Englanti ja ruotsi

Anonyymi-ap

Aion suorittaa työn ohessa kasvatustieteen perusopinnot 25 op ja sen jälkeen haen mahdollisesti maisteriohjelmaan. En ole käynyt lukiota ja tiedän, että yliopiston englannin ja ruotsin taitovaatimukset vaativat joidenkin lukiokurssien suorittamista. Nettilukion kautta näitä voisi suorittaa, mutta mitä kursseja minun pitäisi valita?

10

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pelkillä perusopintojen suorittamisella et pääse maisteriohjelmaa, ensiksi pitää suorittaa kandin oppimäärä.

      • Anonyymi

        Näin on! Pelkillä kastustieteen perusopinnoilla ei ole asiaa maisteriohjelmiin. Olet käsittänyt jotain väärin. Tai sitten jäi jotain kertomatta.

        Lisäksi yliopiston englannin ja ruotsin vaatimukset ylittävät lukiotason. Mutta voit tietysti opiskella lukion englantia ja ruotsia aikuislukioissa, hyvä käydä kaikki kurssit, ellei jostain syystä osaamisesi ole tavallista parempaa. Lukiotasolta jatketaan yliopistossa.

        Ehkä haet kandi + maisteriohjelmaan?


    • Anonyymi

      Maisteriohjelmaan pitää olla suoritettuna kandin tutkinto tai soveltuva ammattikorkeakoulututkinto. Näihin sisältyvät englanti tai muu vieras kieli ja toinen kotimainen. Lukion ruotsi ja englanti ei yleensä riitä kandiin eikä amk-tutkintoon.

      Pelkällä kasvatustieteen perusopinnoilla et pääse maisteriohjelmaan!

    • Anonyymi

      Aion suorittaa nuo perusopinnot ihan testatakseni alaa. Miksi en pystyisi hakemaan sitten suoraan kandi+maisteriohjelmaan? Kyllä ainakin useampi ihminen on hakenut suoraan sen koko tutkinnon suorittamisen eikä pelkään kandiohjelmaan.
      Nuo kielivaatimukset selitin hieman huonosti. Englannin tai ruotsin taitoni ovat ihan hyvät, toinen vanhemmistani on englannin kielinen ja olen työskennellyt ja asunut vuosia Ruotsissa. Lukion kurssien suorittaminen ei sinänsä ole ongelma, mutta en haluaisi käydä kuin pakolliset. Eräs tuttuni oli samassa tilanteessa, ei ollut käynyt lukiota ja sitten opintojen aikana (myös kasvatustiede) joutui käymään joitain lukion kursseja kielistä, että pääsi etenemään kieli -ja viestintäopintoihin. Tämä samainen ihminen muuten opiskeli myös ensin työn ohessa perusopinnot tutustuskseen alaan ja haki sitten tutkinto-opiskelijaksi kandi+maisteriopintoihin. Onko joku siis muuttunut muutamassa vuodessa? En aio kysyä tältä henkilöltä asiasta, koska nauraisi itsensä hengiltä kun kuulisi, että olen kiinnostunut alasta, ei siis oikein olla väleissä nykyään 😆

      Ap

      • Anonyymi

        Aloituksessa sanoit, että aiot kasvatustieteen perusopinnot (25 op) suoritettuasi hakea maisteriohjelmaan. Annoit virheellisen käsityksen aikomuksistasi.

        Siis ilmeisesti aiot hakea kandi- ja maisteriohjelmaan. Se on tietysti eri asia ja täysin mahdollista, jos sinulla on toisen asteen tutkinto.

        Noista englannista ja ruotsista huolehtisin vasta sitten, jos sinut hyväksyyään tutkinto-opiskelijaksi. Kyllähän niistä selviydyt, jos kerran on jo hyvä kielitaito.


    • Anonyymi

      Mun mielestä noi kasvatustieteen aineopinnot voi suorittaa sitten, kun on perusopinnot suoritettuna. Eikä tarvi olla tutkinto-opiskelija. Ainakin sen käsityksen oon saanut noilta yliopistojen sivuilta.

      • Anonyymi

        Kasvatustieteen aineopinnot on mahdollista suorittaa kun kasvatustieteen perusopinnot on valmiit. Tämä onnistuu avoimessa yliopistossakin. Tutkintoa ei avoimesta yliopistosta saa.

        Pelkillä kasvatustieteen opinnoilla (perus- ja aineopinnot) ei valmistu kuitenkaan kasvatustieteen kandiksi yliopistossakaan tutkinto-opiskelijana. Tarvitaan muitakin aineita.


    • Anonyymi

      Yliopistossa ei vaadita englannissa (tai muussa vieraassa kielessä) ja ruotsissa mitään tiettyjä lukiokursseja vaan osaamista. Osaamista, ei kursseja! Se osaaminen saa olla hankittu ihan missä hyvänsä ja miten tahansa. Yliopistossa järjestetään ennen englannin ja ruotsin opintojen alkamista tasokoe. Jos osaamisesi on tasokokeessa hyvää, sinut vapautetaan yliopiston kieliopinnoista ja saat merkinnän opintosuoritusrekisteriin hyväksytystä suorituksesta.

      Yleisesti voin sanoa, että kaikki lukiokurssit yhdessäkään eivät hyvin suoritettuina yleensä riitä tasokokeessa kieliopinnoista vapauttamiseen ja suoritusmerkinnän saamiseen. Melkein kaikki joutuvat yliopistossa pakollisille kursseille ja sen jälkeen tenttiin. Monen opiskelijan kompastuskivi on ruotsi.

      Jos pääsee yliopistoon ammattikoulutaustalla, silloin kielitaito useimmiten on liian heikko yliopiston normaaleihin kieliopintoihin ja kielitaitoa on ensin parannettava vaikkapa lukiokursseilla. Myös yliopisto voi järjestää tuollaisia tukikursseja, vaikka se ei kuulu yliopiston tehtäviin. Mutta siis jos osaa riittävästi, ei lisäopintoja tietenkään tarvita.

      • Anonyymi

        Totta, suoritin yliopiston ruotsin kielen arvosanalla hyvä vaikka kieliopinnoista oli aikaa 35 vuotta!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe