Olen asunut muutaman kuukauden asunnossa, jonka yksi henkarikaappi haisee ummehtuneelta. Sellainen kuin vanhat ihmiset joskus haisee, sekoitus lääkkeitä ja pitkään pidettyjä vaatteita, ehkä tuulettamaton koti. Asui ennen kaksi vanhusta
(meitä vanhempia.) Koskee vain tätä yhtä kaappia, muut hajuttomia.
Ei ole kovin täynnä, olen kaksi kertaa vienyt kaikki ulos, pyyhkinyt kaapin pesuainevedella ja pitänyt pitkään auki. Olen haistellut jokaisen oman pukineeni yksitellen parvekkeella, mikään niistä ei haise samalta kuin juuri tuo kaappi.
Mikä olisi temppu, jolla hajusta pääsisin.
(meitä vanhempia.) Koskee vain tätä yhtä kaappia, muut hajuttomia.
Ei ole kovin täynnä, olen kaksi kertaa vienyt kaikki ulos, pyyhkinyt kaapin pesuainevedella ja pitänyt pitkään auki. Olen haistellut jokaisen oman pukineeni yksitellen parvekkeella, mikään niistä ei haise samalta kuin juuri tuo kaappi.
Mikä olisi temppu, jolla hajusta pääsisin.
Vastaukset 71
Vanhimmat
Sähköinen lintu
E- tikka
https://www.is.fi/menaiset/tyyli/art-2000006308470.html
Tehokas ja toimiva.
Hommaa vanha mies itsellesi niin se haju on tasaisesti jokapuolella.
Ruokasoodaa voi kokeilla.
Mulla on ´´soodakirjassa´´ tämmöinen ohje.
Kaada 1/4 kupillista ruokasoodaa kippoon ja lisää nestesaippuaa tai nestemäistä pesuainetta sen verran, että se muistuttaa kakkukuorruketta.
Jos seosta säilyttää, pidetään kannellisessa astiassa.
En tiedä tehoaako, itse en ole kokeillut
Meillä rivitalossa oltiin jo hometutkimusta tekemässä kun keväällä muuttanut vanhempi nainen oli tuttavillaan ja aina kaikentietävien persujen kanssa varmoja että kämppä haisee ja homeessa , kunlämmityskausi alkoi tuli hajut !
Mutta kaikki oli tämän naisen vaatteet jotka haisivat! En tiedä polta ne vaatteet se auttaa!
Mitä se enää hyödyttäisi polttaa pois muuttaneen naisen vaatteita, saisi vaan sakot ilkivallasta.
Laitokseen ne viedään.
Ehkä otsonointi.
Silleenhän niitä kuolleittenkin kämppiä pyritään saamaan hajuttomiksi. Koneita myydäänkin aika halvalla, mutta käsittääkseni konevuokraamoistakin saa sopuhintaan.
Voipi olla, jos kaappi jotain lastulevyä, haju imeytynyt koko tuotteeseen ja ainoo keino päästä hajusta eroon on vaihtaa kaappi. Kaapit ei maksa hirmuisesti, jos ei kyse mistään erikoisemmasta. Vois olla näppärin konsti.
Aikakin auttaa. Itellä oli pöndellä ongelmana hyvin piintynyt tupakinhaju. Siihen ei auttanut pesut, ei lateksit. Se oli siis kaikkialla, tekstiileistä seiniin ja kalusteisiin. Vuosien kuluessa haju häipyi kyllä.
Tietenkin hajua voi koittaa peittää vahvemmalla hajulla. Kaitpa niitä wunderbaumeja vielä huoltsikoilla myydään. Kätevä niksi, ei tarvi turhaa ostaa mitään hajuvesiä.
Jepjep.
=DW=
Älä viitti, se on kaksiosainen, peiliovilla varustettu lastulevykaappi, joissa vain juuri tuo henkarikaappiosa haisee. Toisessa osassa on liinavaatteet, ne eivät haise. Ei ole näppärää yksin elävän mummon vaihtaa kaappia. Kiitos kuitenkin ohjeesta, kokeilen ensin vaikka tuota sooda-saippuakonstia.
Kun aikanaan etsin asuntoa, oli yksi vaihtoehto sellainen jossa asukas oli masentuneena istunut keittiön pöydän ääressä ja polttanut ketjussa. Siinä kohdalla katossa oli iso kellastunut rengas ja koko huoneisto haisi piinntyneelle piipulle. Välittäjän mukaan hajun saisi pois vain vaihtamalla kaikki seinä- ja kattolevyt. Halpa oli, en ostanut. Muuten asunto oli ok.
" Välittäjän mukaan hajun saisi pois vain vaihtamalla kaikki seinä- ja kattolevyt."
Muutama kerta tunnin otsonointi, ja maalia kattolevyihin ja uudet tapetit seinille.
Ei tupakan hajua oo sen jälkeen, siis jos ei ite polta.
"Voipi olla, jos kaappi jotain lastulevyä, haju imeytynyt koko tuotteeseen ja ainoo keino päästä hajusta eroon on vaihtaa kaappi. Kaapit ei maksa hirmuisesti, jos ei kyse mistään erikoisemmasta. Vois olla näppärin konsti."
Taitaa olla vanha kerrostalokämppä ja komero upotettu.
On se kauheaa, kun vanha on niin herkkä vanhan ihmisen hajuille.
Tule ulos sieltä kaapista niin se voi lakata haisemasta.
Jospa "vanha ihminen" on säilyttänyt kaapissa ihan puhtaita villavaatteita
ja villasukkiaan ja laittanut niitten sekaan "koimyrkkynappeja" ?
Niistä jää haju, mutta kyllä se ajan mittaan haihtuu, ei siihen kuole.
Mulla sama ongelma. Eteisessä kaappirivistö, joissa pidempään olleet vaatteet haisee tosi ummehtuneelta. Tilannetta helpotti huomattavasti se, kun heitin UFF:n laatikkoon kaikki kaapissa olleet villakangastakit.
Itse ajattelin pestä kaapit kunnolla ja sitten maalata. Siis kaappien sisäosat. Olen nimittäin jo maalannut kaapit ulkopuolelta.
Myrkytön maali parasta.
Minulla on mielessäni setripuun pala. Muistaalseni se karkoittaa myös koiperhoset. Tuoksu on mieto. Pitäisi saada ihan Prismoista, Cittareista jne.
"Vanhan kansan" neuvo.
Paras konsti on narrata sinne joku demari pieneksi hetkeksi ja kysäistä sitten häneltä:
Näkyykö sämpylöitä horisontissa?
Kun demari vastaa ja avaa suunsa, niin hänen sisällään oleva tyhjiö imaisee pahat hajut.
Purkki merisuolaa?
Tuota merisuolaa on jo näin aamutuimaan kaapissa, laitan nyt heti ensin sitä. Ehkä palaan asiaan. Meinaan etsiä setripuuta?, en ole kuullutkaan.
Voi hxlvetti näitä teidän setrejä ja merisuoloja. Menkää nyt heiluttelemaan vielä taikarisua sinne ja lausukaa loitsuja.
Tehokkaalla otsonaattori+ionisaattorilla teet otsonoinnin nopeammin ja turvallisemmin isoon tai pieneen tilaan.
Henkilökohtainen avustajani ei päässyt tänään tulemaan.
Lääkärireissu jää väliin. Puoliksi raajaton ei pärjää ilman avustajaa.
Sinulla on eri luokan ongelmat, toisilla vain "vanhan ihmisen haju", jota pohtii koko
palsta.
Onko se kaappi ulkoseinää vasten? Silloin on mahdollista että kaapin taakse on tullut hometta. Siksi se kaappi pitäisi siirtää ja tarkistaa asia. Apua saa varmasti tyhjän kaapin siirtämiseen ja ovet voi irroittaa ennen siirtämistä.
Taitaa se kaappi olla sisäseinää vasten...
Haluatteko seitsemän vihjettä hajunpoistoon vaatekaapeista tai miks'ei muistakin kaapeista.?
vihje 1) Riisi poistaa kosteutta ja hajua. Kaada kuivaa riisiä muutamaan pieneen verkkopussiin ja laita ne kaapin nurkkiin.
Anna kuulua ne loput kuusi vinkkiä. Alku vaikutti lupaavalta. Vai tarkoititko seitsemää pientä verkkopussia??
Vihje2) Etikka. Tyhjennä kaikki vaatteet ja kankaat pois kaapista. Kastele pesuliina valkoviinietikkaan ja pyyhi kaapin seinät ja tasot kaikkialta. Kun olet valmis, anna kaapin ovien olla auki niin kauan että kaikki pyyhityt kohdat kuivuneet.
Vihje 3) Ruokasooda.
Täytä pieni kangaspussi ruokasoodalla ja aseta se kaapin nurkkaan.
Voit myös laittaa ruokasoodaa lautaselle kaapin lattialle.
Jos haluat, voit levittää ruokasoodaa kaapin sisään ja antaa vaikuttaa 48 tuntia, Sitten voit imuroida pois.
Vihje 4) Sitruunajuissi
Laimenna sitruunajuissi lämpimään veteen ja pyyhi mikrokuituliinalla kaappi kauttaaltaan.
Anna pyyhkimisen jälkeen kaapin ovien olla auki muutaman tunnin.
Vihje 5) Kahvinporoja ( poistaa kosteutta)
Levitä kahvinporoja kaapin lattialle ja anna vaikuttaa 48 tuntia.
Jos haluat kauemman kestävän vaikutuksen, laita kahvin poroja kangaspusseihin ja ne kaapin nurkkiin tai roikkumaan tangosta.
Minulla on ainoastaan omenaviinietikkaa ja käytän sitä kynsisienen häätöön varpaista, siitä ei riitä yhtään komeron pesuun.
Vihje 6) Laventeli
Täytä muutama kangaspussi murskatuilla laventelin kukilla. Anna niiden olla kaapissa kunnes haju poistunut.
ja viimeinen 7:s vihje jota jo oli aiemmin mainittukin, Merisuola
Laita pikkuisen merisuolaa pieniin avonaisiin astioihin kaapin nurkkiin.
Vaihda suola kerran viikossa uuteen.
Tuohon nelosvihjeeseen lisäisin että purista tuoreesta sitruunasta mehut ja laimenna lämpimällä vedellä. Jos kaupan juissia käyttää niin sehän on sokeroitua ja sitten tulee varmasti ongelmaa monenlaista.
Laventelin tuoksu ei riitä pinttyneeseen vanhaan hajuun haisee vaan entistä pahemmalta
Ja ehkä entinen asukas ei koskaan ollut edes pessyt kaappia eikä siellä olevia vaatteitakaan niin siinä on aika työ että saa hajun pois laventeli ainoastaan peittää jonkin verran mutta ei ota hajua miestenkään pois .
Nykyään maalikin kuivuu tuokiossa , itse maalaisiin pariin kertaan kaapin sisäpuolen
Pyydä tämä viisain ministeri terävällä älyllään nakuttamaan reikiä kaappisi seiniin ,jopa käryt katoaa.
mutta jos se haju tuleekin aivan omistaw hsampsaista nenään eikä niistä vaayteistyä
Mahdollista....
Taloyhtiössä on asumassa vanhempi nainen jonka mielestä toisen ruoka haisi liikaa ja joskus sitten sanoi jonkun kanssa keskustellessaan että, haisee käytävässä pahalta toiselle! Ikäänliin toinen haisisi. Onhan muutama koira ollut ja ne haisee mutta ei olut silloin siitä kyse. Käy suihkussa joka päivä ja pyykkää ahkeraan myös taloyhtiön koneella vaikka osti omankin. Käyttäkä tårasbåvoja kun iho kuivaa liiasta pesemisestä?.Falskaako takapuoli?.Naisen pyykki haisee tunkkasen tympeän pahalle koska käyttää aina huuhteluainetta joka äklö ym hajuista ja sen pesty vaateet narulla haisee pahalle. Kuulemma on astma! Ottaa esille joka kokous että ilmanvaihto talossa ei toimi kun haisee ja laittaa pyykkituvan ilmastoinnin isolle vaikka siellä ei ole edes kenenkään pyyhkiä.
Sen omaa asunnossa on ollut useita vesivahinkoja putkista ja viimeksi iso kun sitten löysi hometta tms. ja sai taloyhtiön remontoimaan nyt ja kk uusiksi.
Että tuollaisia harha mielissä on olemass ja riesaja. Vahti joskus myös pyykinpesua jos joku pesee maton koneessa mikä kielletty ja tulee neuvomaan ja katsomaan miten joku pesee pyykkiään. Ei ymmärrä itse kuinka hassu on. Ikää jo lähelle 90v.
Mattojahan ei pestä koneissa koska niissä on kaikista eniten kaiken mailmaan bakteereita ja kaikki eivät kuole tavallisessa pesuohjelmalla vaan alkavat haisemaan koneen sisällä ä esim keittiön matto , siinä aitä vasta onkin likaa kerrakseen vaikka ei aina näy . Säännöthän tehdään aina syystä,
Eikö enen raikastettu kaikea etika vedellä.Itse pesisin etikka vedellä kaapin viellä.Jätäisin ovet auki joksikin aikaan.Seraava vaihe purkiin etikaa ja ylä hyllylle se.
Viemärinaukonkin saa puhtaaksi, kun kaataa sinne kupillisen ruokasoodaa ja etikkaa päälle.
Olen pytyn putsannut noin.
Maalaa se kaappi tinneriohenteisella maalilla, värin voit valita vapaasti, ja on rattosaa puuhaa.
Älä sotke ittees!
Ei toimi, tulee toinen haju tilalle.
Kohta se kaappi homehtuu kosteuteen, koska sitä lotrataan kaiken aikaa
eri aineilla.
Jos se kaappi on jotain lastulevyn tapaista se alkaa turvota :D :D :D
Ihan niin ja lastulevy joka on huokoista imee sisäänsä kaikki liat myöskin pysyvästi
Houkuttele joku tuntemasi demari sinne kaappiin, sehän varastaa sen hajun!
Jos luulit olevasi vitsikäs niin tiedoksi ettet ole
Kuule, jos niillä entisillä tosivanhoilla asukkailla on ollut kissanpoikanen ja se vahingossa tipahtanut kaapin ja seinän väliin eikä ole päässyt pois.
Kokeile liuottimia, tinneriä, sytytinkaasuja yms. pesuun, haisteluun ja liimoja perään oxkså. Luulis auttavan. Moneen vaivaan. Räjäyttele, jos ei muu auta. Siitä saa myös ciccejä. Olen sun ymmärtänyt tykänneen noista puuhista. Et voi olla - noin - avuton.
Kiitos ohjeista. Aloitin jo karkealla suolalla, on ollut kaapissa kaksi päivää. En osaa vielä sanoa onko auttanut. Jatkan yksi aine kerrallaan. Luulen että seuraavaksi kokeilen etikkapesua. Ei kai se mahda maalia lähdettää. Ei ole yhtään kokemusta. En hötkyile, loppuelämä aikaa.
Pääsiäinen on tulossa. Kokeile seuraavaksi mämmiä.
Bensaan kastetulla rätillä kun pyyhit. Peräöljy haisee myöskin ronskille, jonka jälkeen ei haise vanhalle äijälle mutta teet vaikutuksen harrastajiin.
" Välittäjän mukaan hajun saisi pois vain vaihtamalla kaikki seinä- ja kattolevyt."
Ja siis tämmöistä ehdotti välittäjä vanhemmalle täti-ihmiselle? Täti-ihmistä yhtään vähättelemättä. Välittäjä on varmaan joku epäonnistunut autojobbari ja jakaa sijoitusvinkkejä suomi24:ssä ihan pyytämättäkin.
Vanha alotus,
MUTTA
neuvompa kuitenki,
siis kuuntele
vaatehuomeesta saa hajun pois
kun pesee kaikki vaatteet sieltä silittää ja limppaa kauniisti pinkkoihin ja samoin hengari vaatteet tulee joko pestä tai hyvi tuulettaa ja kuiva-pestä kaikki
ja sillä aikaa kun vaatehuone on tyhjä vaateista,
niin vaatehuone pitää pestä seinat kattoa lattiat joka nurkaa myöten puhuti puhtaaksi TOLULLA, tuou pesu desiffioi samalla mahdolliset homeet ja hajun pois vaatehuomeesta, ja sitten kun vaatehuone on putupuhdas
voi ripustaa PUHTAAT hengarivaatteet ja silitetut hyvin viikatut siis limpatut vaatteet hyllyihin nättiin järjestykseen,
mulla ei haise vaate huone koskaan ummehtunelle koska panen sinne aina VAIN PUHTAITA pestyjä silitettyjä vaateita .
olen huomannu vuosien varrella, jos likasia tai vähän käytettyjä vaateita säilyttää vaatehuoneessa koko vaatehuone muuttuu TUNKKASEN HAJUSEKSI,
siis EI kanata koskaa laittaa käytettyjä vaateita vaatehuoneeseen vaan kaikki pitää olla vain PUHDASTA ja pestyä,
Nuoren naisen tuoksu auttaisi.
Itse laitan usein pikkukippoon etikkaa ja roskiskaappiin päiväksi. Lähtee ylimääräiset hajut.
Kun nyt joku oli vääntänyt tämän vanhan aloitukseni esille, niin kerron.
Kaappi haisee vieläkin. siis tyhjä kaappi vaikka kaikki henkarivaatteet vie ulos. Muuta siellä ei olekaan. Parvekkeella ne vaatteet eivät haise miltään. Olen testauttanut ystävillä, haisenko kun laitan sieltä vaatteet päälleni. En haise. Mutta tyhjä kaappi haisee edelleen tunkkaiselta.
Kaikki mahdolliset temput on tehty. Olen päätynyt siihen että sinne on kaatunut nurkkiin jotain eritettä, jota ei saa pois kuin purkamalla kaappi. Todennäköisesti ei auttaisi muu kuin uusi kaappi, uudet materiaalit.
Olen päätynyt että koska kaapin haju ei tartu, ihme kyllä, vaatteisiin, annan asian olla. En ala teettämään paikalle uutta kaappia. Ulospäin ei haise kun ovi on kiinni.
Huoneistossani mikään muu kaappi eikä myöskään vaatehuone, haise miltään. Vieressä on hyllykaappi liinavaatteille samassa ryppäässä, niiden päällä pikkukaapit. Toisessa huoneessa on kolmen kaapin rypäs ja yläkaapit sekä erikseen vaatehuone, niin että on kaappeja joiden hajuun voi verrata. Ongelma on vain tämä yksi henkarikaappi.
Näillä mennään. Kiitos kaikille vastaajille! Aloittaja
Räijäytä koko rotisko hevonkuuseen!
Hyysää sinne kirpparillesi tuoreempaa roinaa niin hajukin varmaan loppuu,mitäs nyysit toisten nurkista kaiken irti olevan.
Sinne viedään.
Tule ulos vaatekaapista.
Osta pienoinen purkki akryylimaalia ja pensseli. Ohuesti ensin maalaat sillä, luukis että haju häipyy, eikä maksa maltaita.
Puhd. aineita löytyy monia myös.
'ändi suorastaan räjäyttää lian pois'....!
Omia hajuja ei itse huomaa, kerran kävi vieras joka totes et täällä samaa hajua kun vanhan ystävän kotona. No, minun kotiin sillä ei ole enää mitään asiaa, nuuskisi vaan omaa kotiaan.
Vanhat vaatteet alkaa haisemaan jos kaapissa ei tilaa ns.tuulettua. Itse vaatteen ikä ei tee haisevaksi jos pesty, muuten pitäs ostaa koko ajan uusia. Eli tuulettaa pitää puhtaitakin vaatteita välillä.
Tule ulos sieltä.
Otsonointi voisi auttaa. Ja sitten vielä hiot kaapit ja maalaat uuden pinnan. Hikiset, tupakkaiset vaatteet ja koipallot siellä haisevat.
Joskus on lika tarttunut niin pahasti vuosien varrella että ei lähde pesemälläkään pois . Minä maalasi kerran yhden kaapin seinät ja katon ja lattian joka puolelta kahteen kertaan ja sillä lähti hajut . Ystävälläni oli sama ongelma ja hän tapiseerasi kaappiinsa lattiasta kattoon muovi pintaisella tapeetilla oli raikas tuoksu sen jälkeen.
Joten jotkut levyt imevät sisäänsä sen tunkkaisen hajun ja siksi ei lähde pesemällä .
Miks kukaan ei ole ehdottanut etikkaa? Hyvin lähti koiranpissan hajut lattian raoista ja seinien reunoista kun putsasin silkalla etikalla.