Aika röyhkeetä! Ajaja ON vastuussa eniten.

Anonyymi-ap

10

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toki laittomasti matkustaneillakin joku vastuu on tekemisestään. Tulisi kyseeseen lähinnä, jos olisi käynyt niin, että tämän auton kuski ajaa ihan fiksusti, mutta rekka tuuppaa perään ja kontissa kuollaan. Silloin voisi todeta (täysi-ikäisten) matkustajien itse valinneet riskinsä. Nykyään myös turvavyöttä matkustava aikuinen vastaa itse vyöttömyydestään. Jos taas kuski on kaahaillut päättömästi ja aiheuttanut onnettomuuden, niin hittoako ne kontissa lymyilevät matkustajat asialle voivat. Päinvastoin, jos ja kun kuljettaja on ollut tietoinen turvattomasti matkustavista henkilöistä, olisi hänen pitänyt noudattaa tavallistakin suurempaa varovaisuutta.

      On kyllä niin selkeä tapaus, että tuntuu tuhlaukselta tuollainen oikeudenkäynti.

      • Anonyymi

        Ei kuskin olisi missään nimessä saanut lähteä autolla matkustaja täysin sääntöjen vastaisesti tavaratilassa!! Nollatoleranssi.
        Normaali ihminen ei sallisi tuollaista "jänistä". Siksi kuljettaja on vastuussa eniten.
        Mutta voihan näitä asioita vääntää loputtomiin ja lakimiehet ovat oikein sitä varten.


      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        🍒 ­­­N­­­y­m­f­o­m­­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#177282648

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Kuski oli kylläkin täysin syytön onnettomuuteen, sillä olosuhteet olivat huonot, ja tuo rekka oli väärään aikaan väärässä paikassa.

      • Anonyymi

        Unohdit pyöräilijät.


    • Anonyymi

      >18-vuotiasta miestä syytetään paitsi törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta myös kahdesta törkeästä kuolemantuottamuksesta.<
      --Taas huono aloitus, sillä kuski ei vaarantanut liikenneturvallisuutta, vaan AIHEUTTI TAHALLAAN, jotka oikeat sanat jätetään aina tarkoituksella uutisesta pois.
      Kuskille tulisi paha mieli, jos olisi kerrottu: "aiheutti tahallaan!"
      Ei auttanut liikennesääntöjen tuntemus, jos niitä nyt olikaan. Se, mikä olisi auttanut välttämään tämän kauhen onnettomuuden, olisi ollut kyky ymmärtää ja tietää jotain tilannenopeudesta, oikeasta ajotavasta, jne..
      Kuski ei tajunnut edes sitä, ettei auto ole leikkimisväline.
      Kuski on syyllinen kaikkeen siihen, mitä syyttäjä osoittaa ja mitkä asianhaarat syyttäjä on saanut poliisilta. Mistäpäs se syyttäjä tietäisi kertoa, ellei poliisi olisi antantu hänelle yksityiskohtaista raporttia.
      Järkeä ei ollut tämän yltiöpäisen nuorukaisen nupissa sitten ollenkaan, kun piti lähteä näyttämään. Järkeä ei luonnostaan ollut myös niillä matkustajilla, jotka uhosivat ettei turvavyö ole tarpeen.
      Kyllä pitäisi autokoulun teoria jaksolla näyttää paljon niitä kolareita , mihin johtaa päätön ajotapa ja ruumiita myös.
      Pitää takoa sitä järkeä päähän kammottavailla kolareilla, joissa ruhjoutuneet ruumiit siirretään sinne kuolleitten kylmiöön ja samoin hautajaisista. Pitää saada siis iskostettua nuppiin oikein karmaisemalla tavalla ne turmat ja kuolemat, mitä seuraa kun lähdetään tien päälle hulluttelemaan.
      Tämä ei ollut ensimäinen eikä viimeinenkään kauhutapaus, vaan jatkossa seuraa lisää. Jotain tarttis teherä, eikä vaan revitellä juttuja epäillään ja vaarantamis höystöillä mediaan. Keinoja kyllä on, mutta kun niitä ei haluta ottaa käyttöön. Nytkin pitäisi tämä syyllinen kloppi laittaa pitkäksi aikaa vankityrmään samalla tavalla kuin Venäjällä Aleksei Navalnye, eli ei mitään lempeää kohtelua, vaan pimeään koppiin rottien seuraksi. Takaan ja alleviivaan, että kun nämä pelotteet otettaisiin käyttöön, niin niillä olisi ennalta ehkäisevä vaikutus. Auto takavarikkoon ja ajokieltoa pitkän aikaa, siitä se alkaa...

      • Anonyymi

        Sitä taas takavarikointi ja "karhunkoppia " vähä-älyinen oikeudesta mitään ymmärtämätön revittelijä typeryyttään sydämensä pohjasta esittelee.
        Ei pökelö ymmärrä edes sen vertaa ettei kukaan aiheuta, sen paremmin tahallaan kuin tahattomasti mitään onnettomuutta, vaan kyseessä on se mistä häntä epäillään. Tahallaan aiheuttaminen on vain sinun mielikuvitusta jolla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kansaa. Vaikka mitä tahansa takaat ja alleviivaat, niin kyse on todellisuudessa vain tyhjän pääsi tuottamasta mielenterveytesi vakavaan häiriöön liittyvästä tapahtumasta, jonka jatkuvuudesta kokoajan kärsit.


      • Anonyymi

        KULJETTAJA OLI TÄYSIN SYYTÖN TUOHON TAPAHTUMA KETJUUN. MISTÄ KUSKI OLISI VOINUT ENNAKOIDA TULEVAT TAPAHTUMAT ETUKÄTEEN, JA NÄIN OLLEN VÄLTTÄÄ NE? EI SIIHEN PYSTY KUKAAN. ET EDES SINÄ, VAIKKA KUINKA TÄÄLLÄ PASAAT!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        KULJETTAJA OLI TÄYSIN SYYTÖN TUOHON TAPAHTUMA KETJUUN. MISTÄ KUSKI OLISI VOINUT ENNAKOIDA TULEVAT TAPAHTUMAT ETUKÄTEEN, JA NÄIN OLLEN VÄLTTÄÄ NE? EI SIIHEN PYSTY KUKAAN. ET EDES SINÄ, VAIKKA KUINKA TÄÄLLÄ PASAAT!

        Tieliikennelaissa on nykyään 4 § myötä tullut "Tienkäyttäjän ennakointivelvollisuus".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tieliikennelaissa on nykyään 4 § myötä tullut "Tienkäyttäjän ennakointivelvollisuus".

        Aivan oikein kommentoit. "Tienkäyttäjän ennakointivelvollisuus ja tietysti KYKY !" Tämä isoilla kirjaimilla ja häntä edeltänyt vanha kehno tapansa mukaan puolustelevat rikollista toimintaa, mihin heidät onkin täällä palkattu provosoimaan ja trollaamaan. Aivan uskomatotnta propakandaa, ettei kuski muka voisi ennakoida. Vahinkoja voi nimenomaan välttää hyvin pitkälle ja tässä tapauksessa sen olisi ihan varmasti voinut välttää, mutta kun ei ollut sitä ennakointi kykyä ja puuttui täysin se sielun ja ruumiin yhteispeli. Yhteispelillä se sujuu, oli ennen motto liikenteessä. Kaikkein oksettavinta on väittää, että pelkkä vahinkohan tämä vain oli. Tämmöisillä leväperäisillä kirjoittajan "taidoilla" ei ole paskankaan merkitystä eikä järjen hiventäkään tilannetajuista. Nurkkaan häpeämään ja uudestaa koulunpenkille tuollaiset kirjoittajat.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      163
      3518
    2. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      49
      2607
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      2574
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      14
      2389
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      23
      2233
    6. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      83
      1962
    7. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1918
    8. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1823
    9. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1683
    10. Nyt trollataan ainoastaan maahanmuutosta!

      Unohdetaan hallituksen leikkaukset ja Perussuomalaisten valheet ja nostetaan Perussuomalaiset uudelleen suureksi 💪
      Maailman menoa
      71
      1552
    Aihe