Englanti ja ruotsi

Anonyymi-ap

Aion suorittaa työn ohessa kasvatustieteen perusopinnot 25 op ja sen jälkeen haen mahdollisesti maisteriohjelmaan. En ole käynyt lukiota ja tiedän, että yliopiston englannin ja ruotsin taitovaatimukset vaativat joidenkin lukiokurssien suorittamista. Nettilukion kautta näitä voisi suorittaa, mutta mitä kursseja minun pitäisi valita?

10

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pelkillä perusopintojen suorittamisella et pääse maisteriohjelmaa, ensiksi pitää suorittaa kandin oppimäärä.

      • Anonyymi

        Näin on! Pelkillä kastustieteen perusopinnoilla ei ole asiaa maisteriohjelmiin. Olet käsittänyt jotain väärin. Tai sitten jäi jotain kertomatta.

        Lisäksi yliopiston englannin ja ruotsin vaatimukset ylittävät lukiotason. Mutta voit tietysti opiskella lukion englantia ja ruotsia aikuislukioissa, hyvä käydä kaikki kurssit, ellei jostain syystä osaamisesi ole tavallista parempaa. Lukiotasolta jatketaan yliopistossa.

        Ehkä haet kandi + maisteriohjelmaan?


    • Anonyymi

      Maisteriohjelmaan pitää olla suoritettuna kandin tutkinto tai soveltuva ammattikorkeakoulututkinto. Näihin sisältyvät englanti tai muu vieras kieli ja toinen kotimainen. Lukion ruotsi ja englanti ei yleensä riitä kandiin eikä amk-tutkintoon.

      Pelkällä kasvatustieteen perusopinnoilla et pääse maisteriohjelmaan!

    • Anonyymi

      Aion suorittaa nuo perusopinnot ihan testatakseni alaa. Miksi en pystyisi hakemaan sitten suoraan kandi+maisteriohjelmaan? Kyllä ainakin useampi ihminen on hakenut suoraan sen koko tutkinnon suorittamisen eikä pelkään kandiohjelmaan.
      Nuo kielivaatimukset selitin hieman huonosti. Englannin tai ruotsin taitoni ovat ihan hyvät, toinen vanhemmistani on englannin kielinen ja olen työskennellyt ja asunut vuosia Ruotsissa. Lukion kurssien suorittaminen ei sinänsä ole ongelma, mutta en haluaisi käydä kuin pakolliset. Eräs tuttuni oli samassa tilanteessa, ei ollut käynyt lukiota ja sitten opintojen aikana (myös kasvatustiede) joutui käymään joitain lukion kursseja kielistä, että pääsi etenemään kieli -ja viestintäopintoihin. Tämä samainen ihminen muuten opiskeli myös ensin työn ohessa perusopinnot tutustuskseen alaan ja haki sitten tutkinto-opiskelijaksi kandi+maisteriopintoihin. Onko joku siis muuttunut muutamassa vuodessa? En aio kysyä tältä henkilöltä asiasta, koska nauraisi itsensä hengiltä kun kuulisi, että olen kiinnostunut alasta, ei siis oikein olla väleissä nykyään 😆

      Ap

      • Anonyymi

        Aloituksessa sanoit, että aiot kasvatustieteen perusopinnot (25 op) suoritettuasi hakea maisteriohjelmaan. Annoit virheellisen käsityksen aikomuksistasi.

        Siis ilmeisesti aiot hakea kandi- ja maisteriohjelmaan. Se on tietysti eri asia ja täysin mahdollista, jos sinulla on toisen asteen tutkinto.

        Noista englannista ja ruotsista huolehtisin vasta sitten, jos sinut hyväksyyään tutkinto-opiskelijaksi. Kyllähän niistä selviydyt, jos kerran on jo hyvä kielitaito.


    • Anonyymi

      Mun mielestä noi kasvatustieteen aineopinnot voi suorittaa sitten, kun on perusopinnot suoritettuna. Eikä tarvi olla tutkinto-opiskelija. Ainakin sen käsityksen oon saanut noilta yliopistojen sivuilta.

      • Anonyymi

        Kasvatustieteen aineopinnot on mahdollista suorittaa kun kasvatustieteen perusopinnot on valmiit. Tämä onnistuu avoimessa yliopistossakin. Tutkintoa ei avoimesta yliopistosta saa.

        Pelkillä kasvatustieteen opinnoilla (perus- ja aineopinnot) ei valmistu kuitenkaan kasvatustieteen kandiksi yliopistossakaan tutkinto-opiskelijana. Tarvitaan muitakin aineita.


    • Anonyymi

      Yliopistossa ei vaadita englannissa (tai muussa vieraassa kielessä) ja ruotsissa mitään tiettyjä lukiokursseja vaan osaamista. Osaamista, ei kursseja! Se osaaminen saa olla hankittu ihan missä hyvänsä ja miten tahansa. Yliopistossa järjestetään ennen englannin ja ruotsin opintojen alkamista tasokoe. Jos osaamisesi on tasokokeessa hyvää, sinut vapautetaan yliopiston kieliopinnoista ja saat merkinnän opintosuoritusrekisteriin hyväksytystä suorituksesta.

      Yleisesti voin sanoa, että kaikki lukiokurssit yhdessäkään eivät hyvin suoritettuina yleensä riitä tasokokeessa kieliopinnoista vapauttamiseen ja suoritusmerkinnän saamiseen. Melkein kaikki joutuvat yliopistossa pakollisille kursseille ja sen jälkeen tenttiin. Monen opiskelijan kompastuskivi on ruotsi.

      Jos pääsee yliopistoon ammattikoulutaustalla, silloin kielitaito useimmiten on liian heikko yliopiston normaaleihin kieliopintoihin ja kielitaitoa on ensin parannettava vaikkapa lukiokursseilla. Myös yliopisto voi järjestää tuollaisia tukikursseja, vaikka se ei kuulu yliopiston tehtäviin. Mutta siis jos osaa riittävästi, ei lisäopintoja tietenkään tarvita.

      • Anonyymi

        Totta, suoritin yliopiston ruotsin kielen arvosanalla hyvä vaikka kieliopinnoista oli aikaa 35 vuotta!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2672
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      338
      2387
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2084
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1756
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1559
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1429
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1409
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1345
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1146
    Aihe