Naantalissa jostain syystä uudet

Anonyymi-ap

asunnot ovat ylihinnoiteltuja. Mitään erikoisia ratkaisuja ei ole tehty ja rakennusmateriaalit samanlaisia kuin muuallakin Suomen uusissa taloissa. Mistä tuo ylihinnoittelu johtuu?

Monilla maamme alueilla kaupungeissa on käytetty ulkomaista halpatyövoimaa raksoilla, jolloin hyvää laatua voi vain arvioida.

7

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ahneus, keskustan uudet talot varmaan kalliimmasta päästä osakkeiden myynti hinnat. No , toisilla on millä mällätä,ne niitä ostaa. Ahdasta rakentamista muutenkin, viheralueita ei näy.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        😋 ­N­y­­m­­­f­­­o­­­m­a­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#177490186

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Kohta tulee myyntiin ale-hintaan asuntoja keskustaan. Kannattaa odottaa hintojen laskua.

    • Anonyymi

      aika linjassa vaikkapa Turun satama-alueen ja Turun Linnan luona oleviin uudiskohteisiin. Hintahaarukka riippuen asunnon koosta Naantalin keskustan uudiskohteissa 4400 - 4250 eur /m2 . Turun keskustassa sellaiset 6500-6250 eur/m2 ja Turun linnan alueella satamassa 4650 eur/m2 lukemissa. Raision hintataso keskustan uudiskohteissa on toki edullisempi. Tuntuuhan sen Naantalin keskustan hinta kovalta mutta talot ovat paraatipaikalla ja paraatipaikka maksaa aina. Raisioon vertailu ei oikein toimi kun Raisio on jos saa luvalla sanoa edelleenkin varsin risteyskolhoosi ilman historiaa ja vanhaa kaupunkia.

    • Anonyymi

      No eihän täällä Naantalissa asukaan kuin vain rikkaita! Kunhan vain rikkaat saavat hienoja asuntoja kokoajan lisää, niin hyvin pyyhkii.
      Tulisi vielä kunnon vaatekauppa tai esim. Tokmanni jonnekin ja parannettaisiin palveluiden tasoa ja nopeuttakin niin varmaan Naantaliin muuttaisi enemmän väkeä kuin lähtisi.
      Tämän hetkinen logiikka on ihan outo. Ei köyhällä ole varaa muuttaa kalliiseen omistuskämppään.

      • Anonyymi

        uudet ydinkeskustassa olevat kerrostaloasunnot maksavat. Ovat tietenkin kalliita. Jos hyväksyy että asunto sijaitsee Ruonanmäen toisella puolella niin neliöhinta vanhoissa kerrostaloasunnoissa on luokkaa 1500 euroa /m2 ja ihan tavallisen työssäkäyvän ihmisen hankittavissa. Eivät luksusta mutta kyllä niissä asuu. Muutama todella edullinen vaatimaton ok talokin on myynnissä. Naantalin väkiluku kasvaa tasaisesti koko ajan. Totta on että Naantaliin halutaan ensisijassa varakkaampaa koulutettua väkeä. Se on pitempiaikainen strateginen (poliittinen) tahtotila ollut. Verotuloja on silloin helppo kerätä. Kurssimuutos olisi paikallansa että myöskin pienituloisemmat ihmiset olisivat hyväksyttyjä muuttamaan Naantaliin. Nyt ei ole niin asianlaita. https://www.rannikkoseutu.fi/uutiset/art-2000009166194.html


    • Anonyymi

      Ahneille paskoille tulee nyt se kuuluisa loppu, lama alkaa ja ihmiset säästää pahan päivän varalle ja kaikki isot hankinnat siirtyy hamaan tulevaisuuteen.

      Osakeille käy myös huonosti, moni firma menee konkaan ja työttömyys menee ysärin tasolle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      168
      2857
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      62
      2243
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2159
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1786
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      95
      1703
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1581
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      92
      1343
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1100
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      206
      1080
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1059
    Aihe