Naantalissa jostain syystä uudet

asunnot ovat ylihinnoiteltuja. Mitään erikoisia ratkaisuja ei ole tehty ja rakennusmateriaalit samanlaisia kuin muuallakin Suomen uusissa taloissa. Mistä tuo ylihinnoittelu johtuu?

Monilla maamme alueilla kaupungeissa on käytetty ulkomaista halpatyövoimaa raksoilla, jolloin hyvää laatua voi vain arvioida.
6480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ahneus, keskustan uudet talot varmaan kalliimmasta päästä osakkeiden myynti hinnat. No , toisilla on millä mällätä,ne niitä ostaa. Ahdasta rakentamista muutenkin, viheralueita ei näy.

Äänestä

Kohta tulee myyntiin ale-hintaan asuntoja keskustaan. Kannattaa odottaa hintojen laskua.

Äänestä

aika linjassa vaikkapa Turun satama-alueen ja Turun Linnan luona oleviin uudiskohteisiin. Hintahaarukka riippuen asunnon koosta Naantalin keskustan uudiskohteissa 4400 - 4250 eur /m2 . Turun keskustassa sellaiset 6500-6250 eur/m2 ja Turun linnan alueella satamassa 4650 eur/m2 lukemissa. Raision hintataso keskustan uudiskohteissa on toki edullisempi. Tuntuuhan sen Naantalin keskustan hinta kovalta mutta talot ovat paraatipaikalla ja paraatipaikka maksaa aina. Raisioon vertailu ei oikein toimi kun Raisio on jos saa luvalla sanoa edelleenkin varsin risteyskolhoosi ilman historiaa ja vanhaa kaupunkia.

Äänestä

No eihän täällä Naantalissa asukaan kuin vain rikkaita! Kunhan vain rikkaat saavat hienoja asuntoja kokoajan lisää, niin hyvin pyyhkii.
Tulisi vielä kunnon vaatekauppa tai esim. Tokmanni jonnekin ja parannettaisiin palveluiden tasoa ja nopeuttakin niin varmaan Naantaliin muuttaisi enemmän väkeä kuin lähtisi.
Tämän hetkinen logiikka on ihan outo. Ei köyhällä ole varaa muuttaa kalliiseen omistuskämppään.

Äänestä
  • uudet ydinkeskustassa olevat kerrostaloasunnot maksavat. Ovat tietenkin kalliita. Jos hyväksyy että asunto sijaitsee Ruonanmäen toisella puolella niin neliöhinta vanhoissa kerrostaloasunnoissa on luokkaa 1500 euroa /m2 ja ihan tavallisen työssäkäyvän ihmisen hankittavissa. Eivät luksusta mutta kyllä niissä asuu. Muutama todella edullinen vaatimaton ok talokin on myynnissä. Naantalin väkiluku kasvaa tasaisesti koko ajan. Totta on että Naantaliin halutaan ensisijassa varakkaampaa koulutettua väkeä. Se on pitempiaikainen strateginen (poliittinen) tahtotila ollut. Verotuloja on silloin helppo kerätä. Kurssimuutos olisi paikallansa että myöskin pienituloisemmat ihmiset olisivat hyväksyttyjä muuttamaan Naantaliin. Nyt ei ole niin asianlaita. https://www.rannikkoseutu.fi/uutiset/art-2000009166194.html

    Äänestä

Ahneille paskoille tulee nyt se kuuluisa loppu, lama alkaa ja ihmiset säästää pahan päivän varalle ja kaikki isot hankinnat siirtyy hamaan tulevaisuuteen.

Osakeille käy myös huonosti, moni firma menee konkaan ja työttömyys menee ysärin tasolle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

asunnot ovat ylihinnoiteltuja. Mitään erikoisia ratkaisuja ei ole tehty ja rakennusmateriaalit samanlaisia kuin muuallakin Suomen uusissa taloissa. Mistä tuo ylihinnoittelu johtuu?

Monilla maamme alueilla kaupungeissa on käytetty ulkomaista halpatyövoimaa raksoilla, jolloin hyvää laatua voi vain arvioida.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu