Saan tällä hetkellä täyden asumistuen, tulot kuitenkin muuttuu nyt niin että ensikuussa on tuloja yli 2000e...jos laitan tarkistuspyynnön 1.3 niin peritäänkö tuki takaisin? Virallista tietoa tulon määrästä ei juuri nyt ole, tulee ehkä vasta ensi kuun puolella.
"Ruokakunnan tulot muuttuvat 1.2., Kela tarkistaa tuen 1.3. alkaen."
https://www.kela.fi/milloin-asumistuki-taytyy-tarkistaa#esimerkki-ruokakunnan-tulot-muuttuvat
Asumistuen tarkistus?
9
2036
Vastaukset
- Anonyymi
No eikö tossa esimerkissä nyt seiso, että jos tulot nousee 1.2, tuki tarkistetaan 1. 3. Tuon mukaan liika maksua ei pitäis tulla. Kannattaa kyllä tehä tarkistushakemus pikimmiten, niin ehtii käsittelyyn ennen maaliskuun maksua. Jos ei olekaan enää oikeus tulojen vuoksi täyteen tukeen 1. 3, ja tuki jo ehditään maksaa täysi määräisenä ennen tarkistushakemuksen käsittelyä, voidaan maaliskuulta liikaa maksettua tukea periä takaisin..
- Anonyymi
Aivan..no ilmoitan tulot 1.3 ja varaudun kuitenkin takaisinmaksuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan..no ilmoitan tulot 1.3 ja varaudun kuitenkin takaisinmaksuun.
Tällai kannattaa toimia, oikeastaan aina. Tälläkin kertaa, jos on oikein virkaintonen virkailija, ei suostu käsitteleen koko asiaa ennen kuin on palkkatodistus. Tämmöstä se vaan joskus, että vaikka olis noin päin, että tuki laskisi, niin pitää olla viimeisen päälle varmistettua!
Osa virkailijoista ei tuskin edes osaa oikein hommaansa ja ymmärrä soveltamisohjeita.
lajijasuris - Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17732340O
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Virkanilkkien perseilyyn on aina syytä varautua. Jos päätös on vaikka laillinenkin niin voivat viivytellä sen tekemistä ja sitten vielä toimeenpanoa. Voivat siksi koska virkavastuu ei käytännössä toimi ollenkaan ainakaan Kelassa.
Vallan väärinkäyttöön liittyy usein myös korruptiota. Korruptioon kuuluu olennaisesti puuttumattomuus ja seuraamuksettomuus. Julkisia tietoja salataan, kieltäydytään eturistiriitojen arvioinnista ja valvonnasta.
Surullista on katsoa kun laillisuusvalvojakin nuolee virkanilkkien persausta
https://onnellinen-maa.webnode.fi/ - Anonyymi
Vaihdoin jo omistusasunnosta vuokralle. Saan täyden asumistuen, koska omistusasuntoni on vuokrattu yhtiövastikkeen ja rahoitusvastikkeen hinnalla, vuokratuottoa ei ole. Vuokralaiset maksavat seiniä minulle vielä 15 vuotta.
Huvittavinta on, kun vuokralaiset ovat kelantuilla. Vuokratakuulappu tuli sossusta.
Älytöntä sähläystä hallitukselta.
Eikös tuokin ole tuottamaton omaisuus? Asuntoa ei saa myytyä. Naapurissa on ollu useita vuosia vastaavia asuntoja myynnissä, kaupaksi eivät mene- Anonyymi
Ei ole tuottamaton omaisuus. Itselläkin osakkeita, joista ei tule osinkoa, eikä arvokaan ole noussut. Kaikki sijoitusvarallisuus kuitenkin lasketaan tuottavaksi omaisuudeksi.
- Anonyymi
No, sitten ei ole muuta vaihtoehtoa kuin toimeentulotuki. Työmarkkinatuki ei riitä edes vuokran maksuun.
Mitähän seuraamuksia nuo hallituksen päättömät leikkaukset saavat aikaan? Ei ole järjellä ajateltu- Anonyymi
Työmarkkinatuki , toimeentulotuki , asumistuki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849