Mikä on kun ei saada pyöräteitä hiekotettua?
Sää ennustekki sanoi että tulee liukasta, että nyt ei voi sitä syyttää!
Maksaako kaupunki nastakengät ja tapaturmat kun tiet on peili jäällä?
Onko kaupungilta loppunut hiekka?
4
145
Vastaukset
- Anonyymi
Koska Ylivieskassa ei ole liukasta😄
- Anonyymi
Onhan kaupunki saanu hiekoitettu nyt. Ainut vaan että reilu1,5vrk myöhässä. Eihän tuo ko. saanu valtion tiestöäkään hiekotettua kuin reilussa vuorokaudessa vaikka sielä toimenpide ajat on vain muutaman tunnin luokkaa. Liekkö yrittäjäyhdistyksen kaamosmatka venynyt niin ei oo kukaan lähteny liikkeelle. Sielä on kattoos ollu paljon paremmat urakat jaossa uuden kiinteistöyhtiön hallistukselta. Tarttenu paljoakaan pajalaa ja ojaa juottaa niin on sopimukset jo allekirjoituksia vailla.
- Anonyymi
Ei oo hiekotettu kaikkia kevyenliikenteen väyliä!
Luulis jos 7 hiekotinta on töissä, ettei siinä montaa päivää mene?
- Anonyymi
Loppuuhanse hiekka ku tämä kaiken tekevä suosikkiurakoitsija hiekottaa kaikki omatkin kohteet ja kiinteistöjen pihat kaupungin hiekalla. Joo, onha niitä 7 hiekotinta liikkeellä, mut kaikki 2 vaunuhiekotinta valtion osuuksilla ja kaupungin katuja hiekotetaan sitte semmosilla alitehoisilla vanhoilla raktoreilla jossa joku 300 litran kauhahiekotin, kestäähän se useamman päivän sillain ripotella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1585462
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413283- 2543208
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442698- 361844
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?271625Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411586- 161457
- 231447
- 241347