Miksi niin monessa ohjeessa inkiväärivedestä kehotetaan keittämään vesi ? Eikö inkivääri sitten tehoa kylmään kraanaveteen sekoitettuna raasteena ?
Inkiväärivesi
6
673
Vastaukset
- Anonyymi
Kiväärin puhdistuksessa käytetään vain Keitettyä inKiväärin vettä !
- Anonyymi
Inkivääriraastetta kannattaa liottaa 50-asteisessa vedessä n. tunnin ajan, jolloin siinä on eniten antioksidantteja. Sitä kuumemmassa vedessä terveelliset yhdisteet hajoavat ja antioksidanttien määrä pienenee, ja kylmemmässä vedessä liukeneminen on hitaampaa ja antioksidantteja myös vähemmän.
- Anonyymi
Parhaan tuloksen saa uultraääniuuttimella 52-asteisessa vedessä 15 minuutin uutolla.
Inkivääriraasteen voi periaatteessa laittaa koruille tarkoitettuun ultraäänipesuriin, johon lisää 52-asteista vettä ja käynnistää laitteen 15 minuutin ajaksi.
Ilman ultraäänilaitetta paras tulos saadaan 55 asteessa ja 60 minuutissa. Pidemmällä lämmitysajalla antioksidanttien määrä vähenee.
- Anonyymi
Jos halutaan shogaoleja gingerolien sijaan tarvitaan lämpöä (painekeitin). Kostea lämpökäsittely 120 °C:ssa 360 minuutin ajan aiheutti suurimman konversion saavuttaen 2991 mg 6-shogaolia kiloa inkivääriä kohden.
- Anonyymi
Olen tylysti katanut pienmäärän ketetyä vettä inkiväriä hautumaan tee lehtien kanssa. Olen inkiväriä lisännyt mikroateiani pälle ,kun on jo lautasella ateria kuuma. Kuten hunaja ,niin inkiväärikin oikeasti toimii vesi ei koskaan saa olla liian kuumaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713468
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851486Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251239- 1581212
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16933Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57822Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk85761- 62745