Ennen ei ollut jumalia...

Sitten esivanhemmat löysivät LSD sienet.
17154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

> Ennen ei ollut jumalia...

Todisteet? Käsittämätöntä miten ateistit odottavat ihmisten uskovan kaiken maailman väitteitä ilman mitään perusteita tai todisteita.

Äänestä
  • Raamatun "näkyleivät"!

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Raamatun "näkyleivät"!

    Kuivattua lantamadon lakkia.

    Äänestä

Joo totta. Ei niin pöllöpäisiä juttuja kuin jumalat ole voitu keksiä muuten kuin pöhnässä. Eihän niihin selvinpäin kukaan uskokaan.

Äänestä

Miksiköhän maailmassa on sitten näin paljon ihmisiä jotka uskovat jumalaan? Ovatko he kaikki sekopäisiä, helposti höynäytettfäviä tai muuten liian alttiita uskomaan mitä tahansa moskaa?

Äänestä
  • Jotain vikaa heissä täytyy olla.
    Muuta seliä ei löydy kunnolla.

    Äänestä

  • Jos maailmassa olisi yksi oikea jumala niin tosiaan, suurin osa ihmisistä olisi höynäytettyjä ja sekopäitä uskoessaan siihen väärään jumalaansa. Saman kysymyksen voit esittää ufomiehistä, horoskoopeista ja ennustajista. Ovatko ihmiset sekopäitä ja helposti höynäytettäviä kun uskovat ufomiehiin, horoskooppeihin ja ennustajiin. Joillekin on jopa työnnetty persesondeja ja sitä kautta syötetty ajatuksia näille kontaktihenkilöille. Eivät kai näin todelliset tuntemukset voi olla deluusioita?

    Äänestä

Sienipäisyys on oikeasti se kaiken alkutila. Syy miksi emme näe asioita siten kuin sienipäissämme, johtuu ns. evoluutiosta tai oikeasti luomisesta.

Olemme luoneet itsestämme kuvan tietynlaisena olentona suhteessa ympäristöön. Olemme tavallaan tiivistyneet tiettyyn kontrolloituun muotoon.

Sitten kun emme pidä itseämme luomassamme muotissa, kontriolli häviää ja pääsemme alkutilaan. Psykoosi on paluuta alkutilaan.

Äänestä
  • Valituilla ihmisillä on oikeasti sisällään alieneita, jotka muistuttavat omassa ruumiissaan liskoja. Ihmisen sisällä ne ovat ikään kuin kääriytyneet ihmisen ruumiin sisälle...

    ja nämä alienit ovat asuttaneet planeettaa vuosituhansia odottaessaan tulevaa hirmuhallintoaan, jossa alistavat kaikki ihmiset orjuuteen ja kasvattavat heistä ravintoa itselleen, ylivertaisia kun älyltään ja voimaltaan ovat.

    Äänestä

pappi jeesuksenveri delirium tremensissä näkee jeesuksen 🤣

Äänestä
  • Liskojen yöt ovat juopoille tuttuja ennen kääntymistä uskoon ja raitistumista kemiallisista päihteistä uskontoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Liskojen yöt ovat juopoille tuttuja ennen kääntymistä uskoon ja raitistumista kemiallisista päihteistä uskontoon.

    Siis sanalliset harhat korvaavat liskoihmiset.

    Äänestä

En usko teismin syntyneen huumaavien aineiden käytön tuloksena. On paljon todennäköisempää, että teismi on evoluution tulosta ja pohjautuu animismiin. Tästä olikin hiljattain keskustelua palstalla... tai siis yhden miehen eli nimimerkin Moses_Zuckerkandl julistusta, hän kun ei osaa tai tahdo keskustella. :)

Äänestä
  • Huumaavat kasvit on toinen varhaisempi käyttömuoto luultavasti.
    Silloin nähdään ja kuullaan harhojakin.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Huumaavat kasvit on toinen varhaisempi käyttömuoto luultavasti.
    Silloin nähdään ja kuullaan harhojakin.

    Harhaisuus on mahdollista ilman huumaavia aineita. Etkö tuota tiennyt?

    Äänestä

  • imbecille kirjoitti:

    Harhaisuus on mahdollista ilman huumaavia aineita. Etkö tuota tiennyt?

    Mutta kun on todettu että apinatkin nauttivat huumaavia kasveja tarkoituksellisesti silloin tällöin

    Äänestä

Jeesuskin söi aikoinaan pelkkiä sieniä. Esimerkiksi hiivasientä. Siksi hän jopa kusi viiniä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sitten esivanhemmat löysivät LSD sienet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu