Siellä on taas vatipäät kävelly vasta lanatulla hiihtoladulla. Kyllä pitää olla vähä älyistä porukkaa,ei voi muuta sanoa!
Laduilla kävelijät
Anonyymi-ap
2142433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 214
Vanhimmat
lähtisköhän keleklla tuonne ladulle ois tilaa eikä uppoa niin sinne kovasti hyvä päästellä niinnkö joskus ruotasella ajettiin poikiin kans menemään
Sitä jos on lusikalla annettu niin turha on kauhalla vaatia...
Sessen sonta on parasta suksivoidetta.
Sauvalla hyvä lyödä nilkoille.
Voi saat***, taasko se alkaa.
Räkäpäät, yksi tai kaksi, onko ne taas, ne kepun alokashajoitukset menossa.
Heill!
Laita sinä persu maski päähän!!!
ite oot semone perkeleen papparaine jota vittuakaa mikää latukiinostaa ku telkkari päällä koko päivä eikä sinulla ole myölskään naista nii leikit sitten tyynylää pitkätkalsaritjalassa vitun kumisaatas papparainen
älä sinä hikimummo huutele corona muutenki täyttä valtion kusetusta
lopettakaa tuo toistensa naljailu.jos on asiaa kirjoittakaa asiallisesti.
Totta! Tympeää tuo asiaton "raaka kieli".
Minä kuule oon sellainen akka että minä tuun ja lyön kävelykepillä perkele 🤣
Minä siellä kävin. t. Vetelä
Sinäkö sonnimullikat aina lykkäät ladulle?
No minä. t.vetelä
Kävinpä Keskuspuiston ladulla piereskelemässä. Tekipä gutaa! Suosittelen!
Ladun vieressä hyvä kävellä,onhan pururata tarkoitettu terveyden lähteeksi meille kaikille liikkujille,ei yksinomaan hiihtäjille.
Ladun vieressä voi vaikka vääntää kunnon tortut.
Juuri näin 7:34:50 komppaan kirjoittajaa,pururata on tarkoitettu kaikille jotka pitävät liikunnasta, terveyttä edistääkseen soisi mahdollisimman monen käyttävän tätäkin mahdollisuutta olla poissa tk:n jonoista hiihtäen tai kävellen (ei ladulla vaan ladun reunassa). Luonto antaa meille kaikille henkistä voimavaraa näin vaikeina aikoina,joten sallitaan kaikkien liikkua toisiamme kunnioittaen myös pururadalla.
Purkakaa sana "pururata" osiin niin ymmärrätte että sillä tarkoitetaan kävelemistä!
t ProPersu
Lumien aikaan hiihdetään.sulanaikaan voi vaikka kävellä pururadalla.
Tänään kävellään taas.
Ihan sinun kiusaksi
Muutahan sinä et osaakkaan☺️
Oliko joku vääntänyt Heikit ladulle?
Mä olen. Väänsin ja piärin ja huusin samalla!
Taidan tässä päästää kunnon töräytyksen ja huudan sitten päälle!
Se kuuluu asiaan.
ei kannata sanoa mitään
se on kyllä semmonen juttu että kyllä pitäs oikeen laissa kieltää ku meilläkin vantaala latu ihan solmussa ku koira ulkoiluttajia vastaan joka sekuntti
Arvatkaa paljonko on kunnanrahoitus / hiihtelijä?
Lumitykit sähköineen
Talkootuntien laskutus
Latukone kuskeineen ja polttoaineineen
Valaistus
Paljonko on kunnanrahoitus / kuntosalikuntoilija?
Paljonko on kunnanrahoitus/ sauvakävelijä?
Paljonko on kunnanrahoitus/ luistelija ja kiekkoilija?
Paljonko on kunnanrahoitus/ parkourharrastaja?
Paljonko on kunnanrahoitus/ kuntouimari?
Paljonko on kunnanrahoitus/ jooga, tankotanssi ja muut ryhmäaktiviteetit / osallistuja?
Paljonko on kunnanrahoitus/ pallopelit?
Onko panostukset suhteessa tuloksiin?
Ovat. Liikunta vähentää yhteiskunnan kustannuksia.
Kuka on näin idiootti ettei ymmärrä liikunnan merkitystä terveydelle ja sitä kautta yhteiskunnan kustannuksiin?
Tuossa luettelossa on lajeja joissa käy enemmän väkeä kuin hiihtelyssä ja kunnantuki on nolla. Kyllä tuen jaossa on päivittämisen tarvetta jos kansanterveyttä halutaan aidosti edistää.
Meidän kaikkien veroeuroja kulutetaan.
Kaikilla oikeus kulkea.
Kovin on yksipuolista tämä kepun touhu.
Teillä on Lampa-aholla latua, raittia ja kutupaikkana halli.
Täällä keskellä kylää, ei ole kuin jäiset liukuradat, huonosti auratut tienpätkät, kulje niissä.
Nämä, yksi ja kaksi räkäpäätä vinkuu pitkin lepikoita, jos he näkevät ihmisiä kävelemässä.
Kävelkää ihmiset siellä, missä sielu lepää.
Illalla Halpa -Hallin pientareella yksi räkäpää veti ympyrää sutojen välistä, onneksi siinä lastenhoitopaikassa on alue aidattu, saattaisi olla, että kohta lukisimme lehdestä, miten tässä nyt näin pääsi käymään.
Pyhäjärvellä ei tiedä, missä täällä voi ja saa olla, on todella alkuasukkaiden touhua.
En tietoa, miten tuolla metsälenkillä menee, pysyykö siellä hengissä, vai onko sinne iskenyt SS -käskytys. Siltä tämä kuitenkin vaikuttaa, kun lukee nämäkin kirjoitukset. Ei tuolla uskalla keskustassakaan liikkua, siellä on kaikenlaista hullua liikkeellä. Mistä niitä sikiää?
Onko tämä aika puhkaissut kaikki skitsot liikkeelle.
Olisiko niissä lajeissa joissa käy enemmän väkeä kuin hiihtelyssä sitten osallistumismaksu?
Ainakin ppkky Selänteen aikana jolloin pohti kaupallistettiin, parkour, tennis ja pesäpalloinvestointeihin luiskahti miljoona, niin Selänne kustannukset nousi kaksi miljoonaa. Miten siinä näin kävi?
Pyhäjärven liikuntamahdollisuuksia kehutaan jopa kuntaesitteessä samalla kuitenkin THL tilastoissa Pyhäjärven sairastavuus indeksi on viiden pahimman joukossa Suomessa!
Siis tarvitaan lisää tukea, että terveys saadaan paremmaksi.
No luonnevikaiselle tärkeintä on vastustaa kaikkea.
Voi hyvät hyssykät! Luuleeko joku että pesäpallokentän päällystettä laittaessa terveyskeskuksen jonosta lähtee samalla hetkellä osa kotiin? Eiköhän liikunnan merkitys näy vasta vuosikymmenten saatossa, ymmärrätkö?
Ei hän halua ymmärtää. Tärkeintä on olla kaikessa vastaan.
Tänään pesäpalloa pelaava nuori on terveempi vanhana.
Toive ajattelua ,, moni urhileva nuori saatta hyvinkin ollA RAPPIO ALKOHOLISTI tulevaisuuudessa.
"Entinen urheilija, nykyään melkein raitis..."
Nykynuorista ei tule rappioalkoholisteja. Viimeistään ekalla katkokäynnillä opetetaan popsimaan pameja ja tie sekakäyttäjäksi on alkanut. Eipä alkoholi muutenkaan nuoria niin kiinnosta ,koska huumeita on jopa helpompi hankkia kuin viinaa.Joopa ja jos ei muuten opi pillereihin ,niin yläasteella jo keksitään hoitaa murrosikää psyykelääkkeillä.
Vanha kunnon puhdas alkoholisti on katoavaa rotua ,sen olen huomannut ryhmissä käydessäni.
Toki luonnevikaa ei saa liikunnalla oikenemaan
Nykynuoret hihhuloi, älytön ilme silmissä, sammuen yks' kaks' elämän virrassa.
Kasipalloa pelaava ja samalla ööliä ottava nuori elää todella pitkään!
Laki kieltää ladun rikkomisen, mutta ei muulla tavoin kuin suksilla sillä liikkumisen. Mikäli ladun ylläpitäjä ei sitä erikseen kiellä, on sielä siis sallittua liikkua muutenkin, kunhan latua ei riko.
Laki kieltää koiran tai jonkun muun kotieläimen ulkoiluttamisen ladulla, vaikka eläin olisi kytketty.
SS - kieltää ihmisiltä liikunnan ilon, sulkisi kaikki muutaman neliön koppeihin, muusta puhumattakaan.
Kyllä siinä reunassa sopii kävellä koiran kanssa ja ilman koiraa! Vai onko se millä lainpykälällä kielletty?
Sinä olet se joka koulussa liikuntatunneilla kävelit farkut jalassa kun muut hiihti tai luisteli.
Ei kaikkien tarvitse olla samanlaisia mulkkuja.
Onneksi olemme erilaisia.
Ei sovi kävellä koiran kanssa ainakaan! Ainakin Pellikan kuntoradalla on kyltti, joka kieltää koirien viemisen talviaikaan ladulle! Ja toiseksi: Koira on aina pidettävä kytkettynä kuntopolulla (niinkuin yleisesti muuallakin!) ja sen kakat on kerättävä (kesäaikaan, kun koiran ulkoilutus on siellä sallittu).
Juu, ja jäähallin jäällä on kiva istua pilkillä. Sinne ei tuule eikä tarvii hangessa kahlata, Pilkkiminen on jokamiehen oikeus.
SS - laki, Pyhäjärven oma risukoiden reunuslaki.
nyt pernulikat poissieltä ladulta sinäki petri te lau mennöö lyttää ku sinä astut siihe
Tuosta sokelluksesta ei sikakaan ota selvää.
Äläs ny piäre liikaa!
Kun lähen mehtäsuksilla hiihtelemmään. Niin tervetulloo vaan kävelemmään seuraksi, voi ottaa koirannnin mukaan, jos ei oo äkänen.
Paistetaan makkarat kuusen alla nuotiossa.
Metsässä onkin mukavin hiihdellä..eikä tule vastaan tyhjän valittajia!
Valittajat ei umpihankeen lähe. Niin pikkunen kunta, ja paljon valitusta. Onhan tuota lääniä.
Aika on muuttunut 60 vuotta sitten ite sai ladut tehdä, jos meinas hiihtää.
40 vuotta sitten lapset alko valittaa, jos ei ollut latua, minäkin niille silloin hiihin ladut.
Nyt aikuiset riitelee valmiilla ladulla lakikirjan kanssa.
Koiran mukaan ottaminen latuaikaan kiellettyä!
Kyllä sitä umpihankeen hiihdettyä latua joku viimeistään seuraavana päivänä on kävellyt,jos ei ihan korvessa ole.Joskus hiihdin lapsille ladun pellolle,niin eikös senkin lenkin ollut joku tallonut seuraavana päivänä .Mihin lie kuvitteli pääsevänsä.Huvitti kun olin ääneen epäilyt ,että joku ladun talloo ja lapset ihmettelivät mistä osasin asian ennustaa.
Miksi toisia harrastuksia tuetaan terveyden nimissä vaikka toisissa lajeissa käy kansanterveyden kannalta enemmän porukkaa?
Varsinaisesti harrastuksia ei tueta mutta liikuntapaikkojen ylläpito ja rekentaminen kuuluu yhteiskunnalle.
Potkupallon potkiminen kasvattaa aivoja .
Mainitse muutama laji ,missä on kansaterveydellisesti enemmän harrastajia ja yhteiskunta hoitaa suorituspaikkoja.Eiköhän hiihto kuitenkin ole kärkipäässä.
Mistähän lajista, lajeista kyse?
Hikiliikunta, syke nousee, hengästyy jne. säännöllisesti toteutettuna tuo kansanterveydellistä hyötyä! Tämä nyt ei liene tänä päivänä pitäisi kenellekään olla uusi tieto.
Näin ollen esim. hiihto, juoksu, reipas pyöräily, koripallon pelaaminen, reipas uinti, reipas sauvakävely, lumikenkäily, kuntosalilla toteutettava kuntopiiri ovat toimivia lajeja.
Nykyisin toki olemassa kaikkea muutakin ehkä em. suosittumpaa tarjontaa, mm. tankovoimistelua, joogaa eri muodoissa, e-urheilua jne. jne. mutta mikä niiden kansanterveydellinen terveysvaikutus on, on eri asia. Ehkä toimivat paremminkin ns. palauttavana liikuntana raskaan rehkimisen ja hikiliikunnan jälkeen.
Jokainen valitkoon lajinsa sen mukaan haluaako hengästyä liikunnan parissa vai kokeeko että jokin vähemmän hengästyttävä sisäliike, -liikunta on "minun juttu".
Sitten on oma lukunsa kilpaurheilu.
Mutta julkisen sektorin tehtävä lienee tarjota kaikille kuntalaisille vauvasta vaariin mahdollisuus ulkoiluun erilaisilla ulkoilureiteillä (hiihtoreitit, kesäisin juoksu-, pururata), uimahalli (samalla koululaisille, lapsille opetetaan uimataito) sekä kuntosali. Koulujen tiloja tulee myös saada käyttää eri yhdistysten tarjoamaan erilaiseen liikuntaharrastukseen.
Kilpaliikunnasta, sen rahoittamisesta päävastuu tulisi olla yrityksillä, sponsoreilla. Ja kaikki muu muotiliikunta mitä nykyisin on, sen sitten yksityisen / yrityksen tarjoamana jokainen osallistuja maksaa osallistumismaksuna.
Hiihto ei ole kärkipäässä liikunta harrastuksissa. Kävely voittaa, sitä voi jokainen harrastaa ei tarvitse hankkia kalliita välineitä, eikä teettää latuja.
Niin ja kävellä voi pyöräteillä
P-askat sopii pyöräteillä päästää.
Silloin kun käytettävissä on vain julkista eli yhteistä rahoitusta on sen tasapuolinen jakautuminen varmistettava oikeudenmukaisuuden toteutumiseksi!
Pyhäjärvellä ei mikään tasapuolisuus ole toteutunut. Uskokaa jo.
Räkäposkiset karpaasilaumat, vie kaiken elintilan ympäriltä.
Toiset vaan on tottunut tunkemaan yhteiselle riisikupille vaikka kyynärpäitä käyttäen. Hiljainen ja uuttera kansa tyytyy muruihin.
Järjestyslain (612/2003) mukaan koiraa ei saa viedä edes kytkettynä yleiseen käyttöön kunnostetulle ladulle. Koirille sallitut ladut on erikseen osoitettu merkeillä.
Missähän täällä on sellaisia.
Luonnontilaista pusikkoa koko kunta, enemmän kuin puolillaan.
Ihan oikeasti, missä täällä saa olla?
SS - patrullit vahtii edelleen.
Hirvittää millaista meillä olisi, jos tulisi sotatila, nämä öykkärit ensimmäisinä telomassa heikompia, naisia, lapsia, suorastaan puistattaa jo pelkkä ajatus. Oikeasti on herättänyt keskustelua.
Nämä pyssy olalla kävelevät "patruunat" täälläkin, ovat niitä pahimpia.
Onkoos koirille saatavana pikkusia suksia ?
Juuri näin. Mitä nämä koiran omistajat Pyhäjärvellä ovat, kun eivät tutustu koiria koskeviin lakeihin ja säädöksiin?? Lukekaa laista oma pykälänsä: Koirakuri.
Sota on valitettavasti raakaa. Heikot sortuu...
Toivottavasti ei ikinä tule sotaa jotta voimme elää rauhassa ja huolehtia vähempi osaisista sekä heikommassa asemassa olevista.
...niin saisi kävellä edes rauhan aikana, yhteisillä veroeuroilla tasatuilla puistikoiden reunoilla RAUHASSA, ilman sauvalla selkään lyöntiä.
Oravan per..leet tiputellu käpyjä lavulle.
Love squirrels! Hate dogs or dogowners, actually!
Kävikö pahasti, oliko vielä pihkainen, voi, voi hellanduudeli sentään.
Minun ei tarvitse välittää muista, koska minä ole minä.
Eikä täällä ole muita paikkoja kuin pururata missä voi kävellä.
"Eikä täällä ole muita paikkoja kuin pururata missä voi kävellä
Kannattas käydä Specsaversilla!
Onhan noita jalkakäytäviä, -teitä Pyhäjärvellä pilvin pimein. Kannattas joskus kävellä vaikka kauppaan.
Kuin että mm. järven jäällä erittäin hyvä kävellä moottorikelkkauria pitkin. Tai jos ei lunta niin sitte suoraan jäällä. Vaatii kuitenkin kehtaamista että on nastalenkkarit tms. apuväline. Metsissä myös hyviä mahdollisuuksia kävellä esim. lumikenkien avulla. Tämä hoitaa vielä paremmin sitä kansan terveyttä kuin auratulla tasamaalla tallaaminen. Saattaa tulla hiki ja syke nousee...
Jotenkin outoa tämä keskustelu ladulla kävelystä. Kyllä normaali järjellä varustetulla sivistyneellä itsenäisesti ajattelevalla holhouksen alla olemattomalla ihmisellä pitäisi hilseen ja hatun välissä olla sen verran järkeä sekä käytöstapoja että ymmärtää sanomattakin sen että hiihtolatu on hiitämistä varten.
Mutta kun meitä on joka junaan ja jokunen jää asemallekin niin suurimman osan väestöstä pitää sitten sopeutua ja kunnioittaa näiden idioottien käyttäytymistä.
Muista sinäkin apostoli, että kaikki ei ole tervejalkaisia tai fysiikka ei kestä lumikengät jalassa rämpiä missä sattuu.
Pururata pitää saada lakisääteisesti, kaikkien ihmisten käyttöön, turvallinen, tarpeellinen ja helppo kulkea.
Siihen on palanut puolueettomasti meidän kaikkien veromarkkoja, että euroja.
Pysykää siellä Lamminaholla, te suurisuiset riekkujat.
Älä jauha paskaa. Tietä kyllä riittää teille vaivasillekkin.
Pururata on pururata ja hiihtolatu on hiihtolatu.
En itse ainakaan yhtään purua ole nyt nähnyt kun Pellikassa sekä Honkavuorella olen käynyt. Eli vaivaiset odottakoot kesää ja purua!!!
Itse olen kanssa huolissani näistä veromarkkojen puolueettomasta käytöstä.
Periaatteessa, lähtökohdallisesti mihinkään, kellekään ei pitäisi jakaa, antaa vastikkeetonta rahaa!!!!
Mutta kun verorahaa jaetaan niin mitä lakisääteisyyteen ja puolueettomaan veromarkkojen käyttöön tulee niin mielestäni moottoritiet pitäisi saada kaikkien rullasuksihiihtävien, rullalautailevien ihmisten käyttöön. Siellä pitäisi saada turvallisesti ja helposto kohottaa kuntoa ja näin ollen estää kansantautien kehittymistä. Kaikilla kun fysiikka ei kestä mm. pururata-, hiihtolatu mäkien nousuja ja laskuja.
Kävellään rauhassa.
Ootko nähny nee**reitä ladulla??
Mitä se puru auttaa lumen alla? Ja kesäksi mulkataan kunnan tuella puru lumen päälle?
Ois sillä ulkoavaruuden muukalaisella ihmettelemistä. Niinkuin ennen kävivät ihmettelemässä kaljarallia? Rekoilla vietiin kalja trukkilavoilla jopa Torniosta laivaan. Ja sitten yksittäiset ihmiset pakotettiin ne kantamaan laatikoissa omin voimin laivasta ulos ja henkilöautolla tai bussilla tasaisesti ympäri Suomen!? Tuota ne kävi ihmettelemässä sadan valovuoden päästä.
Samalla ulkoavaruuden muukalaiset ihmettelivät ihmisten tyhmyyttä ja sitä kun kaikilla ei ole ns. "omaa elämää". Aika menee valittaessa, vötkistellessä ja persuus sohvaan jumittuneena.
Kyllä "Sessen Sonta" Fluorivoiteet voittaa. Vähemmän laturaivoa.
...niin, ja ketkä ovat asialla, äijät, nuo suurisuiset vellikellot, joilla tuon kaljasammioiden kulutuksen jälkeen, juoksee ylä -ja alapäästä.
Kyllä siellä ladut vähemmästäkin sulaa ja lumi kellastuu. Hulluus huipentuu karpaasilaumassa, aina yli äyräiden.
Purukalusto se on vetelällä nyt mennyttä kalua, jäykkä ja vetelä mitä heistä tulee kun heidät risteyttää 🤣
Tehkää omat ladut ja vaihtakaa ne tikut oikeisiin suksiin. Umpihanki kohottaa kuntoakin ihan eri lailla.
Juuri näin. Järven jäällä tilaa löytyy pahimmallekin Kepulipukarille.
Järvellä ei voihiihtee ku Haapajärven tuulimyllyjen lumputus aiheuttaa päänsärkyä. On se karmea tulevaisuus hiiholle kun järvelle näkyy kaikki Pyhäjärven 330 myllyä joista lähimmät muutaman km päässä!!
Onneksi ei vielä yhtään myllyä. Ei päänsärkyä. Kepuleilla myllyt vielä pahasti hakusessa, ei ole lupaa edes Maakotkalta.
Jo on Iines Haavistolla ongelma.
Karppisen mulukku kävelöö
Laduilla
Missä se itse Karppinen sitte kävelee??
Pyhäjärvellä rakkien omistajat vähän yksinkertaista porukkaa.
Meillä ei ole kuin tilaa kävellä koiran kanssa tai ilman. Ladulle ei tarvitse ilman suksia mennä.
Olen Irmeli Haavisto ja kävelen missä tahdon.
Eikö jokamiehen oikeus olekaan voimassa tuuliteollisuusalueella jossa vieraan vallan vuokrasopimus? Kaavamerkinta rajoittaa asiattoman oleilun?
Mikään ei rajoita.
Laki rajoittaa.
Ei rajoita.
Järjestyslaki rajoittaa.
Ihmisen keksimä pakote!
Laki ku laki. Sitä totellaan.
Piäre kovaan, juntti!
VATIPÄÄ ALOITTAJAN TÖLVÄISY;
ALLE ALATASON, JOTEN MUTAOJAN POHJAAN KOKO ROSKA.
Täällä etelässä mahtuu "ladulle" niin luistelijat että kävelijät.teillä pulaa maasta ha älystä.
Tehkää ladut luistelijoille, perinteisille hiihtäjille ja perinteisen ladun sauvauran viereen tila missä mahtuu kävelijät että vanhemmat huoltamaan pieniä hiihtäjiä.
Sopu tilaa antaa myös sinulle vähä älyinen valittaja.
Kovin harvassa paikassa etelässä kävellään ladulla. Paloheinässä on pätkä. Muuta en tiedä.
Kävelijää sauvalla päähän. Kiitos
Riittäisikö että kunnan kustannuksella pidetään yllä vain Hiisituvan latua?
Pellikka olisi muille ulkoilijoille? Tämä olisi yhteisten varojen käytössä yksi askel kunnan väestön tasapuolisen kohteluun.
Pellikka ja lampa-ahon ovat niin lähekkäin että on tuhlausta pitää molempia auki ja muut kylät hoitaa latunsa omilla kustannuksilla. Hiisituvan ladut ovat saaneet suuret avustuksetkin.
Noh kyllähän nekin säästöt saahaan virastolla syötyä. Yli 30 miljoonan velat juoksee muuten semmoisia korkoja ettei kukaan uskalla edes kysyä. Ajatellaanpa että korko on 5%....
Lieneekö tuolla Pellikassa olisi talvella muita ulkoilijoita jos kunta ei latupohjaa yllä pitäisi?
En usko että nämä vaivaiset ja muuten vaan säännöistä piittaamattomat umpihankeen lähtisivät tamppaamaan.
Ihmettelen miksi laduille pitäisi päästä kävelemään. Meillä riittää maisemaan kävellä muuallakin.
Ei kyse ole järjenkäytöstä vaan halusta haastaa kaikessa riitaa.
Heh heee! Persu puhuu prosenteista ja miljoonista. Paljonko tekee 5% 30 miljoonasta;-)
Mieti miten paljon nelosolutta saa 30 miljoonalla.
Pellikka pitäisi todellakin olla kuntoilijoille, lampa-aho riittää veroeuroilla raskaasti kustannettuna hetken hiihtelijöille.
Kuntoilijat tarvitsee Pellikkaa ympärivuoden, joten on kummallista, että järki ei kulahda oikeaan päähän.
Vuodesta toiseen turhaan rään sylkemistä niskaan.
EI RIITÄ, risukoissa ei kävellä, ei räkäpäätkään hiihtele ridukoiden seassa.
Sinunkaan mollukan päähän ei mahdu, kuin kalja. Sen mukaiset on jututkin.
Eikö sillä verovaroin ostetulla tyyriillä latukoneella voi ajaa Pellikkaan tasaisen kävelyuran lenkkeilijöitä varten, koirakin saisi olla mukana. Hiihtäjät hiihtäisivät Lamminahon valaistuja latuja. Autolla ne hiihtäjät kuitenkin kulkee. Eipä tulisi riitaa. Kyllä kävely on myös arvokasta liikuntaa, ei kaikki ole hiihtäjiä. Miksi hiihtäjille pyhitetään kaikki ulkoilureitit ?
Mites kissat?
Eikö kissoilla ole kytkettynä samat ulkoiluoikeudet kuin koirilla?
Siihen samaan Pellikan / Lamminahon lenkkeily, hiihto, koira kombinaatioon ehdottomasti tulisi vielä ajaa uraa kissoja varten.
Tasapuolisesti tulee veromarkat käyttää!!!!!
Kiero Savolainen kävelee ladulla ja kysyy, onko sinulla vara kävellä tällä ladulla 🤣
Savolaiset on kaikki kieroja.
Mulla on koiralla sukset jalassa🤣😁
Montako hiihtäjää on vuorokaudessa pellikassa tai hiisivuorella?
Miksi pitää olla julkisesti rahoitetut puitteet kolmessa eri paikassa???
Ei taatusti montaa hiihtele.
Pellikassa muutama vanha ukko ja mielestäni he eivät meso, jos muutama kävelijä tipahtaa risukon keskeltä, hetättää ihmetystä, että eihän se sentään karhu!
Latukone ja kuski + polttoaine. Lisäksi latukoneen kuljetus hiisitupa - Pellikka - Ruotanen välillä.
Latuvalot, kunnossapito, lumitykit, sähkö, talkotyökustannus. Siihen kunnan avustus ensilumen ladun tekoon ja lumen säilytykseen.
Hinta yhteensä ja se jaettuna arki-illan sivakoijien lukumäärällä.
Siinä summa verorahoista maksettuna per hiihtäjä.
Väheneekö Oulusote maksu samalla summalla. Ei.
Ei samalla vaan suuremmalla.
Todisteita (09:24) suuremmasta summasta Pohdelle pöydälle. Selänteen aikana maksut vain nousivat. Puolenkymmentä hiihtomiekkailijaa ei PHJ:ä autuaaksi tee. Sen sijaan latukone, lumitykki/tykit, latuvalot, kunnossapito , sähkö ja muut kustannukset kyllä jonkinlaisen lommon tekevät kaupungintalouteen.
Pakko ostaa boxi katolle, maasturi mulla on.
Kai te ihmiset tiedätte, että kunnianloukkaus on kunnianloukkaus myös anonyyminä.. Jos teistä tehdään rikosilmoitus, Poliisi saa teidän henkilöllisyydet tietoonsa IP-osoitteen ja puhelimen/koneen paikannuksen kautta siinä tilanteessa.
Laitatko linkin tuomiosta jossa syytettynä on ollut nimimerkki, tai edes nimismerkin omistaja! En löytänyt googlettamalla. Aika huvittava olis tuomio jossa esim. nimimerkki "Avaruuspelle" tuomittiin 40 päiväsakkoon.....
Ei tällä henkilöllä ole kunniaan vaan luonnevika.
Heikkiä varmaan tarkoitat?
Tiedät hyvin kuka hän on.
SINÄ!
Edelleenkin tiedät hyvin kuka hän on. Samoin kaikki muutkin tietävät ja halveksivat häntä. Tuntuuko mukavalta?
Karvapohja suksista tippuu karvoja ladulle.
No voi voi. Vähän tulee jälkiä lumeen en pysty hiihtämään! Wää wää!
Hommaa elämä
Kaljalla perä huutaa parhaiten!
Miltä se elämä näyttää sieltä sohvan pohjalta? Pummi
Laduilla ei saa kävellä, mutta latu-urilla voi kävellä läpi talven. Pommi.
Perästä kuuluu!
Onko joku taluttanut latu-urilla lehmiä, sikoja tai lampaita?
Taksinen huutaa fasessa ettei kotieläimiä tulisi viedä ladulle.
Paikalliset syrjäytyneet vievät rakkejaan laduille.
Minkäs teet kun on juoksuaika molemmilla.
Lehmän jäljet nähty pellikassa!
Vikseekö kuin vaalituvalta poisheitettäessä?
Ketkä siellä laduilla kävelee, paikalliset kepupulipuliukotko???
Korjaus: Siis paikalliset Kepulipuliukot.
Heikki ryhmän vetäjänä konjakkipullo povitaskussa!!MOT
Heikki ONsiis Homo Kepuli!!!!!
Kepun pulipulipuliukot röhnästelee vaan kaasuja päästellen ja huudahdellen.
Sorkkaeläimiä ei saa ulkoiluttaa vauhtiladuilla!
Siinä kuulitte intiaanikylä🤣
Hiihoin lehmänpaskaan. Herkes lipsumasta.
Minä olen kävellyt ladulla yli 70 vuotta, kepillä lyön ja käytän tarpeen vaatiessa muita otteita jos sikseen tulee
Täysin mahdonta, että olisit ollut laudulla 70 vuotta. Jos olisit esim. 4 tuntia päivässä lahdulla niin sinun pitäisi olla yli 240-vuotias.
Tuokin edellyttäisi latujen olevan ympärivuotisia.
Sauvasta tulee se on varmaa
Joo mua se läiski pitkin korvia, keppiä tuli niin että silmäkulma oli musta kolme viikkoa, kannattaa varoa tuota vanhusta, se on jo yli 90 vuotias
Jaa, kukahan niistä kolmesta ?
Kannatetaan,latukoneella reitti Hotellinranta-Pumppuranta ja Hotellinranta-Pietarsaari-Kirkonranta
Kyllä väkeä olisi satakertainen joukko liikkeellä jos jäällä olisi kävely / potkuribaana lähimmän saaren ympäri tai sopivasti rannalta toiselle pujotellen. Kävely on kansanurheilua eikä hikilaudoilla (500€ paketti+voiteluongelmat) ährääminen.
Latuja sinne ei kaivata!
Miksi et et tee omaa kävelybaanaa?
Nykyisillä karvapohjasuksilla ei ole ongelmia edes tumpelolle.
Semmonen tieto teille että jos jäälle tehdään joku ura, niin 3 minuutin päästä se voi olla jo ummessa! Käytännössä siis uran vetäjä joutuu tekemään uuden uran jo paluumatkalla...
Samoin kesällä jäät ovat jo sulaneet ja persut ovat naisten saunassa...
Kävelemällä ei talvisotaa voitettu!!!
Käykää kaikki kynnelle kykenevät kävelylle pellikkan hiihtoladun vierelle-ei ladulle- tulee mukava poljettu ura , jos konekuskit eivät saa tehdä polkua meille tasaamaan tallaajille . Emme kaikki halua kulkea liukkaita teitä, lisäksi tiet ovat kaventuneet lumesta ja tien reunat sohjoisia,eipä todella ole mukava siellä henkensä kaupalla tallustella.
Pyhäjärvellä riittää paikkoja missä kävellä, jos ei ole luonnevikainen.
Eli Vetelä🤣
Vetelä on mielikuvitus olento... nytkin se istuu erään kaupan katolla 🤣
Käpyjä ladulla!
Minä astun ladulla koirani kanssa sanovat hiihtelijät mitä tahansa.
Eläimeen sekaantuminen on kielletty niin ladulla kuin ladun sivussakin!Häpeä!
Välineurheilijoille vaan kannattaa uria aukoa silloin sairastavuus alenee!
Tavan kansa tallustakoon tien varsilla vaikka nelostiellä!
Kun minulla on sukset jalassa tunnen olevani uros!
Naisen jalkojen välissä tuntee olevansa uros
Yksi hiihtäjä nähty tänään pellikassa!
Montako niitä pitäs olla??
Pellikan väylät kävelijöille, juoksijoille, koiran ulkoiluttajielle ja maastopyöröilijöille. Lampa-aholla on kunnantuella hiihtobaanat.
Voisi tehdä toisín päin Pelikan ladut hiihtäjille. Kävelijät voivat kävellä Lamminaholle.
Eikö Salmessa tosiaan ole ihan riittämiin kevyen liikenteen väyliä,jossa löntustää ja jättää ladut rauhaan sen aikaa vuotta kun niitä on. Kävelkää vuoropäivin kirkolle tai ruotaselle aurattua osaa pitkin tai umpihangessa ojan pohjia pitkin.
Kansanterveydellä perustellaan aina kunnanosuus
Laduista
Jäähallista
Tennishallista
Pesäpallokentän pinnoitteesta
Parkourpuistosta.
Näissä vain terveys kohenee.
Mänkööt ne tuhat kävelijää nelostielle!
Ensimmäistä lukuunottamatta muut ovat täyttä humpuukia ja hauskuutta.
Vain kävelyllä on merkitystä kansanterveyden laajassa edistämisessä.
Välineurheilu on hyvin marginaalista terveyden edistämistä ja sopii käytettäväksi vain tukipäätösten perusteluihin.
Tuo löytyy Perussuomalaisten liikuntapoliittisesta ohjelmasta?
Hiihto on monipuolista liikuntaa kävelyyn verrattuna. Nivelvaivaisille, joita on paljon on hiihto ainut laji, jota voi harrastaa ulkona talvella. Koppuraiseksi kävelty latu johtaa kaatumiseen ja luunmurtumiin.
Lamminaholla on kävelijöillä oma polku tehtynä talvellakin.
Tekee hyvää lyödä sauvalla nilkkoihin lukutaidotonta persua👍
Pururata on kävelyä varten, sanoohan sen nimikin!
t vänhan ärrän mietiskelijät
...niin kesällä.
Myös talvella.. hi hi hi
Mielenterveyttä hellivää on kulkea valaistulla pururadalla joka on aurattu ja metsän keskellä,sielu lepää siinä kulkiessa ja katsellessa metsänpuita kaikessa rauhassa. Suokaa meille tämä ilmainen liikuntamuoto myös talvella ja nuoremmat tekin vanhenette sitten vasta ymmärrätte, mitä kirjoituksellani tarkoitan. Emme kaikki kulkijat pysy pystyssä suksilla,yritämme kuitenkin liikkua,joka edistää kokonais terveyttä.
Ratkaisu pururadan käyttöongelmaan on helppo,toinen puoli hiihtäjille ja toinen puoli kävelijöille,koneet tasoittaa molemmille omat väylät ei luulisi olevan vaikea ratkaisu jos tahtoa löytyy. Eihän suksilla liikkuvatkaan halua suksia liukkaan ruuhkaisan kadun reunassa.
Totta turiset.
Nimenomaan, aurattu pururata on parasta mitä persu voi kokea!
Samalla voisi aurata kevyenliikenteen väyliäkin paremmin ja useammin. Poistaisi monta ongelmaa, Winkle Winkle..
Varsinkin, jos on heitetty pihalle.
Mulla on maasturi!
8.05 ,olemme samaa mieltä kirjoittajan kanssa,pururadan käyttöoikeus oltava suksijoille sekä kävelijöille sauvoilla tai ilman,näin asia on nähtävä,kaikkien käyttäjien terveyttä edistäen. Radan kunnossapito molempien lajien harrastusten mukaisesti,toivomme tämän toteutusta yhdessä ilman suunsoittoa ja epäasiallista kommentointia tällä palstalla.
Laki ei kiellä ladulla kävelyä, eikä varsinkaa pururadalla kävelyä.
Totta. Lukutaidottomat persut tekee vain niin.
Ei latu ole pururata.
Kesällä voit kävellä pururadalla.
Pururata on pururata kesällä ja talvella. Laki ei kiellä kävelyä ladulla, eikä varsinkaan pururadalla. Vähemmän Jallua ja Lonkeroa kepuli, niin kyllä se siitä.
Netissä on kansalaisaloite ladulla kävelyn rankaisemiseksi.
Käykää allekirjoittamassa.
Ei tule menemään läpi eduskunnassa.
Ladulla kävely on ihanaa näkee tuttuja.
Persut on hieman yksinkertaisia.
Ja vitut