Ilonaiheita hänellä on vähän, mutta murheita sitäkin enemmän:
1. Totuus Ukrainan sodasta valkenee pikku hiljaa Venäjän kansalle. Siitä ei hyvä heilu.
2. Länsimaiden asettamat pakotteet alkavat purra. Kansa käy tyytymättömäksi, kun tavara kaupoista loppuu.
3. Sotateollisuus vie yhä suuremman osan bruttokansantuotteesta. Kansalle jää vähemmän eikä se siitä kiitä.
4. Tiedot rintamalta saavat yhä useammat venäläiset nuoret miehet välttelemään liikekannallepanoa. Samaan aikaan joukot hupenevat turhissa hyökkäyksissä.
5. Vaikka miehiä löytyisi, ei heille löydy sotilaskouluttajia, kun kakki ovat jo rintamalla.
6. Vanha venäläinen simputusmentaliteetti jatkuu sotilaskoulutuksessa ja tekee sotilaista heti alkuun vastahakoisia tottelemaan komentoja.
7. Putinin omat kamut johtavat Venäjän sotajoukkoja ammattitaidottomasti, mutta heitä ei voi korvata, koska taitavat johtajat ymmärtävät sodan mielettömyyden.
8. Asevarastot hupenevat eikä jalkaväen tueksi riitä enää tykistöä eikä panssarivaunuja.
9. Ulkomaat lisäävät pikkuhiljaa aseapuaan Ukrainalle.
10. Putinin terveys ei ole enää parhaimmillaan.
11. Lähipiiri valmistautuu Putinin syrjäyttämiseen.
Putinilla on murheita
5
152
Vastaukset
12. Putinin lojaalit tukimiehet antavat yhä sekopäisempiä lausuntoja, mm Medvedev, Zaharova, Sokoljov, Peskov ja Lavrov.
- Anonyymi
13. Energia-ase ei ’purrut’ Euroopassa ja Venäjän energiatulot romahtivat! Myynti Kiinaan ja Intiaan on hankalaa ja työlästä ja hinnat ovat alhaiset! Energiatulot ovat romahtaneet vuoteen 2021 verraten!
- Anonyymi
Jäätävän hyvä analyysi Putinin ahdingosta. Kello tikittaa jo lähtölaukasusta Putinille!
Youtubesta löytyy aivan mahtava klippi Venäjän taloudesta. Perustuu virallisiin uusiin lukuihin. Englanniksi.
https://www.youtube.com/watch?v=HKEPbcFBHZo
Vienti on pudonnut 50 % ja kulut(poraus, kuljetukset ym) kasvaneet 50 % viime vuoden tammikuuhun verrattuna. Lopputuloksena Venäjän valtio ei enää saa viennistä tuloja.
Ja pannaan tähän vielä YLEn uutinen tämän kuun 5. päivä:
"Venäläisten jalostettujen öljytuotteiden tuontikielto EU:hun tulee voimaan tänään. Kielto koskee muun muassa dieseliä.
Aiemmin Venäjä oli EU:n suurin dieselin toimittaja ja vastasi noin puolesta EU:n kulutuksesta, mutta tästä päivästä lähtien osuus on nolla.
Samalla EU:n alaisilta aluksilta kielletään venäläisten öljytuotteiden kuljettaminen kolmansiin maihin. Myös kuljetuksiin liittyvän teknisen avun, välityspalvelujen sekä rahoituksen tai rahoitusavun tarjoaminen on kielletty.
Venäläisen raakaöljyn tuonti meritse EU:hun kiellettiin joulukuussa."
Siinäpä lisää murhetta Putinille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh262159Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat351783Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli60153541000 kavallettu rahaa
uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.481423Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit421422- 1111373
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691355- 851234
Fantasioista
Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai1271125Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411124