Hei!
Jos toimin lainan yhteishakijana/rinnakkaishakijana, tarkoittaako tämä samaa, jos olisin lainan takaajana?
Kaipaisin kokemuksia yhteishakijana/rinnakkaishakijana olemisesta?
Tuleeko lainaraha vain toisen tilille? Entä maksavatko molemmat yhdessä lainaa pois molempien tililtä, vai ainoastaa toisen?
Tämä lainan olisi tulossa perheenjäsenelleni, eli itse en tätä käyttäisi edes.
Lainan yhteishakija/rinnakkaishakija
7
497
Vastaukset
- Anonyymi
Entä vaikuttaako se minun tukiini mitenkään, kerran en sitä itse edes käytä? Haluaisin auttaa perheenjäsentäni ottamaan lainaa, mutta en haluaisi että omat asiani menisivät pieleen 😅
- Anonyymi
Yhteishakija hakee ja maksaa lainan yhdessä "varsinaisen" hakijan kanssa. Ja on myös vastuussa lainan maksusta ilman eri muodollisuuksia (vrt. takaaja).
Ei siis mitään järkeä, ellei teillä ole täydellinen yhteistalous ja jos et ole valmis maksamaan koko lainaa omasta pussistasi.
https://www.rahalaitos.fi/yhteishakija- Anonyymi
juuri noin ja MUISTA, että älä lähe tuollaiseen leikkiin jos, jos et ole valmis maksamaan koko lainaa omasta pussistasi ihan vaan vaikket saa siitä pennin jeniä.
MIksi edes tuollaiseen pitäisi lähteä vaan auttaakseen toista ? anna sen ite hakea vaan tarvitsemansa laina. on niitä paikkoja mistä se saa ja jos ei saa, niin ett tietenkään lähe yhdessä hakeekkaan. Niin moni nuori sortuu kun auttaa kaveria ja lopulta joutuu maksumieheksi/naiseksi/muun sukupuoliseksi/vihreäksi/akku-auton käyttäjäksi/uunoksi - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
juuri noin ja MUISTA, että älä lähe tuollaiseen leikkiin jos, jos et ole valmis maksamaan koko lainaa omasta pussistasi ihan vaan vaikket saa siitä pennin jeniä.
MIksi edes tuollaiseen pitäisi lähteä vaan auttaakseen toista ? anna sen ite hakea vaan tarvitsemansa laina. on niitä paikkoja mistä se saa ja jos ei saa, niin ett tietenkään lähe yhdessä hakeekkaan. Niin moni nuori sortuu kun auttaa kaveria ja lopulta joutuu maksumieheksi/naiseksi/muun sukupuoliseksi/vihreäksi/akku-auton käyttäjäksi/uunoksiLaina olisi tulossa sisarelleni. Hän ei yksin saa lainaa edes pikavippi paikoista.. summa olisi vain 2000-3500e.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laina olisi tulossa sisarelleni. Hän ei yksin saa lainaa edes pikavippi paikoista.. summa olisi vain 2000-3500e.
Tuon lainan saaminenhan ei auta häntä millään tavalla. Se ainoastaan saa teidät molemmat kuseen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laina olisi tulossa sisarelleni. Hän ei yksin saa lainaa edes pikavippi paikoista.. summa olisi vain 2000-3500e.
Jos saat tukia, et välttämättä kelpaa lainafirmalle yhteishakijaksi, takaajaksi etkä lainansaajaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512