Pankkin soitettaessa, joko robotti tai puhelulla läpi päästyään, pankkineuvoja pyytää naputtelemaan asiakasnumeron ja tunnusluvun (muistaakseni # ensin), kertoen sen tapahtuvan turvatulla yhteydellä, serverillä.
Mutta mutta, vaikka itse yhteys olisi turvasuojattu, niin päätelaite Androinhan ei sitä ole, eli eikös puhelimen käyttis joka tapauksessa tunnista kaikki ruudulle naputtelut numerot ja kirjaimet, eli hyvin arkaluontoinen tieto voisi vuotaa (?).
Soitto pankkiin, tunnistautumisen tietoturva?
6
171
Vastaukset
- Anonyymi
Voihan se tunnistaa jos luuriin on eksynyt joku matonen, mutta jos käytätä mobiilipankkia sillä luurillas niin yhtälailla tunnistaa näppäilyt.
- Anonyymi
Eikös kaikissa pankeissa ole toisiaan vastaava tunnistatutuminen puhelimessa, eli robotii pyytää # näppäyksen ja sitten tunnukset?
Miten Nordeaan soitettaessa tunnistaudutaan?- Anonyymi
"Miten Nordeaan soitettaessa tunnistaudutaan?"
Itselläni on Nordean tunnuslukulaite, joka on hieman luottokorttia muistuttava laite kooltaan, joten näppäilen vain sitä, enkä näin ollen ole missään tekemisissä älypuhelin- tai tietokonetoimintojen kanssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Miten Nordeaan soitettaessa tunnistaudutaan?"
Itselläni on Nordean tunnuslukulaite, joka on hieman luottokorttia muistuttava laite kooltaan, joten näppäilen vain sitä, enkä näin ollen ole missään tekemisissä älypuhelin- tai tietokonetoimintojen kanssa.Mistä tekemisestä tuossa nyt kerrotaan?
Kuitenkin nyt oli nettiasioinnin sijaan kyse tilanteesta kun on tarve soittaa Nordeaan, eli miten silloin tunnistaudutaan.
Toisaalta, pankkitilillesi netissä t-lukulaitteen avulla mennäksesi tavitset tietokoneen, jonka tulee olla tietoturvaltaan hyvässä kuosissa, samoin reititin ja selain, kaikki päivitettynä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä tekemisestä tuossa nyt kerrotaan?
Kuitenkin nyt oli nettiasioinnin sijaan kyse tilanteesta kun on tarve soittaa Nordeaan, eli miten silloin tunnistaudutaan.
Toisaalta, pankkitilillesi netissä t-lukulaitteen avulla mennäksesi tavitset tietokoneen, jonka tulee olla tietoturvaltaan hyvässä kuosissa, samoin reititin ja selain, kaikki päivitettynä." kun on tarve soittaa Nordeaan, eli miten silloin tunnistaudutaan."
Näppäillään tunnuslukulaitetta puhelimesta tulevien ohjeiden mukaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" kun on tarve soittaa Nordeaan, eli miten silloin tunnistaudutaan."
Näppäillään tunnuslukulaitetta puhelimesta tulevien ohjeiden mukaan."Näppäillään tunnuslukulaitetta puhelimesta tulevien ohjeiden mukaan."
Mutta eikös aivan aluksi tule näppäillä se kiinteä asikasnumero, loput ovatkin sitten joka kerta vaihtuvia, eli tietoturva on sen osalta hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 245202
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34627- 1041419
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1541414Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais131234- 931104
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike211034viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168892En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61863- 37809