http://jultika.oulu.fi/files/nbnfioulu-202302031106.pdf
"Kandidaatintutkielmani aineisto on julkinen videotallenne Sanna Marinin järjestämästä tiedotustilaisuudesta. Tiedotustilaisuus on järjestetty ja taltioitu Marinin virka-asunnon Kesärannan pihalla perjantaina 19.8.2022 kello 16, eli hieman alle kaksi vuorokautta kohun alkamisen jälkeen. Tallenteella ovat äänessä Marin, hänen avustajansa sekä tiedotusvälineiden edustajat. Hyödynnän aineistona koko tallennetta, jonka kesto on 39 minuuttia ja 20 sekuntia. Olen tarkastellut tallennetta Nelonen Median Ruutu-suoratoistopalvelusta, jossa tallenne on katsottavissa ilmaiseksi. Tallenne on julkaistu Ruudussa 19.8.2022."
"En minä ole kömpinyt kotiin" : diskurssit Sanna Marinin tiedotustilaisuudessa syksyllä 2022
4
275
Vastaukset
- Anonyymi
Oikein hyvä opinnäytetyön aihe. Tuleeko heti mieleen joku muu maa ja pääministeri, joka on vastaavan kaltaisen tutkimustyön kohteena. Eipä taida heti tulla.
No. Mitä te tästä päättelette. Minusta tilanne kertoo meidän suomalaisten joutuvan selvittelemään onko meillä juoppo pääministeri ja jos on niin millainen juoppo.
Säälin nuorta pääministeriä ja kansaa, joka on äänestänyt Eduskuntaan sopimattomasti käyttäytyviä kansanedustajia.- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17736153P
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Hei boomerit, jäitä hattuun ja ottakaa coolimmin!
- Anonyymi
Joo, Marin, puolue puolueessa. Demareilla on oma kotihirmu, joka näyttää kivettäneen itsensä kaupan kassana.
Ehkä se on niin, että jollakin elämän taustalla tuossa tehtävässä kateutta ruokkii mustien luottokorttien vilahdukset.
Varsinkin kun sen näkee eläkeläisellä. Kyllä siinä varmaan kehittyy kateuteen perustuva vasta-asenne ikääntyneitä ihmisiä kohtaan. Paha vaan, että tuo asenne on nyt SDP:n huipulla ja vieläpä pääministerillä lakeijoineen.
Puoluekannasta riippumatta pian eläköityvien ja eläkeläisten tehtävänä ja omana etuna on varmentaa vaaleissa, että Eduskunnassa ei enää koskaan ole nykyisen puoluejohtajan kaltaista ikääntyneitten ihmisten halventajaa.
Demareilla on monia hyviä vaihtoehtoja Marinille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36912370Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2575414Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736