UM Lavrov - Suomi ajautunut EU: n tahtopakkoon!

Anonyymi-ap

Venäjän UM Sergei Lavrov: Suomi tuhosi suhteet Venäjälle, Moskovaan ja Kremliin -osapuilleen noin ilmaistuna ---

[ ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009361791.html -, otsikoituna näin: "Venäjän mukaan Suomen johto tuhosi maiden suhteet – Lavrov vastasi HS:n kysymykseen viiveellä" -HS-toimittajana Jenni Jeskanen. ]

[ ~ https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/70eb68d4-ba4c-4cf1-a490-df0d31baf778 -, otsikoituna näin: "Lavrov väittää HS:lle: Suomi ”tuhosi hetkessä” Venäjän-suhteet – Syyttää Suomea ”sotapsykoosista”" -toimittajana Marikki Nykänen. ]


Lavrov puhuu harmiksemme täyttä asiaa - ja nyt aivan ensimmäiseksi kysymme valtiojohdoltamme kaksi asiaa:

1 - Kerrotteko kansakunnallemme ne todelliset uhkaukset, joita kerrotte | väitätte Kremlin meitä vastaan esittäneen -vaikkapa viimeisen 20 vuoden aikana, jolloin USA kävi omia - useita - hyökkäyssotia kehitysmaihin vuodesta 2001 aina vuoteen 2021 asti.

2 - Kerrotteko aikuisten oikeasti miksi EU-Eurooppaan on kohdistunut suuria vaikeuksia energian, tiettyjen raaka-aineiden kuin sähkönkin suhteen - nyt ei kelpaa manipuloitu syyte Venäjän hyökkäyssodasta! Vihje: Kausaliteetti - syyn ja seurauksen lait. Mitä EU teki ensin - aloitetaan siitä, siis sellaista johon Venäjältä reagoitiin.


Tähän lisäämme ekstra-kysymyksen: "Miten EU reagoi, pakotti ja takavarikoi Yhdysvaltojen omaisuutta, kun se hyökkäili 20 vuoden ajan moniin kaukana oleviin itsenäisiin valtioihin - arvaan kysymyksen olevan hyvin kiusallisen!


--
Vuonna 2014 kirjoitimme [A]

[ ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2014/06/suomea-ei-hyvaksyta-naton-taysjaseneksi.html - [A] ja [B] ] -IJL-ote:


" .. Venäjän pitkäaikainen ulkoministeri Sergei Lavrov vieraili Suomessa –

.. kävi kertomassa meille erinomaisen uutisen, verhotusti. Sergeitä pidetään Venäjän ”andreigromykona” 1] , siksi pitkään itsellistä ja vaikutusvaltaista työtään Lavrov on maailmalla tehnyt, aina vuodesta 2004. Pisin nykyvenäjän ministeri – ylivoimaisesti. Kremlistä kerrotaan, että Venäjän presidentti Vladimir Putin kuuntelee tarkasti Lavrovin mielipiteitä.


--
Lavrov moitti systemaattisesti EU:n muuntuneen, osin USA ohjatun Eurooppa tarpeellisuuden äkkiherätyksen vuoksi

USA oli ja on huomannut, ettei EU:ta saa laskea liian likeisiin suhteisiin Venäjän kanssa

USA on omillaan jäämässä Kiinan jalkoihin ja tarvitsee rinnalleen EU-Euroopan. Yhdessä EU ja USA muodostaisivat maailman suurimman talousliiton, mutta kuinka kauan?


--
UM Lavrov ilmaisi meille selkeästi Venäjän arvostavan hyviä keskinäisiä naapuruussuhteitamme jo pidempään jatkuneina

Mainilan laukauksetkin vuodelta 1939 oli jo aiemmin tunnustettu

Suomi on ollut tavallaan luottopeluri venäläiselle politiikalle, olemme myös mallimaa maksamaan kaasusta, jonka virtausta ei ole koskaan katkaistu – saati sitten sillä uhkailtu. Suomalaiset ovat ymmärtäneet, että laillinen lasku on maksettava ajallaan.


Venäjän presidentti Putin on osaltaan antanut kirkkaasti ymmärtää,

… että hän arvostaa ja kunnioittaa Suomen kansan natomielipidettä 2] ja mahdollista hallituksemme natopäätöstä, joka voi olla myös liittymiselle negatiivinen; ainakin jos kansamme suuren enemmistön mielipidettä kunnioitetaan 3] .. " (Vuodelta 2014)


--
EKSTRA - tältä päivältä:

[ ~ https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009362776.html -, otsikoituna näin:
"HS: Lavrovilta kovia syytöksiä Suomen johdosta
Venäjän ulkoministeriö syyttää Helsingin Sanomissa Suomen johtoa Venäjän ja Suomen suhteiden kariutumisesta."
-IS-toimittajana Heidi Vaalisto. ]

--

Voisimme olla se EU-valtio, johon Venäjä luottaa ja näin haluaa meidän olevan viestinviejiä ja ratkaisuehdotuksien etsijöitä! Mikäli näin – olemme saaneet samalla vahvan signaalin Naton tarpeettomuudesta, ainakin meille.

Erityisen hanakasti odottaisin Lavrovin mielipidettä Niinistön ajatelmasta Eurooppa puolustuksesta. On mahdollista, että TP Sauli Niinistö oivaltaa, että nimenomaan USA on rasite Eurooppa rauhan tiellä; eihän heille tavallaan maanosamme mitenkään kuulu.

USA:n intressi on selkeä, se tarvitsee vahvuutta rinnalleen, koska Kiina kasvaa kaikilla mittareilla maailman suurimmaksi ja maailmanpoliisin sekä lännenmiehen rooliin rakastunut Yhdysvallat ei hevin sotivimmasta kansakunnan tittelistä luovu.


Monien taholta on vihjailtu, että tämä vuosisata on idän vuosisata ja liitto,

… jossa Kiina löytää helposti Venäjän reviirillensä 5], on pelottava EU:lle ja USA:lle. Tämä kehitys on lännenmiesten mukaan tuhottava alkuunsa, siksi tuntuukin ihmeelliseltä, että USA:n puoliksi pakottamana EU taipuu venäjäpakotteisiin – esimerkiksi keskeyttämällä kaasuputken rakentamisen EU- Bulgarian kautta Italiaan.

…
Nyt Suomelle tarjottu neuvottelu- ja välitystehtävä vihjeenä odottaa päämiestemme oivallusta niiden mahdollisuuksista. Tässä voisimme kääntyä suoraan Saksan puoleen, jossa Venäjä ymmärtäjiä on ”schröderiläisissä” 6] piireissä – meillä tätä Saksan ja Venäjän likeisyyttä ajoi aikanaan Paavo Lipponen, joka muuten nosti Suomen suosta 1990 – luvun puolivälin jälkeen.

17

409

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persuuputinit voi mennä nuoleen pyhän Putinin kaljua!! Putte kyllä pistää teiät erikoisoperaatioon Ukrainaan!! Slava Suomi ja Ukraina!!

      • Anonyymi

        Slava sekaantumattomuus ja sotkeutumattomuus muiden itsenäisten omiin asioihin. Hoidetaan ensin omamme kuntoon!


      • Anonyymi

        Olisiko foorumilla jokin opastuskurssi kommentointiin?


      • Anonyymi

        Slava Suomen irtiotolle Nato-kierteestä.


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        😋 ­­N­­y­­m­­f­­­o­­­m­­a­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17730640h

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Lavrov on eräs älykkäimmistä merkittävien valtioiden ulkoministereistä.

      • Anonyymi

        Todella paha arviointivirhe. Tuollaiseen pystyy vain uskollinen putleristi.
        Lavrov kannattaa naapurimaan tuhoamista.
        Ei onnistu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todella paha arviointivirhe. Tuollaiseen pystyy vain uskollinen putleristi.
        Lavrov kannattaa naapurimaan tuhoamista.
        Ei onnistu.

        Missä ja milloin on näin kertonut, tarkennatko? Vaikka todistelinkein?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Missä ja milloin on näin kertonut, tarkennatko? Vaikka todistelinkein?

        Todista,ettei ole uhonnut.
        Lavrov kannattaa Ukrainan tuhoamista,miksei myös Suomen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todista,ettei ole uhonnut.
        Lavrov kannattaa Ukrainan tuhoamista,miksei myös Suomen?

        Ei löydy mitään, mutta löydätkö sinä väitteellesi tukea?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei löydy mitään, mutta löydätkö sinä väitteellesi tukea?

        Ei löytänyt. Miksi kommentoida, jos ei ole mitään sanottavaa?


    • Anonyymi

      Luoma ei taaskaan yllätä. Hän näkee asiat täysin Venäjän näkökulmasta ja yhtyy tässäkin maailmalla tunnetun valehtelijan käsityksiin. Hän toivoo luonnollisesti Suomen lopettavan osallistumisen pakotteisiin ja jatkavan kauppasuhteita Venäjän kanssa jo talouden vuoksi, ei pelkästään aatteen vuoksi. Täten Suomi poikkeaisi EU:n linjasta ja Luoman toivon mukaan joutuisi sen hylkimäksi ja olisi tällöin luonnollista sen turvautuvan Venäjään. Tämä toiminta olisi sama kuin jos lakon aikana rikkuri menee töihin koska hänen täytyy ansaita rahaa perheen elättämiseksi. XXX

    • Anonyymi

      Lavrovin lausunnot ovat sangen kiusallinen tapaus Suomen valtiojohdolle, jossa elää joukko- ja sotapsykoosi osin suomalaisen mediapropagandan kiihkeyden vuoksi.

      • Anonyymi

        Kylläpäs EU vastaisia harmittaa kun tuo Venäjän imperialistinen sota menee huonosti.

        ;P


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kylläpäs EU vastaisia harmittaa kun tuo Venäjän imperialistinen sota menee huonosti.

        ;P

        Odotellaan kiihkotta slaavisodan vuosipäivää!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Odotellaan kiihkotta slaavisodan vuosipäivää!

        Luoma puhuu slaavisodasta ja on ehdottanutkin että se on heidän keskinäinen välienselvittely ja ulkopuolisten tulisi pysyä siitä poissa aseapuineen jne. Siis jälleen yksi monista Luoman neuvoista joilla olisi tuhoisa seuraus syyttömille. Lavrovin lausunnoille me haistatamme pitkät ja sinullehan ne eivät ole ollenkaan kiusalliset ja toivoa herättävät.XXX


      • Anonyymi

        Ei laisinkaan kiusallista sillä Lavrov on narkomaaninatsi joka herää joka aamu uudelleen ja uudelleen uuteen Neuvostoliittoon. Mitäs venäläiset tähän tuumaavat ? Onko Neuvostoliitto parasta mihinkä venäläiset kykenevät ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2164
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      75
      1291
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      938
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      727
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      656
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      642
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      577
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      573
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      539
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      122
      478
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      76
      473
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      457
    19. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      444
    20. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    Aihe