Siskolla ongelmia alkoholin kanssa ja kiristää sukulaiset hiljaiseksi

Anonyymi-ap

Juominen lähtenyt käsistä . Alaikäinen lapsi ja käy töissä mutta juo parhaimmillaan kolmesti viikossa.
Hänen tyttärensä on huolestuneet ja itsekin olen. Nyt on alkanut sattua onnettomuuksia kännissä ja selvästi ei tunnista ongelmaansa .
Nyt alkanut kiristää välien katkaisimisella jos kerron hänen nuorimmalle tytölle ( 25v) alkoholin käytöstään. Sanoi mulle myös puhelimessa että tarvittaessa katkaisee välit myös tyttäreensä, joka on ottautunut aika topakasti asiaan.
Sisko ei halua että asia otetaan puheeksi ja yrittää nyt selvästi kiristää minut ja lapsensa hiljaiseksi.
En kyllä hiljene tuon uhkauksen takia. Katkaiskoon välit jos niikseen tulee.
Eilen oli jo selvästi paniikissa kun tyttärensä suunnittelee väliintuloa. Jotain pitää tehdä.

Sehän on aika yleistä ettei alkoholisti myönnä ongelmaansa. Sisko vetoaa siihen että työt onnistuu ja siksi ei ole ongelmaa.

Parin viikon päästä on siskolla synttärit ja järjestää ryyppäjäiset illalla. Tottakai. Kännit hän pitää vetää kun täyttää täysiä kymmeniä.... Tyttönsä ilmoittanut eilen että syntymäpäivien jälkeen laitetaan stoppi siskon juomiselle.

Eihän tuo tervettä ole että mielummin katkaisee välit perheeseensä kuin kohtaa ongelmansa .

1

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Antaa katkaista välit, muut pääsee helpommalla. Kukaan ei voi juoppoa auttaa, sillä juoppo osaa kyykyttää muita ja itse tämän kokeneena, jätin juopon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11471
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      356
      7833
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      87
      2654
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      95
      2185
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      140
      2056
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1611
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1251
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1054
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      898
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe