UM Lavrov - Suomi ajautunut EU: n tahtopakkoon!

Anonyymi-ap

Venäjän UM Sergei Lavrov: Suomi tuhosi suhteet Venäjälle, Moskovaan ja Kremliin -osapuilleen noin ilmaistuna ---

[ ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009361791.html -, otsikoituna näin: "Venäjän mukaan Suomen johto tuhosi maiden suhteet – Lavrov vastasi HS:n kysymykseen viiveellä" -HS-toimittajana Jenni Jeskanen. ]

[ ~ https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/70eb68d4-ba4c-4cf1-a490-df0d31baf778 -, otsikoituna näin: "Lavrov väittää HS:lle: Suomi ”tuhosi hetkessä” Venäjän-suhteet – Syyttää Suomea ”sotapsykoosista”" -toimittajana Marikki Nykänen. ]


Lavrov puhuu harmiksemme täyttä asiaa - ja nyt aivan ensimmäiseksi kysymme valtiojohdoltamme kaksi asiaa:

1 - Kerrotteko kansakunnallemme ne todelliset uhkaukset, joita kerrotte | väitätte Kremlin meitä vastaan esittäneen -vaikkapa viimeisen 20 vuoden aikana, jolloin USA kävi omia - useita - hyökkäyssotia kehitysmaihin vuodesta 2001 aina vuoteen 2021 asti.

2 - Kerrotteko aikuisten oikeasti miksi EU-Eurooppaan on kohdistunut suuria vaikeuksia energian, tiettyjen raaka-aineiden kuin sähkönkin suhteen - nyt ei kelpaa manipuloitu syyte Venäjän hyökkäyssodasta! Vihje: Kausaliteetti - syyn ja seurauksen lait. Mitä EU teki ensin - aloitetaan siitä, siis sellaista johon Venäjältä reagoitiin.


Tähän lisäämme ekstra-kysymyksen: "Miten EU reagoi, pakotti ja takavarikoi Yhdysvaltojen omaisuutta, kun se hyökkäili 20 vuoden ajan moniin kaukana oleviin itsenäisiin valtioihin - arvaan kysymyksen olevan hyvin kiusallisen!


--
Vuonna 2014 kirjoitimme [A]

[ ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2014/06/suomea-ei-hyvaksyta-naton-taysjaseneksi.html - [A] ja [B] ] -IJL-ote:


" .. Venäjän pitkäaikainen ulkoministeri Sergei Lavrov vieraili Suomessa –

.. kävi kertomassa meille erinomaisen uutisen, verhotusti. Sergeitä pidetään Venäjän ”andreigromykona” 1] , siksi pitkään itsellistä ja vaikutusvaltaista työtään Lavrov on maailmalla tehnyt, aina vuodesta 2004. Pisin nykyvenäjän ministeri – ylivoimaisesti. Kremlistä kerrotaan, että Venäjän presidentti Vladimir Putin kuuntelee tarkasti Lavrovin mielipiteitä.


--
Lavrov moitti systemaattisesti EU:n muuntuneen, osin USA ohjatun Eurooppa tarpeellisuuden äkkiherätyksen vuoksi

USA oli ja on huomannut, ettei EU:ta saa laskea liian likeisiin suhteisiin Venäjän kanssa

USA on omillaan jäämässä Kiinan jalkoihin ja tarvitsee rinnalleen EU-Euroopan. Yhdessä EU ja USA muodostaisivat maailman suurimman talousliiton, mutta kuinka kauan?


--
UM Lavrov ilmaisi meille selkeästi Venäjän arvostavan hyviä keskinäisiä naapuruussuhteitamme jo pidempään jatkuneina

Mainilan laukauksetkin vuodelta 1939 oli jo aiemmin tunnustettu

Suomi on ollut tavallaan luottopeluri venäläiselle politiikalle, olemme myös mallimaa maksamaan kaasusta, jonka virtausta ei ole koskaan katkaistu – saati sitten sillä uhkailtu. Suomalaiset ovat ymmärtäneet, että laillinen lasku on maksettava ajallaan.


Venäjän presidentti Putin on osaltaan antanut kirkkaasti ymmärtää,

… että hän arvostaa ja kunnioittaa Suomen kansan natomielipidettä 2] ja mahdollista hallituksemme natopäätöstä, joka voi olla myös liittymiselle negatiivinen; ainakin jos kansamme suuren enemmistön mielipidettä kunnioitetaan 3] .. " (Vuodelta 2014)


--
EKSTRA - tältä päivältä:

[ ~ https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009362776.html -, otsikoituna näin:
"HS: Lavrovilta kovia syytöksiä Suomen johdosta
Venäjän ulkoministeriö syyttää Helsingin Sanomissa Suomen johtoa Venäjän ja Suomen suhteiden kariutumisesta."
-IS-toimittajana Heidi Vaalisto. ]

--

Voisimme olla se EU-valtio, johon Venäjä luottaa ja näin haluaa meidän olevan viestinviejiä ja ratkaisuehdotuksien etsijöitä! Mikäli näin – olemme saaneet samalla vahvan signaalin Naton tarpeettomuudesta, ainakin meille.

Erityisen hanakasti odottaisin Lavrovin mielipidettä Niinistön ajatelmasta Eurooppa puolustuksesta. On mahdollista, että TP Sauli Niinistö oivaltaa, että nimenomaan USA on rasite Eurooppa rauhan tiellä; eihän heille tavallaan maanosamme mitenkään kuulu.

USA:n intressi on selkeä, se tarvitsee vahvuutta rinnalleen, koska Kiina kasvaa kaikilla mittareilla maailman suurimmaksi ja maailmanpoliisin sekä lännenmiehen rooliin rakastunut Yhdysvallat ei hevin sotivimmasta kansakunnan tittelistä luovu.


Monien taholta on vihjailtu, että tämä vuosisata on idän vuosisata ja liitto,

… jossa Kiina löytää helposti Venäjän reviirillensä 5], on pelottava EU:lle ja USA:lle. Tämä kehitys on lännenmiesten mukaan tuhottava alkuunsa, siksi tuntuukin ihmeelliseltä, että USA:n puoliksi pakottamana EU taipuu venäjäpakotteisiin – esimerkiksi keskeyttämällä kaasuputken rakentamisen EU- Bulgarian kautta Italiaan.


Nyt Suomelle tarjottu neuvottelu- ja välitystehtävä vihjeenä odottaa päämiestemme oivallusta niiden mahdollisuuksista. Tässä voisimme kääntyä suoraan Saksan puoleen, jossa Venäjä ymmärtäjiä on ”schröderiläisissä” 6] piireissä – meillä tätä Saksan ja Venäjän likeisyyttä ajoi aikanaan Paavo Lipponen, joka muuten nosti Suomen suosta 1990 – luvun puolivälin jälkeen.

17

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persuuputinit voi mennä nuoleen pyhän Putinin kaljua!! Putte kyllä pistää teiät erikoisoperaatioon Ukrainaan!! Slava Suomi ja Ukraina!!

      • Anonyymi

        Slava sekaantumattomuus ja sotkeutumattomuus muiden itsenäisten omiin asioihin. Hoidetaan ensin omamme kuntoon!


      • Anonyymi

        Olisiko foorumilla jokin opastuskurssi kommentointiin?


      • Anonyymi

        Slava Suomen irtiotolle Nato-kierteestä.


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        😋 ­­N­­y­­m­­f­­­o­­­m­­a­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17730640h

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Lavrov on eräs älykkäimmistä merkittävien valtioiden ulkoministereistä.

      • Anonyymi

        Todella paha arviointivirhe. Tuollaiseen pystyy vain uskollinen putleristi.
        Lavrov kannattaa naapurimaan tuhoamista.
        Ei onnistu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todella paha arviointivirhe. Tuollaiseen pystyy vain uskollinen putleristi.
        Lavrov kannattaa naapurimaan tuhoamista.
        Ei onnistu.

        Missä ja milloin on näin kertonut, tarkennatko? Vaikka todistelinkein?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Missä ja milloin on näin kertonut, tarkennatko? Vaikka todistelinkein?

        Todista,ettei ole uhonnut.
        Lavrov kannattaa Ukrainan tuhoamista,miksei myös Suomen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todista,ettei ole uhonnut.
        Lavrov kannattaa Ukrainan tuhoamista,miksei myös Suomen?

        Ei löydy mitään, mutta löydätkö sinä väitteellesi tukea?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei löydy mitään, mutta löydätkö sinä väitteellesi tukea?

        Ei löytänyt. Miksi kommentoida, jos ei ole mitään sanottavaa?


    • Anonyymi

      Luoma ei taaskaan yllätä. Hän näkee asiat täysin Venäjän näkökulmasta ja yhtyy tässäkin maailmalla tunnetun valehtelijan käsityksiin. Hän toivoo luonnollisesti Suomen lopettavan osallistumisen pakotteisiin ja jatkavan kauppasuhteita Venäjän kanssa jo talouden vuoksi, ei pelkästään aatteen vuoksi. Täten Suomi poikkeaisi EU:n linjasta ja Luoman toivon mukaan joutuisi sen hylkimäksi ja olisi tällöin luonnollista sen turvautuvan Venäjään. Tämä toiminta olisi sama kuin jos lakon aikana rikkuri menee töihin koska hänen täytyy ansaita rahaa perheen elättämiseksi. XXX

    • Anonyymi

      Lavrovin lausunnot ovat sangen kiusallinen tapaus Suomen valtiojohdolle, jossa elää joukko- ja sotapsykoosi osin suomalaisen mediapropagandan kiihkeyden vuoksi.

      • Anonyymi

        Kylläpäs EU vastaisia harmittaa kun tuo Venäjän imperialistinen sota menee huonosti.

        ;P


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kylläpäs EU vastaisia harmittaa kun tuo Venäjän imperialistinen sota menee huonosti.

        ;P

        Odotellaan kiihkotta slaavisodan vuosipäivää!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Odotellaan kiihkotta slaavisodan vuosipäivää!

        Luoma puhuu slaavisodasta ja on ehdottanutkin että se on heidän keskinäinen välienselvittely ja ulkopuolisten tulisi pysyä siitä poissa aseapuineen jne. Siis jälleen yksi monista Luoman neuvoista joilla olisi tuhoisa seuraus syyttömille. Lavrovin lausunnoille me haistatamme pitkät ja sinullehan ne eivät ole ollenkaan kiusalliset ja toivoa herättävät.XXX


      • Anonyymi

        Ei laisinkaan kiusallista sillä Lavrov on narkomaaninatsi joka herää joka aamu uudelleen ja uudelleen uuteen Neuvostoliittoon. Mitäs venäläiset tähän tuumaavat ? Onko Neuvostoliitto parasta mihinkä venäläiset kykenevät ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      137
      3264
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      71
      2880
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      36
      2259
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      111
      2180
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      132
      2033
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      1991
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1396
    8. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1205
    9. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      1014
    10. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      120
      959
    Aihe