Kannatukset jo virhemarginaalin sisällä. Olisiko maahan parempi saada Marin II jos kepu lähtee vielä kannatusromahduksensa jälkeen, vai olisiko SDP:n ja perussuomalaisten hallitus vasemmistoliittovahvistuksella parempi kuin SDP:n ja kokoomuksen hallitus? Perussuomalaisten arvotkin lähempänä demareita kuin Orpon kokoomuksen. Sekä SDP että PS kannattavat kolmansien maiden halpatyövoiman saatavuusharkintaa, jonka kokoomus haluaa poistaa. PS ei halua leikata köyhiltä kuten kokoomus. Jopa Laura Hihtasaari liputtaa hallitusyhteistyötä SDP:n kanssa.
Kokoomus sukeltaa gallupeissa SDP nousee, nousi jo persujen ohi
Anonyymi-ap
52188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Orpo halusi vuorineuvosten verotusta keventää, kannatus tippui heti melkein 2 prosenttia.
Orpo laskee, että vuorineuvokset ratkaisevat vaalit.
Ei vuorineuvoksia ole niin paljoa.
Tukea rahallisesti kyllä on.
Se ei riitä. Ääniäkin tarvitaan.
Ei pidä paikkojaan.
Ja rahan perässä juoksee Suomalainen, onhan hän Suomalainen ja äärettömän kade ja typerä, kun uskoo kokoomuksen lupauksia, jotka kokoomus säännönmukaisesti on pettänyt, muistatte kait vielä EMME LEIKKAA KYLTIT ennen 2015;ta vaaleja, siinä Orpo ja pari muuta kokoomuslaista valehteli sujuvasti äänestäjille ja sama toistuu, jos luotatte Petturiin.
Nousu jatkaa.
Yhä ylöspäin, IHANAA.
Voi se aluksi huimata.
I h bin schon bereit.
Petteri ovatkin hermostuneita.
Entiset varapuheenjohtajat eroavat puolueesta.
Myös valtuutettuja eroaa ympäri maata.
Jäseniä eroaa kautta maan.
Kaaoksen alkua.
Turhaa on huolemme.
Suunta vahvistuu.
Tasainen vääntö tulee siitä, mikä on kolmen kärki. Äänestysprosentin suuruus ratkaisee paljon. Jos se on tavallista korkeampi, Kokoomuksen osakkeet heikkenevät ja kahden kilpailijan paranevat.
Marin on ilmoittanut, ettei SDP lähde persujen kanssa samaan hallitukseen. Kyllä hän tämän vaalilupauksen pitää, vaikka Huhtasaari kuinka kosiskelisi demareita. Purra on sitä paitsi toista maata. Hän näyttää suorastaan vihaavan vihervasemmistolaisia puolueita. Eli oikeistohallitus ja sinipuna ovat käytännössä ainoat vaihtoehdot. Punamullan jatkaminen olisi mahdollista vain, jos Kepu saisi kovan vaalivoiton. Se on kyllä melkoista toiveajattelua. Kepulla voi 10 prosentin ylittäminenkin olla työn ja tuskan takana.
Itse veikkaisin aika monellakin vaalituloksella sinipunaa. Lähes varmana pitäisin sitä siinä tapauksessa, että persut nousevat maan suurimmaksi puolueeksi. En usko, että Kokoomuskaan lähtee silloin hallitukseen apupuolueeksi. Voi se toki olla Kokoomukselle vaikeaa myös SDP:n kanssa, ellei Kokoomuksesta tule pääministeripuolue.
Marin on ilmoittanut kyllä, mutta mitä jos se ei pidä paikkaansa, niin SDP:n ei kannata mennä hallitukseen, jossa kokoomus, tai perus s on johdossa, mutta kun SDP:ee voittaa, niin ehdottomasti on valittava perus s, koska vanha sanonta pitää paikkansa, PIDÄ YSTÄVÄT LÄHELLÄ JA VIHOLLISET VIELÄ LÄHEMPÄNÄ.
SDP:ee on aina hävinnyt sinimusta/puna asetelmassa, että sitä en suosittele edes yrittään, kun viisaampaa on räksyttää oppositiossa ja tehdä vaikka välikysymys joka päivä, kuten nykyinenkin oppositio teki. Niillä taisi tulla välikysymyksiä historiallisen paljon, joista jokaisen hävisivät, eli näyttivät kyvyttömyytensä siinäkin.
Suunta oikea.
Oikealta ohi, niin olet ojassa.
Odotettu on tyhjää äänestäneiden ahdinko.
Oikke
Noin on käymässä.
Suunta on selvä.
Petterit pokaavat kolmannen sijan.
Petteri kolmesta pääministeri-ehdokkaasta kaikkein huonoin, jopa yksinkertainen, pääministeriksi.
Leikkausvimmassa vapiseva papukaijamainen rikkaimpien etujen ajaja.
Vaalitenteissä Orpo on häpeällinen asioiden vääristelijä ja todellisuuden salailulla äänestäjiä harhaanjohtava.
Purra an hammasta.
Porvarillinen hallitus on ainoa mahdollisuutemme selvitä kuivin jaloin!
Sosialistien keinoin ei edes tuottava työllisyys nouse ja ne ovat ainoat jotka tuottavat uutta rahaa verotilille!
Todella karmaisevan kylmää kyytiä on tiedossa silloin meille kaikille suomalaisille duunareille ja työttömille ihmisille jos Suomeen tulee vallan kahvaan kiinni taas sinimusta hallitus.
Mutta nyt me duunarit emme sitten todellakaan tule koskaan hyväksymään minkäänlaisia kiky sopimuksia tai työttömien aktiivimalleja jos sinimustat niitä yrittää esittää.
"Porvarillinen hallitus on ainoa mahdollisuutemme selvitä kuivin jaloin!"
Niin varmaan teille porvareille, mutta Suomen kansa on aina hävinnyt taistelussa porvareitten kanssa ja mistähän mahtaa johtua, no sanon sen nyt suoraan. Porvarit on aina turvautuneet vieraan vallan apuun ja en tiedä oliko se ensimmäinen kerta, mutta kuitenkin vuonna 1918 Sakasalaisten avulla valkoiset porvarit kukistivat punaiset, itse porvarit ei olisi milloinkaan siihen kyenneet, mutta saksalaisilla aseilla lahdahtiin punaisia surutta ja nämä teot on muuten vielä tuomitsematta, eli miksi ihmeessä kannatat näitä eläimiä, joille ihminen on pelkkä saalis ?
Oiekistolla on valta ja kykykin nostaa työlllisyyttä parantaa tuottavuutta, mutta sen välissä on MUURI kun pitää saada käskeä, kyykyttää, komentaa ja sillä asenteella ei tuottavuus nouse työviihtyvyys parane.
Työhön oton kynnys on todella korkealla, enää ei olla työnhakijana tekemisissä yrityksen kanssa vaan rekryfirmojen joiden mielen mukaan pitää osata olla muuten et eteenpäin pääse.
Tavalliseen varasto -, myymälä- tai kuljetustyöhön vaatimuslista on pitkä kuin nälkävuosi, vaikka on kysessä 2 - viikon määräaikaisuus.
Työnantajat saavat katsoa peiliin kun työllisyydestä puhutaan.
Ei tule sinimustaa, koska vasemmisto jää pois! Vasurithan oivat juuri tuon fasismin tavat ja toiveet ottaneet käyttöön, aina kun saavat liikaa valtaa!
Meille tulee sinivalkoinen, Suomen pelastajien värinen hallinto! Sinimustat ja punavihreät heitetään romukoppaan/jäteastiaan!
Ei meillä ole porvareita ensimmäistäkään! Porvarillinenhan tarkoittaa työmiestä jolla on viisautta käyttää porvarillista eli reaalia talouspolitiikkaa, jossa tulot riittävät menoihin, jottei käy kuten Suurelle ja Mahtavalle aikoinaan!
Venäjä/NL aseisti aikoinaan punalahtareita 1918 vallankumousyrityksessä! Tämän lienet vallan unohtanut! Ottivat myös vastaan täältä pakenevat punalahtarit ja herättyään huomasivat ne epäluotettaviksi ja jakoivat siitä suurelle osalle sen kuulun Stalinin rauhanpalkinnon eli Nagan laukauksen niskaan 1930 luvulla, ennen Suomen valloitus yritystään!
Voisit Lyyli pysyä reaalisessa maailmassa!
Sinimustia fasistejahan täällä Suomessa nykyään ovat vain persut ja kokkareet.
Ei koskaan mitkään muut.
Työssä tuottavuus on se pääasia, tuota ei ay mafiosot oikein ymmärrä. Vain hyvästä tuottavuudesta voidaan maksaa hyvää palkkaa, joten nuo asiat pitää sitoa yhteen, jolloin hyvinvoinnin tulo taas lähenee! Et liene oikein ymmärtänyt mistä palkkana maksettava raha syntyy!
Työhönhän voidaan ottaa vain jos entinen väki ei enää kykene nousevaa markkinaa täyttämään. Silloinkin pitää pyrkiä valitsemaan työntekijä jonka voi arvioida ansaitsevan palkkansa. Tuossa kohden työnhakijan persoona on ratkaisevassa osassa.
Varsinkin lyhyessä työsuhteessa on tärkeää jotta palkattavan voi sen lyhyenkin ajan todella kykenevän sen maksettavan palkan ansaitsemaan. Parissa viikossa kun ei edes kunnolla ehdi kouluttamaan!
Työnantajat vastaavat yrityksen tuloksesta, joten he ovat se tärkein osa yritystä.
Sinimusta näyttää tänään punavihreältä jos tarkkaan katsot!
Sinivalkoiset ovat demokratian kannalla aina mutta jos nuo uudet sinimustat eli punavihreät saavat vallan niin demokratia katoaa. Ei ole montaakaan oikeistopuoluetta maissa joissa ne ovat vallan tavalla tai toisella saaneet! Tiedätkö edes yhtä jossa sosialistinen valtio olisi vapailla demokraattisilla vaaleilla moiseen asemaan päässyt ja silti jättänyt demokraattisen monipuoluevapauden voimaan?
Kokkareista persuuksissasi pääset eroon puhtaat kalsarit vaihtamalla ja vaihdon yhteydessä pyllysi pesten!
Kovinkin värisokea näytä t nyt sitten vain olevan.
Sinähän toki olet jo ihan ikäloppu huru-ukko, niin värisokeutesi on ihan ymmärrettävään.
Mutta edelleenkin todella karmaisevan kylmää kyytiä on tiedossa silloin meille kaikille suomalaisille duunareille ja työttömille ihmisille jos Suomeen tulee vallan kahvaan kiinni taas sinimusta fasisti hallitus.
Mutta nyt me duunarit emme sitten todellakaan tule koskaan hyväksymään minkäänlaisia kiky sopimuksia tai työttömien aktiivimalleja jos sinimustat fasistit niitä yrittää esittää.
Miksi jonkun pitää ymmärtää asioita joita työnantajat eivät osaa, halua tai ymmärrä tehdä?
Työhön otosta on tehty super, hyper hankalaa, vaatikukset on pilvissä, mutta palkan maksu halu maan uumenissa, syvällä, syvällä.
Niin lyhyeksi aikaa on todella hankalaa ellei mahdotonta löytää urheaa jonka päivärahan maksu katkeaa, palkanmaksua ei ole kuin 10 päivältä. Noilla eväillä ei hyvää löydy eikä tasan halvaksi tule, mutta kun muuhun ei eväitä ole.
Minulle työntekijänä on työnantajan persoona aivan ratkaiseva tekijä, mitään nillittäjää, ainaista urputtajaa en välitä palkanmaksajakseni saada.
Turhaa marista jos kerran antaudutte ay orjan asemaan, ettekä itse ala hoitaa asioitanne kuten minä aikoinaan. Olin aikoinaan muutamassa työpaikassa joissa suuri osa taisi olla ay orjan asemassa, kun minä lähdin eteenpäin, he jäivät sinne odottelemaan mitä muut heistä haluavat!
Fasisti, natsi ja sosialisti (kommunisti) ovat kaikki samaa jaskaporukkaa joilla ei oma pää pelaa! He vain odottavat muiden päättävän heidän puolestaan! Minä en siihen sortunut!
Työnantajat eivät ole tehneet työhön otosta hankalaa vaan vastapuoli on siinä syyllinen. Työnantaja vain haluaa työntekijän joka on firman henkilö, eikä ay orja joka kuuntelee vieraita neuvoja vaikka hommia olisi.
Palkkaa maksetaan mielellään työn tulosten mukaan. Jos kykenet hyvään tulokseen vooit pyytää hyvää palkkaa mutta keskinkertainen tai saamaton on samaa myös palkanmaksun suhteen. Palkka nääs pitää ansaita, ei sitä rahaa muutoin ole sen maksamiseen!
Sinä itsehän se tässä näytät vain jo antautuvan.
Sillä edelleenkin todella karmaisevan kylmää kyytiä on tiedossa silloin meille kaikille suomalaisille duunareille ja työttömille ihmisille jos Suomeen tulee vallan kahvaan kiinni taas sinimusta fasisti hallitus.
Mutta nyt me duunarit emme sitten todellakaan tule koskaan hyväksymään minkäänlaisia kiky sopimuksia tai työttömien aktiivimalleja jos sinimustat fasistit niitä yrittää esittää.
Aiot siis jatkaa sosialistisella fasismilla?
Ehdottomasti perus s ja sdp vahvistettuna vasemmistolla, koska perus osa on ihan ihmisiä ja kehityskelpoisia remokraattiseen maahan. Oikeisto ajaa sanelupolitiikkaa ja runnoo läpi vaikka kuinka hulluja lakeja köyhimmän kansanosan pään menoksi, kait muistatte vielä Sipilän taksilain ja kikytykset, orjatyöpäivät ja kakkarat autotallissa pienten tuuletusten kera, kun miljoonat siirty valtion tililtä yksityistilille ihan "laillisesti". Siksi SDP on ainut puolue, jota voi oikeasti äänestää tässä mailmantilanteessa.
Vaali päivänä riikka takinkääntäjä hyrrä putoaa, kiky maksut tahtoo duunareille, ja eu fanina lisää eu tukipaketteja.
Kåkkareet leikkasi ansiosidonnaisen työttömyysturvan ja asumistuet. persut lisäisi ökyjen kiky maksut duunareille,, siis ääni sdp, lle.
Naamion takaa tuttu voittaja SDP
Edes Saulin vetoapu ei riittänyt.
Sale sanoo oh, oh, öh and öh and öh.
Jokainen SUNNUNTAINA ÄÄNESTÄMÄÄN!
https://www.sdp.fi/eduskuntavaalit-2023/nyt-paatetaan-suomen-suunnasta/
JOKAINEN ÄÄNI ON TÄRKEÄ!
Sanna on tyytyväinen kun Vihreät ja Vasemmistoliitto hävisivät vaaleissa.