Nettopalkka

Anonyymi-ap

Mistä johtuu, että vaikka bruttopalkka nousee muutamia satasia niin käteenjäävä nettopalkka on sama kuin ennen palkankorotusta. Onko tämä verotuksen tarkoitus, ettö nettopalkka ei nouse, vaikka bruttopalkka kasvaa? Miten paljon pitäisi saada palkankorotusta, että käteenjäävä nettopalkka olisi suyrempi?

4

183

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No kun rahaa pitää saada niille elätettäville, eli sosialitukien varassa eläville.
      He kun haluavat saman elintason kuin sulla joka käy töissä.
      Sen takia on luotu verotussysteemi että mitä enemmän tienaat sitä enemmän maksat.
      Jos tienaat miljoonan vuodessa niin saat tukea sosialiloisia 600 000€ lla.
      Kaikkien etu olisi saada verot alas jolloin nettopalkat kasvaisivat.

    • Anonyymi

      Se ei onnistu tässä valtiossa että työ tuloilla pystyisi elämään kunnolla ilman jatkuvaa kärsimystä.

      • Anonyymi

        Kyllä onnistuu.
        Se että moni on mitoittanut oman elintasonsa 12 tunnin työtä vastaavaksi mutta haluavat tehdä vain 6 tuntia töitä.
        Jotain pitäisi tehdä joko madaltaa elintasoa tai tehdä pitempää päivää.

        Itse yrittäjänä tai no lopettelevana yrittäjänä olen painanut 60 tuntisia viikkoja.
        Elintason olen pitänyt maltillisena (esim. auto on ollut halpa ja ne on ajettu aina romuttamokuntoon asti).
        Tavoitteeni oli jäädä pois työelämästä ennen eläkeikää.
        Tavoitteesta jouduin liisimään muutaman vuoden mutta nyt olen harjoitellut jo ½ vuotta joutenoloa.

        Kun ensin rakennetaan elintaso ja sitten yritetään pienellä työmäärällä saada yhtälö toteutumaan niin jokainen ymmärtää ettei se onnistu.


    • Anonyymi

      Tuollaista tilannetta ei tule, että brutto nousee selvästi, mutta netto ei. Todennäköisesti n. puolet brutosta nousee netto. Riippuen tuloista vähän alle tai vähän yli. Ellet sitten menetä tukia töissä käymällä.

      Itse palkkatöissä ja koen pärjääväni ihan ansioni mukaan. Koko maailmaa ei voi ostaa, mutta ei tarvitse huoltoasemalla tai ruokakaupassa laskea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1612
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1611
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe