Lihavuus sairautta, johon saa reseptilääkitystä

Anonyymi-ap

Onko jo tunnustettu tai vielä tullaan tunnustamaan,
että lihavuus olisi ollut sairautta vain.

Sairaus voidaan lääkitä reseptilääkkeillä.

Ylipaino agraarihyvinvointiyhteiskunnan tuote.

Iso ongelma poistuu teknisellä yksinkertaisella keinolla.
Eikä ongelmia enää ole.

4

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt valoja päälle! Eihän tuossa ole päätä eikä häntääkään.

    • Anonyymi

      Suomalaiset endokrinologit ovat samaa mieltä aloittajan kanssa.

      »Useat tieteelliset tutkimukset ovat vahvistaneet, että lihavuus on krooninen endokriininen sairaus. Silloin elimistö on laaja-alaisessa hormonaalisessa aineenvaihdunnan häiriössä ja kierteessä, jossa lihominen ja sen haittavaikutukset hoitamattomina etenevät ja pahenevat.

      ”Emme edelleenkään hoida lihavuutta sairautena. Suomessa on lihavuuden tautiluokitus, tehdään lihavuusleikkauksia ja Kela tukee lihavuuden lääkehoitoa, mutta ne eivät riitä. Tarvitaan asenteen muutos”, endokrinologian erikoislääkäri Eeva Ryhänen sanoo.»

      https://www.hus.fi/ajankohtaista/endokrinologit-kehottavat-terveydenhuollon-vihdoin-tartuttava-lihavuuteen-kroonisena

      • Anonyymi

        Normaalipainoisen suolisto tuottaa syömisen jälkeen runsaasti suolistohormoneja, joiden avulla tieto kylläisyydestä saavuttaa aivot. Lihavuustilassa niitä erittyy vähemmän, joten aivot eivät saa yhtä hyvää signaalia kylläisyydestä. Tästä syystä tulee syötyä enemmän, mikä ylläpitää ja pahentaa lihavuusongelmaa.

        ”Laihduttaessa suolistohormonien määrä saattaa entisestään vähentyä. Tämä on yksi mekanismi, jonka avulla elimistö puolustaa ylipainoaan ja pyrkii estämään laihtumista. Näiden lihavuutta ylläpitävien mekanismien kumoaminen pyritään ottamaan huomioon hoitoa suunniteltaessa”, Pietiläinen kuvaa.


    • Anonyymi

      Lihavien pitää ensin käydä teapiassa ,jossa käsitelään pois ne asiat ,miksi on yli syönnyt.Pilereitä purkista kun ottavat laihtuakseen.Pysyvyttä ei syny nistä,kun päätä ei hoidettu.Ulkomaiset teevee ohjelmat,jokaisen lihavan kanssa onistuakseen on terapiaa. Heillä silti rinalla ietti ja lopulta suolen ohitusleikkaus,jotta laihtuvat. Enen ryhmän kautta pääsee laihdutus ryhmä suomikin ja lihavuus leikauksiin julkinen sektori.Kuin irtonahan poistoon.Mutta hoidetaanko latvaa tarpeeksi.Toden näöisesti ei Suomessa,koska henkilöö joka ruljasin kävi ,joku 6-7v sitten? On jo lihonut puolet siitä itä laihtunut mies,Henkilö joka nainen sai lahdutus pilerit lääkäriltä joskus 2002.Laihtui.Loppu reseptit pillereiden ja Sitä ihana laihana oloa kesti vajaa2 vuotta.Kun ei oppinut oikein syömään.Lihoi samaan missä oli ennenpillereitä.Joten lihavana eli,rauha hänen sielulle,Korona hänet vei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4517
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      383
      1298
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1042
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      85
      931
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      862
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      856
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe