Pyrkyripapin loppukiri

Arvomaailma horjuu….. ei jouda kirkkoherra enää hoitamaan seurakunnan tehtäviä vaan näkyy laittavan jonkun hurvattoman pitämään tulevan sunnuntain saarnan. Aiemmin kirkollisissa ilmoitettiin rouva kirkkoherran olevan palveluvuorossa.
7251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olisko niin, että pitää tehdä vaalityötä. Sehän on tietysti niin, että kirkkoherrahan se seurakunnassa päättää miten kenenkin työt järjestellään.

Äänestä
  • kyllä seurakunnasta löytyy isompikin viskaali kuin kirkkoherra,se on muuten seurakunnan jäsen joka maksaa palkan verojen muodossa pastorillekin,

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    kyllä seurakunnasta löytyy isompikin viskaali kuin kirkkoherra,se on muuten seurakunnan jäsen joka maksaa palkan verojen muodossa pastorillekin,

    Mut kyllä se kirkkoherra sielä määräilee kuka niitä töitä tekkee.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mut kyllä se kirkkoherra sielä määräilee kuka niitä töitä tekkee.

    kuka määrää töitätehdään,ei kukaan,pihaalueet hautausmaan alueet erittäin huonosti ovat hoidettuja kesäisin,onneksi lumipeitti,lumityötkin ovat huonostihoidettuja,

    Äänestä

Kyllä Eija tekisi nyt viisaasti kun ottasi palkatonta virkavapaata siihen saakka, kun vaalit on käyty. Ei tarttisi vastustajien kirjotella ja miettiä, että tekkeekö se nyt vaalityötä vai virkatyötään. Olisi selvintä myös puolueen kannalta.

Äänestä
  • Joo, eikä jää roikkumaan neljäksi vuodeksi seurakuntaan, jos sattuisi pääsemään eduskuntaan. Tässä kaupungissa niitä ”roikkujia” piisaa eri tehtävistä😟

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Joo, eikä jää roikkumaan neljäksi vuodeksi seurakuntaan, jos sattuisi pääsemään eduskuntaan. Tässä kaupungissa niitä ”roikkujia” piisaa eri tehtävistä😟

    seurakunnalla on muitakin jotka ei viihti tehdä töitä on huomattu aika läheltä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Arvomaailma horjuu….. ei jouda kirkkoherra enää hoitamaan seurakunnan tehtäviä vaan näkyy laittavan jonkun hurvattoman pitämään tulevan sunnuntain saarnan. Aiemmin kirkollisissa ilmoitettiin rouva kirkkoherran olevan palveluvuorossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu