Verohallinnon sivuilla on ohje verovuonna (2022) myydyn kiinteistön luovutusvoiton ilmoittamisesta. Ohjeen mukaan se tulee tehdä veroehdotusta täydennettäessä. Sain kuitenkin maksumääräyksen jo tämän vuoden alussa ja maksupäiväksi oli määrätty 22.2. Mielestäni ohjeen ja käytännön välillä on ristiriita joka pitää korjata. Vero pitää tietysti maksaa mutta jos velvollinen on suunnitellut maksavansa sen vasta verotuksen vahvistamisen yhteydessä määrättyinä maksupäivinä saattaa yllättävän pikainen eräpäivä tuottaa hankaluuksia jos kaupasta saatu raha on sijoitettu määräajaksi.
Ohjeet uusiksi verottaja!
Anonyymi-ap
3336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miksi verottajan (yhteiskunnan) pitäisi antaa sinulle korotonta maksuaikaa veron maksuun ?
En tingannut maksuaikaa vaan kysyin ohjeistuksen perään. Sen pitää olla yhdenmukainen. Verottaja voisi kertoa että se lähettää päätöksen kun ilmoitus kaupasta on tullut verottajalle. Entä jos en itse olisin luottanut ohjeeseen enkä olisi ollut aktiivinen?
Lainaus: "mutta jos velvollinen on suunnitellut maksavansa sen vasta verotuksen vahvistamisen yhteydessä määrättyinä maksupäivinä"
Mitäs tämä on muuta kuin maksuajan haluamista ?
Verottajalla on oikeus määrätä ennakkovero myös kiinteistökaupasta jos/kun se nykyään saa tiedon kaupan tekemisestä suoraan jäärjestelmästä ja näin tässäkin on tapatunut.