Kivääri tai NLAW-ohjus sumun läpi tykistömetodein tähdättynä?

Anonyymi-ap

Epäsuoran tulen tähtäysmetodeja voi joskus käyttää vaikka linja olisi suora: Kun on savu, sumu tai lumisade. Osalle aseista myös jos on lehdessä oleva pusikko.

Erityisesti tankin tykille, mutta myös inertiaohjauksessa olevalle ohjukselle kuten NLAW, ja raskaalle konekiväärille ( 50 cal, 12 mm ) rekkoja tai koptereita ampuessa.

Kun tulenjohtaja (maassa tai lennokki) tietää 3d-paikkansa, etäisyyden ja absoluuttisen 3d-kulman kohteeseen, siitä saa 3d-koordinaatin jonka avulla voi tähdätä eri paikasta. Tämän koordinaatin voi lähettää pari kertaa sekunnissa jos on liikkuva maali.

Yhdenlainen ohjus voi mennä sumun läpi inertiaohjauksella 10 m tarkkuudella ja hakeutua loppumatkan lämpökameralla tai laser pisteeseen.

3

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ohjuksen lisäksi sivelee rautavitrillillä ja sian ulosteliemellä, niin linnut, ötökät yms väistävät sitä, eikä se harhaudu noihin osuessaan.

      • Anonyymi

        Silloinhan siitä tulee myöskin biologinen ase, onko sallittu ja jos on niin keille ?


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🍒 ­­N­­­y­m­­f­o­m­­a­­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17725177C

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3497
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      137
      1905
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      301
      1641
    4. 80
      1489
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      87
      1483
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1186
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      71
      1071
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1017
    Aihe