Nettopalkka

Anonyymi-ap

Mistä johtuu, että vaikka bruttopalkka nousee muutamia satasia niin käteenjäävä nettopalkka on sama kuin ennen palkankorotusta. Onko tämä verotuksen tarkoitus, ettö nettopalkka ei nouse, vaikka bruttopalkka kasvaa? Miten paljon pitäisi saada palkankorotusta, että käteenjäävä nettopalkka olisi suyrempi?

4

179

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No kun rahaa pitää saada niille elätettäville, eli sosialitukien varassa eläville.
      He kun haluavat saman elintason kuin sulla joka käy töissä.
      Sen takia on luotu verotussysteemi että mitä enemmän tienaat sitä enemmän maksat.
      Jos tienaat miljoonan vuodessa niin saat tukea sosialiloisia 600 000€ lla.
      Kaikkien etu olisi saada verot alas jolloin nettopalkat kasvaisivat.

    • Anonyymi

      Se ei onnistu tässä valtiossa että työ tuloilla pystyisi elämään kunnolla ilman jatkuvaa kärsimystä.

      • Anonyymi

        Kyllä onnistuu.
        Se että moni on mitoittanut oman elintasonsa 12 tunnin työtä vastaavaksi mutta haluavat tehdä vain 6 tuntia töitä.
        Jotain pitäisi tehdä joko madaltaa elintasoa tai tehdä pitempää päivää.

        Itse yrittäjänä tai no lopettelevana yrittäjänä olen painanut 60 tuntisia viikkoja.
        Elintason olen pitänyt maltillisena (esim. auto on ollut halpa ja ne on ajettu aina romuttamokuntoon asti).
        Tavoitteeni oli jäädä pois työelämästä ennen eläkeikää.
        Tavoitteesta jouduin liisimään muutaman vuoden mutta nyt olen harjoitellut jo ½ vuotta joutenoloa.

        Kun ensin rakennetaan elintaso ja sitten yritetään pienellä työmäärällä saada yhtälö toteutumaan niin jokainen ymmärtää ettei se onnistu.


    • Anonyymi

      Tuollaista tilannetta ei tule, että brutto nousee selvästi, mutta netto ei. Todennäköisesti n. puolet brutosta nousee netto. Riippuen tuloista vähän alle tai vähän yli. Ellet sitten menetä tukia töissä käymällä.

      Itse palkkatöissä ja koen pärjääväni ihan ansioni mukaan. Koko maailmaa ei voi ostaa, mutta ei tarvitse huoltoasemalla tai ruokakaupassa laskea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      72
      4969
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      116
      4689
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      80
      4163
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      101
      4087
    5. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      3
      3158
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      122
      3094
    7. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2828
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      28
      2767
    9. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2742
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      40
      2733
    Aihe