viikko alkanut lupaavasti

Hei!

Kuten lupasin itselleni, tämän viikon maanantaina aloitin parantumissuunnitelmani toteuttamisen..taas, mutta nyt uskoni on vahva siihen, että pystyn voittamaan bulimian. Olen syönyt terveellisesti ja kuntopyöräillyt. Koulukin loppui, mutta töissä olen käynyt..ihanaa, kun saa levätä kouluhommilta. Tsemppiä kaikille! minä en aio ANTAA PERIKSI VAIKKA pari viikkoa menikin bulimiassa. Nyt tuntuu jo paljon paremmalta ja aoin olla vahva ja voittaa sen sairauden. Tsemppiä kaikille muillekin!
4337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

en haluaisi masentaa, mutta kuinka käy sitten, kun et syökkään niin kevyesti... Minullakin oli n. 2 vuotta "tervettä" aikaa..kunnes aloitin laihduttamisen. no sitten taas repsahdi ja tässä sitä taas ollaan -12kg 2 1/2kk:ssa (ei niin terveellisesti lähtenyt. Pytty kutsuu aika useasti... ja nyt vielä tullut anorektisiä piirteitä(eli paasto päiviä). Tähän ei auta, kun terapia..johon en todellakaan mene!

Äänestä
  • ymmärrän sun asennettas ja ajatuksias hyvin, sillä itsellänikin on ollut just samoja tuntemuksia. olen kuitenkin kokeillut terapiaa muutaman vuoden, mutta lopetin sen noin vuosi sitten. mielestäni minulla menee tällä hetkellä paljon paremmin kuin terapiassa käydessäni. kaikki on lopulta kuitenkin kiinni itsestä. varmasti terapiasta voi olla hyötyä ja on minullekin ollut. Täytyy kuitenkin vain opetella arvostamaan itseään ja pitämään itsestään huolta. kukaan muu ei loppujen lopuksi voi parantaa ihmistä kuin hän itse , ainakin tässä sairaudessa, On oltava halu parantua, uskoa itseen ja elämään, sekä rohkeutta opetella käsittelemään tunteita muutoin kuin ruoan kanssa leikkimällä.

    Onnea ja Tsemppiä!

    Äänestä

kuulumisia... miten on menny?

Äänestä
  • Heip

    kiitti kysymäst. ihan mukavasti. Viikonloppuna kyllä sorruin vähä oksentelemaan ku söin liikaa karkkia, mutta viis päivää meni mukavasti. Nyt maanantai lähti hyvin käyntiin. Oon töissäkin 8h päivässä ja sekin auttaa pitämään ajatukset oikeilla teillä...Tällä viikolla sitten tavoitteena on tietenkin oksentelematon viikko:)positiivisella asenteella eteenpäin!


    Kyllä se tästä!

    Mites sulla muuten menee?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hansu kirjoitti:

Hei!

Kuten lupasin itselleni, tämän viikon maanantaina aloitin parantumissuunnitelmani toteuttamisen..taas, mutta nyt uskoni on vahva siihen, että pystyn voittamaan bulimian. Olen syönyt terveellisesti ja kuntopyöräillyt. Koulukin loppui, mutta töissä olen käynyt..ihanaa, kun saa levätä kouluhommilta. Tsemppiä kaikille! minä en aio ANTAA PERIKSI VAIKKA pari viikkoa menikin bulimiassa. Nyt tuntuu jo paljon paremmalta ja aoin olla vahva ja voittaa sen sairauden. Tsemppiä kaikille muillekin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu