Me kohdataan vielä. Sitten on meidän aika.
Me palataan vielä
aikamatkaaja
212969
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
tosi hartaasti, vaikka mitä kirjoitan vain sinua haluan, amen
mitä hyvänsä tulee eteen, olet sydämessäni, vaikket vierelläni. Sen pitää riittää nyt, muttei aina.
Tunnen ja tiedän sen.
tulossa, eiks nää jo riittäny, ihminen minäkin vaan, nyyh :(
meidän aika on vielä joskus.
Olisipa ollut maailman matkaaja. Tiedän vielä tapaavani hänet ja sen jälkeen se on menoa.
MRS
sinäpä sen sanoit : )
*huokaus*
Kun kohtasimme tiesin, että tässä se nyt on. Minun olisi myös pitänyt tietää, ettei aika ollut vielä oikea. Sanottua ja tehtyä ei voi enää muuttaa. Se ei kuitenkaan enää vaivaa minua, koska minäkin tiedän että me palataan vielä.
Toivoit meille rauhaa (?) ja ehkä näiden kaikkien vaikeuksien jälkeen voimmme sen jopa saavuttaa. Sitten olemme vapaita ja aika on oikea. Meille...
Kohtasimme! Ei aika pakene. Ei aika käske paeta.
Saadakseen palan hetkeä takaisin. Riittäsikö se meille,täällä!
Onko aika koskaan juuri se oikea, meille molemmille? Onni rakentuu palasista, niistä pienistäkin... koetaan edes ne, tässä ajassa.
Ei oikeaa aikaa tule jos sitä odottaa. Oikea aika on se, joka tehdään oikeaksi ja se voi olla mikä vain, milloin tunteita rakennetaan ja hoidetaan.
iski ikävä
Elämässä on kuitenkin joskus sitoumuksia, jotka on pidettävä. Minun maailmanmatkaajani sanoi aikoinaan, että hän voi rikkoa sitoumuksensa, mutta vasta viimeisenä keväänä. Silloin se ei aiheuta enää katastrofia. Toisaalta jos on jollekin, joka ei tee elämää kurjaksi, luvannut jotain, niin kenties sen pystyy pitämään. Tulevaisuutta ei tuolla suhteella ole suhteena. Toivottavasti ei myöskään kulissina.
Kaipaan kuitenkin mielettömästi sitä ainoaa naista, jota olen elämässäni rakastanut. Naista, jonka kanssa vihdoin sain tuntea täyttymyksen. Tiedän kokemuksesta, että ihminen voi elää tyydyttävässä suhteessa ilman rakkauttakin, mutta kerran rakkauden koettuani - kaipaan vain häntä.
MRS
IKÄVÄ
Jonain kesänä me vielä tapaamme rakkaani kanssa ja tiedän, että meillä on mahdollisuus. Pieni viesti helpottaisi IKÄVÄÄ, mutta saattaa juuri nyt olla liian kova pala hänelle. Kulissin on pysyttävä pystyssä ainakin puoli vuotta.
MRS
en ole enää varma meidän ajastamme..kohtaamme kyllä vielä..mutten usko sen olevan enää sinusta kiinni..
Ei ole muuta aikaa kuin NYT eli nykyhetki.
Mennyt on mennyttä ja
tulevaisuus on tulevaa,
josta emme tiedä mitään.
aika vaikuttaa...
mennyt vaikuttaa nykyhetkeen
mennyt vaikuttaa tulevaan
nykyhetki vaikuttaa tulevaan
tuleva vaikuttaa nykyhetkeen
mutta miten... sen ratkaisemme itse.
pystyt itsessäsi "tyhjentämään pöydän"?
Se,mitä et pysty tyhjentämään, on toisten pöytä.
Se on menneisyydessä kiinni.
Nyt tiedän, että tunteiden jyllätessä tällainen keski-ikäinen järkevä mieskin on täysin ajopuu. Kun luen rakkaani tekstejä tai vaikka vain näen kuvan, tiedän sen olevan menoa, kun seuraavan kerran tunnen hänen tuoksunsa. Totta kai ihminen muuttuu, mutta yllättävän vähän. Sen takia perusasiat ja viritykset pysyvät yleensä samoina.
ajattelen vanhempana, keski-ikäisenä. Nuorempana ajattelin toisin.
Mutta siihen ei silti pidä jäädä kiinni, oli miten hyvänsä. : )
Kun pysyy tässä hetkessä, ei turhaan murehdi menneitä. Hyväksyy ne asiat, mihin ei voi vaikuttaa ja vaikuttaa niihin , mihin voi vaikuttaa. Tiedämmekö siltikään miten asiat ovat, oikein tai väärin.
Nyt elämme tätä hetkeä ja valitsemme niitä asioita elämäämme, joita haluamme. Se vaikuttaa tietenkin tulevaisuuteen. Mutta näemmekö aina sen valinta hetken, milloin tulisi reagoida, tehdä jotain. Aina sitä ei huomaa.
Ihminen itse ei voi itseään muuttaa, mutta uskon Luojan pystyvän sen tekemään, jos tarvetta on : ).