotka aivan oikeuteusti puolustavat omia asuinalueitaan ja kiinteistöomaisuuksiaan.
Kannattaa huomat jo nyt, tuulivoimapuistojen tarvitsemat sähkönsiirtolinjat aiheuttavat valtavan valitusrumban, kun ei valtuusto ole välittänyt virkamiehet ovat suostuneet mukisematta pörssiyhtiöiden hulluimpaankin esitykseen.
Vuohtomäki pitää kaavoittaa tuulivoimalle.
Vetelän ilonaihe on työttömyys ja pois muutto
Eiköhän tuo peiliin katsomisen paikka ole ihan kaupungin johdolla.
Tikanmäki näyttää kääntävän asian ruotasen/valittajien suuntaan.
Mä oon Jones ja oon mukana mones!
On on on. Tikanmäki on kuin todellisuudesta tietämätön joulukalkkuna, leukojaan lonksuttaa heltat heiluen, ja se on 40 vuoden ajanjaksolla ollut aina parhaimmillaan vaalien edellä .
Vai onko jollakin eriävä näkemys oletukseen?
Onko pidetty kyläkokous ennen niin, että kyläläiset ja lähinaapurit olisivat tulleet tietoiseksi siitä, mistä nyt on kysymys. Kuten valtuuston puheenjohtaja kokouksissaan usein toteaa, että "nyt on kysymys KYSYMYKSESTÄ", ei tässä tilanteessa kyseeessä olevasta, vain aivan toisesta kysymyksestä. Nyt on tullut kysymysten kysymys, kun ei ole osattu kysyä, kun ei ole informoitu niin, että olisi tullut ymmärretyksi..
Kun päättäjät (valt.pj) on saanut kuulla Ruotasen kylän asukkaiden valituksista, olisi pitänyt mennä selvittämään, mistä on KYSYMYS. Tavan kaupunkilainen ei vieläkään tiedä, mistä oikeasti on tämän asian kohdalla KYSYMYS-- vai miten se menikään.
Tikanmäki syyttää ja haukkuu Ruotasen kyläläisiä sekä etenkin ruotaselaisia valituksen tekijöitä.Jukkis itse valehtelee.
Niin, selittäisikö asioista tietävä.
Jos asukkaat valittivat nurkalle tulevasta kiertojäte laitoksesta, niin biohiilitehdas meni naapurikuntaan.
Vei 40 työpaikkaa mukanaan, ja sekö on valituksen seuraus.
Miten nämä liittyy toisiinsa.?
Jos vaikka kansanedustaja ehdokkaat selventäisi lehdessä.
Kun lukevat näitä juttuja.
JJ Niemi ja Raija kannattaa kiertotalousterminaalia.
Olisi voinut ruotasen asukkaat ottaa itsekin paremmin biohiililaitoksesta selvää, ennen kuin tekevät valituksen.
Oikeasti, tänne viimeinkin olisi tullut jotain uutta ja 40 työpaikkaa, ne olisi ollut tarpeen tälle kylälle.
Mutta kiitos Ruotasen neiti ja co, tämä valitus jää ikuisesti mieleemme. Voisitteko yrittää hankkia tilalle jotain uutta ja työpaikkoja, sellaisia jotka teille siellä ruotasella kelpaavat
Miten, kun ja jos eivät tienneet koko asiasta.
Ei varmaan kukaan tiennyt , että sinne tulee biohiilitehdas.
Kerro tiesitkö sinä. ?
Eiköhän näistä asioista tiedottaminen kuulu päättäjille.
Mitenkä siitä on pystytty tekemään valitus jos siitä ei ole tiedetty mitään?
Valtuutettujen ja viranhaltijoiden raukkamainen tapa on vyöryttää hallinnon vikapäätökset ja niistä seuraavat valitusten seuraukset kuntalaisten syyksi, kasata kuormaksi niskaan ja maksettavaksi.
Pyhäjärven huono henki on helvetin kieroa pelinmiesten ja tukiryhmiensä ylläpitämää vastuunpakoilua.
Ei uutta auringon alla, näin tehty muissakin jutuissa.
Ammattivalehtelijoita riittää.
Joku totesi kerran muinoin "minä saan valehdella niin paljon kuin lystään" ja se täällä osataan.
Härskiys on kleptomaanin verrattava kaveri.
.
Kyllä siitä uutisoitiin pitkin vuotta monessa paikallislehdessä, kiertotalousterminaalista ollut paljon uutisia. Ei ole voinut jäädä huomaamatta, luki sitten somea, netti uutisia tai paperisia uutisia.
Kaupungin päätöksistä nähtävillä myös hallinto oikeuden hylkäämä valitus koskien kiertotalousterminaalia.. Harmittaa vietävästi, kyllä ois työpaikat kelvannut
Kiertotalousterminaalista on ollut juttua ei sitä kukaan ole kiistänyt
Tuossa näytti olevan biohiililaitoksesta kysymys, siitä ei missään halaistua sanaa. Saatikka 40 työpaikasta.
Eipä ole tarpeen vääristellä.
Paskapuhetta, biohiililaitos on ollunna monesti esillä, ei tarvi kö googlailla. Suunnitemat tehty jo 2018-2019 ja nyt kun päästäis toteuttaan, niin ei sitten Ruotasella halutakkaan...onneksi Haapajärvi älysi hyödyntää Pyhäjärvellä hoksattuja iteoita...
http://www.pyhajarvenkehitys.fi/sivut/wp-content/uploads/2019/08/Tiedote-14.8.2019-Pyhäjärven-bioenergiaterminaali.pdf
Voi Kepu, Kepu.. Jukkis taas suhmuroi.
????
Ei näitä voi aina ymmärtää! Jos joku niin Jukka on yrittänyt tehdä Pyhäjärven Parhaaksi...
Outoa touhua teillä täällä Pyhäjärvellä.
Todella outoa ja härskiä.
Taidat olla niitä huumorimiehiä HEHEHE....Hyvin on viimeisten 40 vuoden aika väki vähentynyt, talousrakenne monipuolistunut ja kaupungin velka räjähtänyt kätee. Onhan ison lommon kaupungin talouteen aiheuttanut erilaisilla kokeiluillaan(esim. kahden kaupunginjohtajan malli). Onhan siinä kaikenlaista hönötystä(esim. Laguna. säännöllinen matkustajaliikenna lentokentälle, Kvantti Oy YMS. YMS härpäkettä). No onhan meiilä Honkavuori tennishalleineen, latukoneineen ja lumitykkineen. Onhan noita "Saavutuksia". HEHEHE
Hei bimbo vetelä tietää missä sää asut 🤣
Joo on Jukka tehnyt paljon, murto-osa siitä on saatu päivänvaloon ja voi myös lukea hänen "uutteraan" verkostoitumiseen, tulokisna eli sen ansioiksi tai käänetisesti, paljon sellaista, joka on ollut´" pimeän puolen" toimintaa ja jopa vahingollista paikkakunnalle..jos ei muuta niin negatiivinen ja huono kauas kantanut maine ettei täällä voi avoimesti olla valittuja vastaan, ei erimieltä eikä varsinkaan silloin, kun on kysymyksessä POLITIIKKA.Ei hän yksin töpeksi, töpeksijöitä, röhiseviä töpselineniä on aina löytynyt pahnueeseen.
Maine on kiistaton--erittäinen ristiriitainen ja nooh sanoisiko, kautta aikain viisaat väistää ja höynäytettävät pysyvät hölmöinä, kun se heille sopii, ei oteta sitä heiltä pois.
Tilaisuudessa näytti olevan kehitys Oyn puheenjohtaja. Mikä rooli on kehityksen hallituksella elinkeinohenkilöllä Pyhäjärven menestymisestä?
Tikanmäen kaikki arviot olivat taas yläkanttiin aivan röyhkeästi!
Kuuden miljoonan kiinteistöverot tuulivoimaloiden rungosta ja perustuksista, jotka vielä vuosittain alenevat, vaatisi yli 300 voimalaa!! Miksi pitää valehdella ja uskotella kuuta taivaalta? Niin kunnan velkojen ja korkojen takia.
Tuulivoimayhdistyksen ry puheenjohtajan mukaan erittäin runsaista tuulivoimahankkeista koko Suomessa toteutuu noin kolmasosa. Eli suurista lupauksista voi heti vähentää kaksi kolmasosaa niin on edes lähempänä totuutta per_ele!
Osut osimoilleen kohdilleen, leveily verotuloista pitäisi jo hänen kokemuksellaan olla kohtuullista, mieluummin niukkaa kuin hevon humpaa ja höttöä.
Ei näytä muistavan miten suuri vonkale Laguuna olisi vouhotuksen valomestarin mukaan ollut, ja loppu olikin noloa hiipumista seuraavista seuraaviin kaivosuusioihin.
Hei vain hellurei, hiukkastakaan liioittelematta
Jos kerran tiedät mikä oli "hevon humppaa" niin kerro! Eipä taida tulla minkäänlaista laskelmaa humpista eikä tangoista!
tuleeko totuutta sinulta, ei tule, joten älä viitsi vöyhöttää. aikuisten satusetiä kannattaakin kehua kun kaikki unohtuu ajan mittaan, sinulta ja sisäpiirissä epärehellisyyteen kasvaneilta.
Olihan tuolla joku Mäkeläinen opastanut näitä meidän päättäjä kuntalaisten mukaan ottamista ja kuulemista.
Saattais vaikka jotain onnistua. Mutta eihän ne äänestäjiä halua kuulla ei nähdä kuin vaiheessa kun vaalit painaa päälle ja ääniä pitäisi saada .
Kaikestahan voi syyttää kuntalaisia,
Propersujen tavoite on tuhota kaikki työpaikat. Luonnevikainen avittaa.
voithan tuota noin heittää, mutta että yleisön edessä puhuu puuta heinää suoraan sanoen laskettelee luikuria ilmeenkään värähtämättä. Se jos mikä on persoonaan kuuluvan luonnevian merkki.
Tiedätkö ja oletko kuullut biohiilitehdas ja mihin sen piti tulla.?
Sekin vielä kuka ja mikä tuhoaa omalla toiminnoillaan.
Eikä kysymys ole äänestäjistä.
Oliko Ruotasen kylätalon tilaisuudessa isossa roolissa paikkakunnan stan up-koomikko? se paikalle kutsuttu henkilö, eli kun tarvitaan laadukasta poliittista puppua, jälkinaurua, uskomuksista pohjakevennystä tai vaikkapa puheita tuulesta temmatuista euroista, niin hänetkö kutsutaan tilaisuuteen??
Tuostapa saakin kaupungim kassaan tuloja, myymällä tunnettua stan up koomikkoa puhujaksi.
Koitapa osaatko kirjoittaa stand up!
Entä nämä reporahat?Onko ne mennyt kenen taskuun?
Kysy Titalta ja Lailailailata.
Tiedätkö mihin tämä biohiilitehdas olisi Pyhäjärvellä sijoittunut , nythän Tikanmäki totesi sen menevän Haapajärvelle.
Perkules sentään oon seurannut kaupungin päätöksiä ja tiedotusta jatkuvasti en ole koskaan kuullut asiasta koko tehtaasta.
"
"2023-01-28 18:19:35"
Kysy tältä paikkavahti puhujahepulta, hän vastaa kysmyksellä. Kerrotaan tosijuttuna että Ruotasen kylätalon tilaisuudessa isossa roolissa oli paikkakunnan stan up-koomikko. Eli se paikalle kutsuttu henkilö,-
Kannattaa panna muistiin kun tarvitaan laadukasta poliittista puppua, jälkinaurua, uskomuksista pohjakevennystä tai vaikkapa puheita tuulesta temmatuista euroista, niin hänet kutsutaan tilaisuuteen. Onko ymmärretty
"Perkules sentään oon seurannut kaupungin päätöksiä ja tiedotusta jatkuvasti en ole koskaan kuullut asiasta koko tehtaasta."
Persujen onneksi valittaja oli kuitenkin kuullut!
Eiköhän nämä rehelliset kansanedustaja ehdokkaat vastaa facessa.
Olivathan he paikalla, kun biohiilitehdas oli agendalla.
Olikohan se rengasvalli rakenne yhtäkuin biohiilitehdas.?;)
Paljonko Tenho maksaa?
RiidankylväjäHeikkiKepusta on aloittanut vittuilunsa,Me tässä konjakkipullon ääressä ollaankin odotettu sun esiintuloa.Riemua varmaan riittää aamutunneille saakka.Jatka vain tuohon tyyliin.
Vetelä tietää ne meni vetelän taskuun 🤣
Ei tarvitse tikanmäen aikaan aloittaa saneerauksia kunnanhallinnossa kun uskottelee miljoonia tulevan ovista ja ikkunoista. Tosiasia on että kunnan talousarvion tulopohja nojaa tulevina vuosina kaikkiin mahdollisiin ja etenkin mahdottomiin tuulimyllyihin. Niinkuin poikamiehen elatusmaksut on suunniteltu lottovoittojen varaan.
Kannattaa panna muistiin kun tarvitaan laadukasta poliittista puppua, jälkinaurua, uskomuksista pohjakevennystä tai vaikkapa puheita tuulesta temmatuista euroista, niin hänet kutsutaan tilaisuuteen. Onko ymmärretty
Pitäkää parisuhde riitanne kotona!!😁
Kepukat estäneet monen ison firman tulon tänne kommunistien pelosta.
Ruotasen pitäs nyt saada tänne asukkaita enkä tarkoita nyt mitään sossun elättejä.Työssä käyviä ihmisiä on naapuripitäjissä joissa jäätävä vuokra-asuntopula ja täällä romottaa omakotitaloja ja hirvee määrä rivariasuntoja tyhjilleen.Vuokrataso liki puolet vähemmän kuin naapuripitäjissä.Tänne kun sais asumaan niin verotuloja tulis pitäjään ja kauppoihin asiakkaita.Miksi näitä asuntoja ei markkinoida missään? Ja eikun ootellaan taas että joku trolli rupee veteleen tänne politiikkakommentteja.Mut kun kaikkia ei tuo politiikka kiinnosta pätkääkään kunhan ihmiset sais asuntoja ja Ruotanen eloon kuten ennen vanhaan ja Pyhäjärvi eloon
Olisiko syynä nämä yhden äänen ihmeet, jotka estävät yritysten tulon?
2017
Sata ääntä eikä yhtään ihmettä!?
Eikös sama saanut tuhat ääntä, eikä siltikään yhtään ihmettä. Tai semmoisia, joista puhuttas myönteiseen sävyyn "ihmeenä"? Onhan tuota ihmettä kerrakseen, kun saa tuppukylän äänestäjiltä avoimen valtakirjan palata "rikospaikalle".
Ellei ? Ellei sitten lueta ihmeeksi ja vieläpä pitkällä aikavälillä kalliiksi tulleena , kun Pyhäsalmen tanssi-ihmettä kisutellaan pakolla pelastettavaksi, veronmaksajien kustannuksella konkursilta?
Just tää joka oli Ruotasen kylätalon tilaisuudessa isossa roolissa paikkakunnan stan up-koomikko? se paikalle kutsuttu henkilö, eli kun tarvitaan laadukasta poliittista puppua, jälkinaurua, uskomuksista pohjakevennystä tai vaikkapa puheita tuulesta temmatuista euroista, niin hänetkö kutsutaan tilaisuuteen??
Että Tenho on kohdannut vertaisensa!
Karvakolmio on parempi,kuin romukolmio.
Kyllä näkee taas miten lumiukkoja ollaan päättäjätasolla.
Miten voi sekoittaa nämä terminaalihankkeet? Katsokaa ny prkl millon mitäkin haetaan ja mihin. Ja katsokaa mihin meette nimiänne laittamaan.
Kyllä ite niin kyllästäny tähän päättäjien väkisin jonkun homman hakemiseen ja hintaa tulee niin prkleesti.
Kukaan ei tykkää ja kaikki lähtee. Miksi tälläistä?
Eikös se Jukan juna ole ajanut aseman ohi jo aikoja sitten!
Muutama vuosikymmen täällä yrittäjänä menny. Nyt taitaa olla aika luovuttaa. Ei ainakaan näy päättäjätasolla olevan tervettä halua kannattaa jatkamaan.
Lypsäkää minun verorahoista vielä rahaa noihin projekteihin ja suunnitelmiin. Se jos sillä tapetaan vielä kotikylä jäteasemalla niin alkaa riittää. Piste.
Olet kovasti yritellyt hakea Kelalta erillaisia tukija?
UUis yritys tuo töitä siis elinvoimaa.
Vanhat yrittäjät työntekijöineen Kelalle vaan kaikki.
Uudet yritykset tilalle ku ne tuo enemmän elinvoimaa?
Silläköhän tämä kylä lähtee kovaan nousuun?
Olipa kerran kauniissa maassa kauniissa laaksossa kauniissa kylässä ja kauniissa talossa punainen nainen joka synnytti kotonaan saunassa perheen ensimmäisen ja myös ainoan lapsen on helppo saatava kun ei ole vielä twiitannut
Lukekaapa nuo hankkeet. Itsellekin tuli yllätyksenä tämä mitä siinä piti tehdä, mut onneksi heräsin.
Täälläkö voi kaikki haukkua valittajiksi?