Kovaa peliä Kalajoella

Anonyymi-ap

Kirveen kanssa riehunut sai tuomion
Mies syyllistyi lokakuussa saman illan aikana useisiin rikoksiin.
Annika Tiitto

Kalajoki

Oulun käräjäoikeudessa käsiteltiin viime viikon torstaina lokakuussa Kalajoella tapahtunutta väkivallantekoa. Lokakuun ensimmäisenä päivänä mies tunkeutui yksityisasuntoon, jossa hän löi asunnossa ollutta miestä retkikirveellä useita kertoja päähän ja ylävartaloon. Mies syyllistyi saman päivän aikana myös useisiin muihin rikoksiin mukaan lukien huumausaineen käyttörikos, törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen ja kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta.

Mies tunkeutui omakotitaloon rikkomalla ulko-oven ikkunalasin ja avaamalla sitä kautta lukon. Mukanaan hänellä oli retkikirves. Taloon tunkeuduttuaan hän löi talossa ollutta miestä retkikirveellä päähän. Väliin tullut mies onnistui kuitenkin estämään henkirikoksen.

Väkivallan kohteeksi joutunut mies sai teossa useita vammoja, joista vakavin oli leikkauksen vaatinut kallonmurtuma.

Yksityisasuntoon tunkeutunut ja useisiin muihin rikoksiin saman illan aikana syyllistynyt Miika Virkkula tuomittiin kolmen vuoden ja kahdeksan kuukauden vankeusrangaistukseen. Tuomion pituuteen vaikuttivat myös aiemmin kesäkuussa 2022 tapahtuneet rikokset: tuolloin Virkkula kuljetti kulkuneuvoa oikeudetta kahteen otteeseen ja syyllistyi myös törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen ajamalla poliisia pakoon 115 kilometrin tuntinopeudella Kalajoen Pohjankyläntiellä, jossa nopeusrajoitus on 30 kilometriä tunnissa. Lisäksi tuomioon vaikutti heinäkuussa 2022 tehty näpistys, jolloin Virkkula anasti olutta K-Market Herkkutorin -myymälästä.

Lokakuun ensimmäisenä päivänä Virkkula syyllistyi tapon yrityksen, törkeän kotirauhan rikkomisen, kulkuneuvon oikeudetta kuljettamisen ja huumausaineen käyttörikoksen lisäksi myös törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen, kun hän ajoi 40 kilometrin tuntinopeusalueella vähintään 120 kilometrin tuntinopeudella törmäten reunakivetyksiin ja liikennemerkkiin. Syyte tapon yrityksessä väliin tulleen miehen törkeästä pahoinpitelystä hylättiin.

Oikeudessa käsiteltiin myös toisen miehen osallisuutta kyseisen päivän tapahtumiin. Tätä toista miestä syytettiin kotirauhan rikkomisesta sekä kahdesta pahoinpitelystä, jotka olisivat kohdistuneet asunnossa olleisiin mieheen ja naiseen. Nämä syytteet kuitenkin hylättiin.

Oikeus kuitenkin katsoi, että mies on syyllistynyt lokakuun ensimmäisenä päivänä huumausaineen käyttörikokseen, liikenneturvallisuuden vaarantamiseen, törkeään rattijuopumukseen ja kulkuneuvon kuljettamiseen oikeudetta. Näistä rikoksista hänet tuomittiin kolmen kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

Kummankaan miehen tuomiot eivät ole vielä lainvoimaisia.
Onko tuo ukko vapaalla vai oottaako tuomion vahvistamista linnassa?

3

2376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivottavasti on kiven sisällä jo nyt. Mikähän tämän toisen sankarin nimi on?

      • Anonyymi

        Semmonen kun lämpötila laskee alle nollan meren poukamassa.


    • Anonyymi

      Olikohan tylsä kirves. Harmi jos oli.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      169
      5893
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      265
      3354
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3324
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2768
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1894
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      29
      1658
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1616
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1487
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1468
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1367
    Aihe