Ressu ja lapsivaltuusto

Kokkolan lapsivaltuusto ideoi mitä me aikuiset emme välttämättä edes huomaa. Henkilökohtaisesti olen tehnyt lukemattomia aloitteita ja täydentänyt muiden tekemiä. Nyt olen valmis työskentelemään yhdessä tämän lapsivaltuuston kanssa ja mene heidän seuraavaan kokoukseen. Kotonani oli yhdeksän lasta Marjatta, Helli, Tauno, Erkki, Tarja, Aila, Veijo, Keijo ja minä. Sisarukset olivat lähinnä lahjattomia haaveilijoita mutta minusta tuli maisteri ja Kokkolan viisain mies eli olen tottunut työskentelemään lasten kanssa ja nyt ei naurata.

11

185

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka näistä vähemmän lahjakkaista sisaruksista asui Koivuhaassa?

    • Liikaa poliiseja ehdokkaana ja vielä tuo minutkin vapauttanut putkavahti. Jätän siis eduskuntavaali ehdokkuuteni ja keskityn lapsivaltuusto työskentelyyn yhdessä Ellidan ja Ollin kanssa , hah hah haaa!!!...

    • Anonyymi

      Me täällä Honkaharjun vanhainkodilla odotetaan Reijon vaalitilaisuutta ja pullakahveja. On se niin hauska mies kun se tosissaan kertoo ajaneensa autolla miljoonia kilometrejä ja yksin kaivaneen tuon Suntin kosteikon ja uskoo itsekin mitä puhuu vaikka muut naureskelevat.

      • Anonyymi

        Ressu on Kokkolan Kingsi ja kaupungin viisain mies.


      • Anonyymi

        Hirmuisestipa ovat sitten siellä puolustusvoimissa rassua ajattaneet. Ihan ymmärrettävästi näin on saattanut tapahtuakin.


    • Anonyymi

      Miljoonat kilometrit asfalttipölyä hengittäneenä aivot ovat korruptoituneet myrkyllisestä pölystä, jota ahkera, vaikkakin hieman juopottelusta laajentunut sydän on pumpannut harvakarvaiseen kupoliin.

      Korruptio aiheuttaa pakonomaista ojankaivuuhaavetta ja talismaanien ripustelua joka paikkaan, johon voi jotakin ripustaa. Lisäksi ilmenee harmillista puutarhatonttujen hamstrausta, joka kaventaa vanhuksen elintasoa, kun rahaa ei riitä piimään tahi kaurahiutaleisiin, kun myös oluenpanotarvikkeet ajavat muun ravinnon tarpeen ohi.

    • Anonyymi

      Onneksi ruoka-apua voi noutaa helluntailaisten apupisteestä, kun omat rahat ilmeisesti kuluvat krääsään ja viinaan. Nyt vain on vaaralliset ajokelit, joten vanhuksen on syytä olla varovainen madellessaan kitkarenkailla rahvaan menopelillään.

    • Anonyymi

      Milloin nämä lapsivaltuustovaalit pidetään missä Reijoa voi äänestää?

    • Anonyymi

      Ne valitaan ilman vaaleja.

    • Anonyymi

      Elääkö tuosta laumasta muita kuin Ressu?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1234
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1151
    3. 64
      1140
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      979
    5. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      86
      977
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      62
      969
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      927
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      874
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      801
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      761
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      40
      723
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      616
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      57
      614
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      608
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      46
      586
    16. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      40
      582
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      83
      558
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      51
      509
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      295
      506
    Aihe