Pyöräätimpä paestinpannulla vanahoesta ruisleivistä leipäressua. Kylymee maetoo litra kyytipoejaks, nyt on maha täännä.
Illaks on vielä kaks hillomunkkija.
Illaks on vielä kaks hillomunkkija.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
loikkaa venakko itävaltaan mitä sää ruslandiassa teet ?
Leipäressuun pitää nykyaikana vielä lisätä paketti pekonia. Litra kylmää maitoa kuulostaa kyllä mainiolle.
Eipä ollunna pekonia. Tuo olj semmosta köyhän ruokoo.
Niuvanniemen asukkaat saivat tästä ikuisuusaiheen.
Tarjoillaanko siellä Niuvanniemessä köyhiä ritareita?
Jokaisella palstalla tulee keskustella palstan aihealueeseen liittyvistä asioista. Aiheeseen kuulumattomat aloitukset tai kommentit voidaan poistaa. Keskustelujen ikäraja seksipalstoilla on 18 vuotta.
Ei ou mittää seksikästä leipäressussa.
Lue aiheen Kuopio keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.
Luule aineen Kuopio kuseskeluja. Katso mitä muut puut ajat televat ja osalista kuseskeluun. Suoli 24 tuhansia valheita.
Mitä tulee aloitukseen, niin trollit ovat vallanneet tämän keskustelupalstan jo kauan aikaa sitten. Joku tekee, tai tehtailee jokseenkin älyttömiä, tai hölmöjä aloituksia, joissa ei ole mitään päätä, eikä häntää.
Ite oon laittanut leipäressun viereen toistakymmentä ahventa jotka sain pilikillä.
Toiveissa olis suaha vähä läskiä välliin.
Miksei niitä villisikoja kuleksi tiälläpäin?
V*ttu näitä v*mmasia jotka yrittävät vääntää murretta. Mistä lie hoitolaitoksesta karannneet. Hehe minäpä yritän olla hauska ja vääntää murretta käsi housuissa.
Heitä h*mo volttia.
RUOKAKESKUSTELUT KÄYDÄÄN MUUALLA.
Niinhän ne käävään muualla mutta myö käävään ruokakeskustelut tiällä ja sulla eijjoo siihe mittää inisemistä.
Eläpä muuta viserrä! Tämmöset leepäressujutustelut on mitä parraenta hengerravinttoo:D Meekäpoekakkii on pistellynnä lapsena monet kerrat leepäressuva ku äetmuor sitä tek. Eepä jiännä ruisleevvät vanahenemmaa vua katosivat paremppiin suihin:D:D Toene herkku ol pappilan hätävara vehnäsviipalleista ja jos ol vielä pisttee mansikkahilloo ja kermavuahttoo piälle ni jo kelepas!:D:D:D
Ennen vanahaan olj vuatimattomat evväät. Joskus ee ollunna muuta kun ruisleepee ja tirripaestija, no se taes ollakkii juhlaruokoo, vielä jos sattu olemaan keitettyjä pottuja.
Nykyaekana pittää olla olla kaekenlaeset kastikkeet, sörsselit ja kanapastat.
Taidat sekottaa Pappilan hätävaran ja Köyhät ritarit.
Katohhan niät, niimpä piäs käämmään! Elikkä pit kirjuttoo kööhät ritarit tuonne aekasemppaan kommenttiin. Mut olhan se pappilan hätävarakkii melekosta herkkuva:D:D Ja jos vielä sattu suammaan jiätellöö siihen piälle ni jopas kelepas:D:D Meelle kun tul ensmäene jiäkuappi jossol pien pakastelokero ni sittä ostettiin puolen litran vaniljajiätelöpakettiloetakkii aena kesällä:D Ja korillinen limunaatija:D
Parille tyypille tuntuu tämä Suomi24 toimivan perheenjäsenä. Yksinäisinä tänne kirjoitellaan mitä kissa oli syönyt aamupalaksi tai mitä ruokaa oli tehty.
Oli meilläkin leipäressua ja hyvää oli voisilmän kanssa. Pappilan hätävaraa en muista, köyhiä ritareita kyllä paistettiin.
Joillakin on sellainen luulo että kaikki pitää lukea saati tänne kirjoittaa. En todellakaan haluaisi elää tuollaisen perheessä. Mahtaa olla kanssaeläjillä vaikeeta.
Osanottoni muille perheenjäsenille.
Ei sillä perheenjäseniä ole korkeintaan vanha äiti. Yksikin kuopiolainen juttelee kovaan ääneen linja-autossa, että olen menossa äidin luo tai olen tulossa äidin luota.
Parille tyypille tuntuu tämä Suomi24 toimivan perheenjäsenä. Yksinäisinä tänne kirjoitellaan mitä kissa oli syönyt aamupalaksi tai mitä ruokaa oli tehty.
Mitkäs jutut täällä on sallittu? Missä menee raja?
Minä luulen että näiden joidenkin "leipäressu-jutut on vasta-iskuja tuolle joka jatkuvasti kylvää noita kielto viestejään tänne että "ei kuulu tälle palstalle.."
Jotkut 'palstapolliisit' katsovat asiakseen päivystää näillä palstoilla. Ei kai ole parempaakaan tekemistä. Surullista.
Kävin just leipäreissulla Prismassa, ostin kyllä muutakin.
Pääseekö sieltä Niuvanniemestä Prismaan? Eikö leipä ole talon puolesta?
Tiällä syyvään pelekkee särvintä!!
viemärivettä ja homehtunutta näkkileipee
V*ttu näitä v*mmasia jotka yrittävät vääntää murretta. Mistä lie hoitolaitoksesta karannneet.
Vituttaahan se kun ei ymmärrä.
Minusta tämä on tärkeä ja kiinnostava juttu. Ja sikäli mikäli se ressu on tehty tai syöty Kuopiossa niin tälle palstalle se ehdottomasti kuuluu. Kiitos paljon.
Mikäpä siellä Niuvanniemessä ei kiinnostaisi?
Tukkisavotoissa syötiin Kaenuussa jankkia.
Asiantuntijan sanaan voi taatusti luottaa.