Sairasta sooloilua. Pääministeri teettää tyhmyyksiä Valtioneuvoston kanslialla

Anonyymi-ap

VNK:ssa kuluttaa virkatuolia ja budjettia noin 550 kallispalkkaista henkilöä. Lisäksi ministereillä on omat avustajansa. Ja nyt sitten sooloillaan ja rakennetaan pitkän tähtäyksen sooloilua rakentamalla jollekin demarille turvallisuuspolitiikan asiantuntija-avustajan virkaa.
Pääministerillä on jo vierellään ulkoministeriö ja puolustusministeriö sekä HY:n tutkijayhteisö sekä lukematon määrä huippuasiantuntijoita eri instituutioissa muutaman kilometrin sisällä Valtioneuvoston linnasta katsoen.
Tärkein tuki pääministerille käytännössä ja lakisääteisesti on tasavallan presidentti.
Jääräpäinen eksyilijä Marin on nyt pääministerinä tekemässä uransa tyhmintä temppua ja notkahdusta, josta ura ei toivu. Hän hakee kuuta taivaalta demariharavallaan. Hän törmää tässä pyrkimyksessään järkevästi ajattelevaan ja toimivaan rintamaan, tuloksena knock out. Ja naurut päälle.
Muutto on edessä. Ehkäpä takaisin Tampereen demareitten sisäpiiriin, sikäli kun simputtajana ja huutajana koettu henkilö sinne hyväksytään.

8

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu takaisi Tampereelle kuulu nääs tämän tasoiset ihmiset.

    • Anonyymi

      Eihän näin lopussa hallituskautta ole mitään järkeä enää paisuttaa valtioneuvoston kanslian henkilökuntaa. Suuruudenhulluutta touhua ja aivan turhaa. Toivottavasti äänestäjät muistavat tämänkin törkeyden kevään vaaleissa.

    • Anonyymi

      Marin luvannut kaverillee hyvän pestin... Kuinkas muuten...

    • Anonyymi

      Jo on varsinainen VNK:n lähde, joka lehdistölle kertoo VNK:n ryppyilystä sanoen, että emmehän mekään ole puuttuneet presidentin toimiin hänen palkatessaan kotimaan politiikan neuvonantajia.
      Tuleeko tuo lausunto VNK:n aulavahtimestarilta vai ihan viranhaltijalta.
      Olisiko aihetta seuraavalla hallituksella siistiä kansliasta liat kunnon säästöohjelmalla. Vähintään puolet 550 viranhaltijan organisaatiosta hakemaan kunnon työpaikkoja.
      Eikö pääministerille tule mitenkään mieleen kysymys siitä miltä tämä pelleily näyttää ja kuulostaa kansalaisten silmään ja korvaan.
      Häpeällistä törttöilyä hallituksen viime hetkillä.
      Tämän törttöilyn nimeksi sopii marinaadi.

    • Anonyymi

      Seuraava hallitus saa ensitöikseen saneerata ne vnk:n avustajat pihalle!!! Ei ole tarvittu ennen, eikä tarvita nytkään moista turhaa armeijaa verorahoja kuluttamaan!

      • Anonyymi

        Järjetön byrokratia kaikenaikaisesti nälkäisineen käy pöydissämme ennen kun meidän omat lapsemme pääsevät syömään. Voi kun näkisi sen päivän, että hallinnollista työtä ja työelämää tutkittaisiin yritysmaailman menetelmin. Tehtäisiin rehdit johtopäätökset ja niiden mukaiset toimet.
        Ei byrokratiaa ole meille taivaasta määrätty. Kyllä se koostuu meistä itsestämme tyhmimpien suurimmista epäonnistumisista.


    • Anonyymi

      Sannan perusluonne on tullut esiin monta monta kertaa. Kaikki Sannan tuntien tiesivät hänen tapansa ilmaista itseään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2095
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      332
      1293
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      92
      1199
    4. 152
      1094
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      941
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      928
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      869
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      24
      814
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      807
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      779
    Aihe